Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-26, 06:10 Autor: PAP

Mikroplastik zaburza produkcję energii u małych organizmów

Cząstki mikroplasitku ograniczają fotosyntezę u mikroskopijnych stworzeń wodnych. Robią to, zaburzając symbiozę między glonami i bakteriami.

Naukowcy z University of Exeter (W. Brytania) przestrzegają przed kolejnym zagrożeniem ze strony gromadzących się w środowisku coraz większych ilości cząstek mikroplastiku. Ich niepokój wzbudziły reakcje badanego przez nich, wodnego organizmu z rodzaju pantofelków - Paramecium bursaria.


W jego wnętrzu żyją symbiotyczne bakterie, które z pomocą fotosyntezy, czyli korzystając z promieni światła, produkują energię i tlen. Jej poziom spadał aż o 50 proc. w wodzie zanieczyszczonej mikroplastikiem. „Obserwowana przez nas zależność zwana fotosymbiozą, jest powszechna zarówno u organizmów słodkowodnych, jak i oceanicznych” – wyjaśnia dr Ben Makin kierujący badaniem opisanym w magazynie „Aquatic Biology” (https://www.int-res.com/abstracts/ab/v32/p13-19/).


„Wiemy, że zmiany klimatu mogą zaburzyć fotosymbiotyczne zależności, w tym działające w koralach (co prowadzi do ich wybielania). Niedawne badania wskazały, że mikroplastik (cząstki plastiku mniejsze od 5 mm) także mogą oddziaływać na fotosymbiozę. Potrzebnych jest jednak więcej badań, szczególnie prowadzonych w słodkowodnych habitatach. W naszym badaniu wybraliśmy klasyczny przykład fotosymbiozy - Paramecium bursaria jest znajdowany w słodkiej wodzie na całym świecie, a podobne symbiotyczne zależności występują także w oceanach” – wyjaśnia ekspert.


Badacz i jego zespół umieścił pantofelki w wodzie zanieczyszczonej mikroplastikiem. Stężenie było wyższe, niż przeciętnie występujące w przyrodzie, ale takie, które czasami można w naturze spotkać.


„Na tym etapie chciałem odpowiedzieć na pytanie, czy silne zanieczyszczenie mikroplastikiem może zaburzyć ważne zależności i jakie mogą być tego skutki. To pilotażowy eksperyment i potrzebnych jest więcej badań, aby sprawdzić wpływ różnych stężeń oraz różnych typów mikroplastiku oraz ich działanie na różne gatunki” – podkreśla specjalista.


Wyniki nie wskazują jeszcze, w jaki sposób plastik zaburza fotozymbiozę. Możliwe jest, że pantofelek pochłaniał cząstki tworzywa, z których uwalniały się szkodliwe chemikalia.


Naukowcy zwracają uwagę, że ok. połowa fotosyntezy w oceanach zachodzi dzięki fotosymbiozie różnych organizmów.


„Wyniki te mogą budzić niepokój ze względu na ważny udział fotosymbiozie w produkcji biomasy na globalną skalę. Mikroplastik jest rozpowszechnionym zanieczyszczeniem i jego wpływ na fotosymbiozę – szczególnie w słodkiej wodzie – pozostaje słabo zrozumiany” – mówi dr Makin.(PAP)


Marek Matacz


mat/ agt/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 14:50 Financial Times: prezydent Serbii nie sprzeciwia się sprzedaży amunicji pośrednikom wysyłającym ją Ukrainie Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić nie ma nic przeciwko sprzedaży produkowanej w kraju amunicji pośrednikom, którzy będą dostarczać ją Ukrainie - pisze… » więcej 2023-06-06, godz. 14:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (06-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-06-06 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2023-06-06, godz. 14:50 Startuje cross-border.pl - KIG i Amazon pilotują eksport polskich MŚP (MediaRoom) Wystartował cross-border.pl, czyli pierwszy w Polsce e-przewodnik dla przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć lub zwiększyć skalę sprzedaży zagranicznej… » więcej 2023-06-06, godz. 14:50 Kraków/ Pierwsze z 20 zamówionych autobusów elektrycznych Solaris dotarły do MPK Solaris dostarczył pierwsze dwa z 20 autobusów elektrycznych zamówionych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie. Wszystkie pojazdy powinny… » więcej 2023-06-06, godz. 14:50 MKiŚ: od 2025 roku będzie obowiązywał w Polsce system kaucyjny. Rząd przyjął nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami… - Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje: Projekt, przyjęty 6 czerwca 2023 r. przez Radę Ministrów, dostosowuje polskie prawo do rozwiązań obowiązujących… » więcej 2023-06-06, godz. 14:50 Państwowa Komisja ds. Pedofilii apeluje do Sejmu o jak najszybsze powołanie jej przewodniczącego Apelujemy do Sejmu, by jak najszybciej powołał przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii oraz jej członka; wyrażamy nadzieję, że najpóźniej do… » więcej 2023-06-06, godz. 14:50 T. Grodzki: Sąd Najwyższy nie mógł postąpić inaczej Nie byłem zaskoczony decyzją Sądu Najwyższego; w mojej ocenie nie mógł postąpić inaczej - ocenił w rozmowie z TVN24 marszałek Senatu Tomasz Grodzki… » więcej 2023-06-06, godz. 14:50 Piłkarska LM - Haaland przyleciał no Norwegii na... naleśniki z kozim serem Norweski piłkarz Manchesteru City Erling Haaland odwiedził rodzinną miejscowość - 12-tysięczne Bryne - z dwudniową wizytą, aby przed sobotnim finałem… » więcej 2023-06-06, godz. 14:40 Startuje trasa koncertowa JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” (MediaRoom) JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” przyjmie formę międzynarodowej trasy koncertowej. W ramach tournee polscy muzycy zagrają ponad 100 koncertów na 4 kontynentach… » więcej 2023-06-06, godz. 14:30 Lewis Capaldi odwołał serię nadchodzących koncertów, aby nabrać sił przed występem na Glastonbury Uwielbiany przez fanów szkocki piosenkarz tym razem nie miał dla nich optymistycznych wiadomości. Lewis Capaldi za pośrednictwem Instagrama ogłosił, że… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »