Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-26, 07:10 Autor: PAP

Neurolog: coraz więcej udarów u młodych ludzi

Coraz częściej mamy pacjentów tuż po 30. roku życia, którzy trafiają na oddział po udarze mózgu – powiedziała w rozmowie z PAP neurolog ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie Karolina Mazurek. To osoby, które mają szybkie tempo życia, narażone są na duży stres i nie znajdują czasu na wykonywanie badań.

"Dawniej ta choroba dotyczyła starszych osób, teraz chorują ludzie w średnim wieku, a niestety od kilku lat widzimy, że dotyczy coraz większej liczby osób w młodym wieku, po 30. roku życia. Trafiają na oddział udarowy z objawami pełnego, dokonanego udaru mózgu" – powiedziała w rozmowie z PAP neurolog z Oddziału Neurologii szpitala wojewódzkiego w Szczecinie Karolina Mazurek.


Dodała, że na oddziale leczonych jest obecnie kilku pacjentów około 40. roku życia z czynnikami ryzyka: nadciśnieniem tętniczym, dyslipidemią, hipercholesterolemią.


"To pacjenci, którzy nie byli w tym zakresie wcześniej diagnozowani jak np. osoby starsze – są młodzi, sprawni, mocno zaangażowani zawodowo, a więc nie mieli czasu się na tym skupić. Udar jest pierwszym objawem tego, że coś się złego dzieje" – mówiła lekarka.


Jak zauważyła, jedną z przyczyn może być przebyty covid, który "zwiększa gotowość prozakrzepową", ale z pewnością nie jest to jedyny czynnik powodujący, że coraz więcej młodych pacjentów trafia na oddział z udarem. Bardzo prawdopodobne jest tu szybkie tempo życia, stres, brak oddzielenia życia zawodowego od prywatnego i brak czasu na regularną aktywność fizyczną.


"Wszyscy pacjenci, którzy do nas trafili, zawsze mają refleksję +po+. Czuli, że coś się dzieje, bo bolała ich nieustannie głowa, byli przewlekle zmęczeni, nie mogli się skoncentrować, mieli uczucie kołatania serca, ale myśleli, że to minie" – wyjaśniła neurolog.


Dodała, że udar u młodszych osób przebiega tak samo, jak u starszych. Leczenie jego skutków jest podejmowane bardzo szybko. Stosowana jest tromboliza (podawany jest lek pozwalający na rozpuszczenie skrzeplin) i trombektomia mechaniczna – usuwanie skrzepów wewnątrznaczyniowych. Bardzo ważna w przypadku młodych osób po udarze jest – jak zaznaczyła lekarka – wcześnie rozpoczęta rehabilitacja.


"Młody organizm jest w stanie się zregenerować i siły witalne na to pozwalają, jednak tym, co dotyka często takie osoby, to zaburzenia depresyjne. Ci ludzie są nagle wyciągani z pędu swojego życia i codziennej gonitwy, i gdy mówimy im +musi pan, pani odpuścić+, problemem dla nich staje się nie choroba, ale to, że coś ich ominie; odbierają to w pierwszej chwili jako porażkę" – mówiła Mazurek.


Przytoczyła przypadki osób, które tuż po udarze przebywały na sali intensywnego nadzoru i pytały, czy mogą wyjść, bo mają niedokończone zadania w pracy.


"Zajmujemy się więc nie tylko leczeniem dysfunkcji ruchowych czy zaburzeniami mowy, ale też przestawieniem całego myślenia pacjenta. Pracuje z nimi na oddziale neuropsycholog, pomagając zrozumieć chorobę i rolę w niej pacjenta" – wskazała neurolog.


Dodała, że aby zapobiec udarowi należy co jakiś czas mierzyć ciśnienie tętnicze, a w przypadku wątpliwości co do parametrów zgłosić się do lekarza rodzinnego, a także co najmniej raz do roku wykonać badania laboratoryjne – morfologię, jonogram, lipidogram, hormony tarczycy, poziom cukru we krwi.


"Należy też zadbać o to, aby BMI (Body Mass Index, wskaźnik masy ciała – PAP) mieścił się w prawidłowych wartościach, bo otyłość jest jednym z czynników ryzyka. Trzeba też dbać o aktywność fizyczną kilka razy w tygodniu - nie na zasadzie biegu do pracy i z pracy, ale poświęcenia czasu dla siebie. Możemy zrobić dla siebie naprawdę dużo, żeby skontrolować sytuację i żeby zaistniała w naszym życiu równowaga" – wyjaśniła lekarka.


Jak dodała, w przypadku pojawienia się pierwszych niepokojących objawów – m.in. zaburzeń mowy, paraliżu lub drętwienia twarzy, rąk lub nóg, problemów z widzeniem - należy niezwłocznie wezwać pogotowie. Na pomoc pacjentowi jest zaledwie kilka godzin; dzięki szybkiej reakcji można uniknąć powikłań.


"Dla mnie dramatem jest, gdy słyszę od pacjenta, że coś działo się już poprzedniego dnia, ale pomyślał, że położy się spać i będzie lepiej. A rano, wstając z łóżka, już się przewrócił, bo nie był w stanie ruszyć nogą czy ręką" – powiedziała neurolog.(PAP)


Autorka: Elżbieta Bielecka


emb/ mir/


Kraj i świat

2024-06-24, godz. 21:30 USA/ Polski dziennikarz stanie na czele grupy korespondentów zagranicznych w Białym Domu Korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski stanie na czele White House Foreign Press Group, grupy korespondentów zagranicznych przy Białym Domu. Grupa bierze… » więcej 2024-06-24, godz. 21:20 ME 2024 - Probierz: z Francją bez kontuzjowanego Romanczuka, pozostali są zdrowi Selekcjoner reprezentacji Michał Probierz powiedział, że Taras Romanczuk z powodu kontuzji nie wystąpi we wtorkowym meczu z Francją w Dortmundzie, kończącym… » więcej 2024-06-24, godz. 21:20 Pomorskie/ Po zderzeniu dwóch ciężarówek zablokowana droga wojewódzka 212 koło Lipnicy Po zderzeniu dwóch samochodów ciężarowych zablokowana jest droga wojewódzka nr 212 w okolicy Lipnicy. W wypadku zostały ranne dwie osoby - informuje straż… » więcej 2024-06-24, godz. 21:20 Włochy/ Orban po rozmowie z Meloni: Fidesz nie przystąpi do EKR Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w poniedziałek po spotkaniu z szefową włoskiego rządu Giorgią Meloni w Rzymie, że w PE jego partia Fidesz nie przystąpi… » więcej 2024-06-24, godz. 21:20 ME 2024 - Albania - Hiszpania 0:1 (bramka) Grupa B: Albania - Hiszpania 0:1 w 13. min. Bramki: 0:1 Ferran Torres (13). Sędzia: Glenn Nyberg (Szwecja).(PAP) mask/ mak/ sab/ » więcej 2024-06-24, godz. 21:10 Grupa Azoty: trwa wyjaśnianie przyczyn wypadku w Puławach (aktl.) Trwa wyjaśnianie przyczyn poniedziałkowego wypadku w Zakładzie Amoniaku Grupy Azoty 'Puławy', w wyniku którego poparzeniu uległo dwóch pracowników - poinformowała… » więcej 2024-06-24, godz. 21:10 Bodnar: prezydent oczekuje dalszych wyjaśnień w sprawie prok. Tomasza Janeczka Prezydent oczekuje dalszych wyjaśnień w kwestii odwołania zastępcy Prokuratora Generalnego ds. wojskowych Tomasza Janeczka, w poniedziałek dostałem pismo… » więcej 2024-06-24, godz. 21:10 Piotr Bernatowicz: niektóre zarzuty wobec mnie są wyolbrzymione, a inne całkowicie kłamliwe Niektóre zarzuty, stawiane przez resort kultury w poniedziałkowym odwołaniu Piotra Bernatowicza z funkcji dyrektora warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej… » więcej 2024-06-24, godz. 21:00 Minister Siekierski: potrzebne instrumenty ochrony polskich rolników w związku z towarami z Ukrainy Nie można zostawić polskich rolników bez pewnych instrumentów ochrony, które by poprawiły ich konkurencyjność na rynku europejskim wobec towarów ukraińskich… » więcej 2024-06-24, godz. 21:00 Zachodniopomorskie/ Po kolizji na S10 droga Stargard – Szczecin została otwarta (aktl.) Zakończyło się wyciąganie z rowu pojazdu ciężarowego na drodze S10 łączącej Stargard ze Szczecinem. GDDKiA poinformowała, że od godz. 20.20 droga jest… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »