Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 20:00 Autor: PAP

Instytut Strat Wojennych zaprezentował film o oblężeniu Warszawy w 1939 r.

Nie można mówić o bezpiecznej przyszłości bez zdawania sobie sprawy z tego, jaki był obraz przeszłości - podkreślił w piątek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk podczas prezentacji filmu "Oblężenie Warszawy". "Mam nadzieję, że ten film pomoże zrozumieć, dlaczego domagamy się reparacji” – dodał przewodniczący Rady ISW.

Wystąpienia przedstawicieli Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego poprzedziły pokaz filmu "Oblężenie Warszawy" w Domu Kultury "Kadr". Dokument w reżyserii Eugeniusza Starky’ego złożony jest z fragmentów filmu "Oblężenie" amerykańskiego korespondenta Juliena Bryana, który we wrześniu 1939 r. dokumentował tragedię bombardowanej przez Luftwaffe i ostrzeliwanej przez niemiecką artylerię Warszawy. Przewodniczący Rady Instytutu Strat Wojennych, wiceminister Arkadiusz Mularczyk powiedział, że instytucję tę powołano między innymi w celu zapobiegania takim dramatom jak ten, który dokumentował Bryan.


"Nie można mówić o bezpiecznej przyszłości bez zdawania sobie sprawy z tego, jaki był obraz przeszłości. Niektórzy mogą sobie zadawać pytanie, dlaczego opowiadamy o tak tragicznych kartach naszej przeszłości. Robimy to, aby przekazywać wiedzę o tym, co się wydarzyło kolejnym pokoleniom, aby nie musiały doświadczać tego rodzaju brutalności" – podkreślił Mularczyk. Dodał, że obrazy Warszawy sprzed niemal 85 lat "przypominają te z Mariupola i innych ukraińskich miast, pokazują eksterminację narodu i ogrom zniszczeń". Wiceminister Mularczyk dodał, że "ma nadzieję, że ten film pomoże zrozumieć, dlaczego domagamy się reparacji".


Dyrektor ISW dr hab. Konrad Wnęk podkreślił, że filmy Bryana są dziełem wyjątkowym, ponieważ dokumentują nie tyle działania wojskowe, co życie mieszkańców niszczonego miasta, a dzięki temu bardzo wyraźnie wpływały na widzów, którzy za jego pośrednictwem po raz pierwszy stykali się z tego rodzaju zbrodniami przeciwko ludności cywilnej. "Praca Bryana zmieniła postrzeganie wojny w USA" – wyjaśnił.


1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.


Częścią wysiłków na rzecz uzyskania reparacji jest powołanie Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego. Placówka powstała na początku grudnia 2021 r. zarządzeniem prezesa Rady Ministrów. Jego zadaniem jest przede wszystkim - jak czytamy w statucie – "inicjowanie oraz prowadzenie badań naukowych zmierzających do kompleksowego ustalenia i opisania skutków II wojny światowej dla Rzeczypospolitej Polskiej, a także dla Europy Środkowo-Wschodniej".


3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę z 3 października 2022 r. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.(PAP)


Autor: Michał Szukała


szuk/ aszw/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 22:50 French Open - wyniki turnieju mężczyzn Wyniki meczów 1/4 finału mężczyzn turnieju tenisowego French Open w Paryżu: wtorekCarlos Alcaraz (Hiszpania, 1) - Stefanos Tsitsipas (Grecja, 5) 6:2, 6:1… » więcej 2023-06-06, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (06-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-06-06 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2023-06-06, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (06-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-06-06 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2023-06-06, godz. 22:30 Zabrze/ Policja szuka świadków potrącenia ośmiolatka Policjanci z Zabrza szukają świadków potrącenia ośmioletniego chłopca. Jadący fordem sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Policja prosi o kontakt osoby… » więcej 2023-06-06, godz. 22:30 W Jerozolimie otwarto wystawę „Szlaki nadziei. Odyseja wolności” We wtorek wieczorem w jerozolimskim Centrum Dziedzictwa im. Menachema Begina otwarto wystawę IPN „Szlaki nadziei. Odyseja wolności”. „Wielu Żydów walczyło… » więcej 2023-06-06, godz. 22:30 Niemcy/ Macron z wizytą u Scholza w Poczdamie - wspólna kolacja i spacer po mieście Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się we wtorek w Poczdamie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Nie tylko zjedli razem kolację, ale Scholz, który… » więcej 2023-06-06, godz. 22:30 Święty-Ersetic: w najbliższym czasie nie zobaczycie mnie na bieżni 'Historia zatoczyła znowu koło. Chcieć nie zawsze równa się móc. Niestety w najbliższym czasie nie zobaczycie mnie na bieżni' - poinformowała lekkoatletka… » więcej 2023-06-06, godz. 22:30 Premier: będę w środę w Turowie wraz Jackiem Sasinem, by wyrazić sprzeciw wobec decyzji WSA Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w środę będzie w Turowie wraz z wicepremierem, szefem MAP Jackiem Sasinem, by wyrazić sprzeciw wobec decyzji… » więcej 2023-06-06, godz. 22:20 Włochy/ Premier Meloni: wysadzenie tamy na Dnieprze to czyn kryminalny, groza Premier Włoch Giorgia Meloni nazwała czynem 'kryminalnym' i 'grozą' wysadzenie tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce na południu Ukrainy. Wyraziła bliskość… » więcej 2023-06-06, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 6 czerwca, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: W 1/4 finału French Open Iga Świątek zmierzy się w środę z Cori 'Coco' Gauff. Polska tenisistka już sześć… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »