Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-27, 19:10 Autor: PAP

Serbia/ Ekspert: memy o Putinie są dla niego groźniejsze, niż nazywanie go zbrodniarzem wojennym

Żarty i memy o Władimirze Putinie są dla niego groźniejsze, niż nazywanie go zbrodniarzem wojennym - uważa Srdzia Popović, wykładowca Colorado College i serbski aktywista nominowany w 2012 roku do Pokojowej Nagrody Nobla.

"Wyśmiewające Putina memy i żarty odzierają go z iluzji siły, która zapewnia mu władzę. To one bolą go najbardziej" - wskazał dyrektor organizacji CANVAS zajmującej się promocją protestów za pomocą metod pokojowych.


"Dyktatorzy muszą sprawiać wrażenie potężnych, by pozostali u władzy. Trudno im sprawiać takie wrażenie, gdy odgrażają się zajęciem Kijowa, a potem dostają lanie od ukraińskiego wojska. Albo wtedy, gdy uganiają się za każdym, kto przechadza się z nieodpowiednim transparentem" - wyjaśnił Popović w wywiadzie dla Radia Wolna Europa.


Podkreślając rolę humoru w walce z dyktaturami, aktywista wskazał, że "to właśnie humor staje się naprawdę ważnym narzędziem tych działań". "W XXI wieku ludzie coraz częściej komunikują się krótkimi nagraniami w internecie, nie tylko publicznymi zgromadzeniami czy plakatami. Jeśli takie nagranie jest zabawne, przyciąga większą uwagę" - zauważył.


Popović podkreślił jednocześnie rolę kreatywności w protestach wobec opresyjnych rządów. "Według naszych badań kreatywny aktywizm zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu o 10 procent, to naprawdę dużo" - powiedział serbski aktywista. "Im bardziej kreatywni jesteście, im więcej myślicie o tym, jak zareaguje wasz oponent, tym większe macie szanse na doprowadzenie do zmiany; niezależnie od tego, gdzie i o co walczycie" - zaznaczył rozmówca Radia Wolna Europa.


Wykładowca Colorado College ocenił również, że na przestrzeni ostatniego roku wzrosła paranoja rosyjskiego reżimu, a zmalało poparcie, jakim Kreml mógł się cieszyć przed inwazją na Ukrainę. "Obecnie w Rosji ludzie zgłaszają tych, którzy opowiadają żarty czy piszą coś na Facebooku. To oczywisty sygnał tego, że paranoja reżimu wzrosła, a jego poparcie spadło" - wskazał.


"W tej chwili nie widzę w Rosji społecznego potencjału do obalenia reżimu. Był on niszczony przez ostatnie 15 lat. To wielka strata dla rosyjskiego społeczeństwa, które jest w stanie szoku, strachu, a duża jego część zdążyła już z Rosji uciec. Trudno jest obecnie przewidywać cokolwiek, jeśli chodzi o Rosję" - podsumował Popović. (PAP)


jbw/ ap/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 15:20 French Open - Sabalenka po raz pierwszy w półfinale w Paryżu Rozstawiona z numerem drugim Białorusinka Aryna Sabalenka pokonała Ukrainkę Jelinę Switolinę 6:4, 6:4 i po raz pierwszy w karierze awansowała do półfinału… » więcej 2023-06-06, godz. 15:20 Jerozolima/ Wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja wolności” - od wtorku We wtorek wieczorem w Centrum Dziedzictwa Menachema Begina zostanie otwarta wystawa IPN „Szlaki nadziei. Odyseja wolności”. „Chcieliśmy pokazać w Jerozolimie… » więcej 2023-06-06, godz. 15:20 Prezes RCL: SN uzurpuje sobie kompetencję bycia nadwładzą i lekceważy rozstrzygnięcie TK Sąd Najwyższy narusza prerogatywy prezydenta, uzurpuje sobie kompetencję bycia nadwładzą i lekceważy rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego - powiedział… » więcej 2023-06-06, godz. 15:20 Bortniczuk: minimum trzy godziny treningu sportowego na półkoloniach prozdrowotnych Akademicki Związek Sportowy został operatorem rządowego programu wakacyjnych półkolonii prozdrowotnych. 'Półkolonie mają zawierać minimum trzy godziny… » więcej 2023-06-06, godz. 15:20 Oświęcim/ Muzeum Pamięci rozszerza wystawę nt. niosących pomoc więźniom Auschwitz O osiem plansz z fotografiami i biogramami poszerzona została plenerowa ekspozycja przy oświęcimskim Muzeum Pamięci, która przybliża mieszkańców ziemi… » więcej 2023-06-06, godz. 15:10 Ukraina/ Prezydent Zełenski do uczestników szczytu Bukareszteńskiej Dziewiątki: słabość Europy jest główną nadzieją… Władcy Rosji są przekonani, że Europa okaże słabość. Jest to główna nadzieja rosyjskich terrorystów, którzy spowodowali największą od dziesięcioleci… » więcej 2023-06-06, godz. 15:10 A. Eberhardt o wysadzeniu zapory na Dnieprze: Rosjanie wyznają zasadę - po nas choćby potop Zniszczenie zapory na Dnieprze pokazuje absolutną rosyjską bezwzględność w niszczeniu wszystkiego co Ukraińskie. Ich działanie jest odzwierciedleniem pojęcia… » więcej 2023-06-06, godz. 15:00 Watykan potwierdza: papież był na badaniach w klinice Gemelli i już opuścił szpital Papież Franciszek byl we wtorek przed południem na badaniach w rzymskiej klinice Gemelli i już opuścił szpital - poinformował oficjalnie Watykan potwierdzając… » więcej 2023-06-06, godz. 15:00 ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych O 450 mld zł zwiększył się stan kont i subkont ubezpieczonych w wyniku przeprowadzona w czerwcu rocznej waloryzacji składek. Dla porównania zeszłoroczny… » więcej 2023-06-06, godz. 15:00 Węgry/ W Instytucie Polskim w Budapeszcie pokazano tradycyjne zabawki ludowe z regionu Beskidów W poniedziałek w Galerii Platan Instytutu Polskiego w Budapeszcie zaprezentowano tradycyjne zabawki ludowe z regionu Beskidów. Jak zaznaczają organizatorzy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »