Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 19:40 Autor: PAP

W. Brytania/ Nigeryjski polityk uznany za winnego spisku w celu pozyskania nerki do przeszczepu dla swojej córki

Nigeryjski polityk, który sprowadził do W. Brytanii mężczyznę, by pobrać od niego nerkę, został uznany za winnego spisku w celu pozyskania organów do przeszczepu. To pierwszy taki wyrok wydany na mocy nowych przepisów dotyczących współczesnego niewolnictwa - podaje w czwartek AP.

Ike Ekweremadu, który był wiceprzewodniczącym nigeryjskiego Senatu, i jego żona zostali oskarżeni o sprowadzenie do Wielkiej Brytanii 21-letniego ulicznego sprzedawcy z Lagos, którego przekonali, że będzie pracował w Londynie i zarabiał tysiące funtów. W istocie młody człowiek miał zostać dawcą nerki dla córki polityka.


Przeszczep miał zostać przeprowadzony w londyńskim szpitalu, a całą tę akcję pomagał przeprowadzić dr Obinna Obeta, którego prokuratorzy opisali jako "medycznego pośrednika"; lekarz został również uznany winnym w tej sprawie.


Operacja przeszczepu nie doszła do skutku, ponieważ okoliczności, w jakich miała być zaaranżowana, wzbudziły podejrzenia lekarza w klinice Royal Free Hospital. Gdy szpital odmówił wykonania operacji, Ekweremadu zaczął poszukiwać innych potencjalnych dawców nerek w Turcji.


Główny oskarżyciel w tej sprawie, Joanne Jakymec, podkreśliła w swym oświadczeniu, że małżeństwo Ekweremadu usiłowało wykorzystać ograniczoną zdolność młodego mężczyzny z Lagos do zrozumienia sytuacji, uciekło się też do skorzystania ze swych dużych wpływów politycznych, by doprowadzić do nielegalnego pobrania organów.


Ike Ekweremadu, jego żona i dr Obinna Obeta pozostaną w areszcie do ogłoszenia wyroku, co powinno nastąpić 5 maja. (PAP)


fit/ mms/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 15:20 French Open - Sabalenka po raz pierwszy w półfinale w Paryżu Rozstawiona z numerem drugim Białorusinka Aryna Sabalenka pokonała Ukrainkę Jelinę Switolinę 6:4, 6:4 i po raz pierwszy w karierze awansowała do półfinału… » więcej 2023-06-06, godz. 15:20 Jerozolima/ Wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja wolności” - od wtorku We wtorek wieczorem w Centrum Dziedzictwa Menachema Begina zostanie otwarta wystawa IPN „Szlaki nadziei. Odyseja wolności”. „Chcieliśmy pokazać w Jerozolimie… » więcej 2023-06-06, godz. 15:20 Prezes RCL: SN uzurpuje sobie kompetencję bycia nadwładzą i lekceważy rozstrzygnięcie TK Sąd Najwyższy narusza prerogatywy prezydenta, uzurpuje sobie kompetencję bycia nadwładzą i lekceważy rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego - powiedział… » więcej 2023-06-06, godz. 15:20 Bortniczuk: minimum trzy godziny treningu sportowego na półkoloniach prozdrowotnych Akademicki Związek Sportowy został operatorem rządowego programu wakacyjnych półkolonii prozdrowotnych. 'Półkolonie mają zawierać minimum trzy godziny… » więcej 2023-06-06, godz. 15:20 Oświęcim/ Muzeum Pamięci rozszerza wystawę nt. niosących pomoc więźniom Auschwitz O osiem plansz z fotografiami i biogramami poszerzona została plenerowa ekspozycja przy oświęcimskim Muzeum Pamięci, która przybliża mieszkańców ziemi… » więcej 2023-06-06, godz. 15:10 Ukraina/ Prezydent Zełenski do uczestników szczytu Bukareszteńskiej Dziewiątki: słabość Europy jest główną nadzieją… Władcy Rosji są przekonani, że Europa okaże słabość. Jest to główna nadzieja rosyjskich terrorystów, którzy spowodowali największą od dziesięcioleci… » więcej 2023-06-06, godz. 15:10 A. Eberhardt o wysadzeniu zapory na Dnieprze: Rosjanie wyznają zasadę - po nas choćby potop Zniszczenie zapory na Dnieprze pokazuje absolutną rosyjską bezwzględność w niszczeniu wszystkiego co Ukraińskie. Ich działanie jest odzwierciedleniem pojęcia… » więcej 2023-06-06, godz. 15:00 Watykan potwierdza: papież był na badaniach w klinice Gemelli i już opuścił szpital Papież Franciszek byl we wtorek przed południem na badaniach w rzymskiej klinice Gemelli i już opuścił szpital - poinformował oficjalnie Watykan potwierdzając… » więcej 2023-06-06, godz. 15:00 ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych O 450 mld zł zwiększył się stan kont i subkont ubezpieczonych w wyniku przeprowadzona w czerwcu rocznej waloryzacji składek. Dla porównania zeszłoroczny… » więcej 2023-06-06, godz. 15:00 Węgry/ W Instytucie Polskim w Budapeszcie pokazano tradycyjne zabawki ludowe z regionu Beskidów W poniedziałek w Galerii Platan Instytutu Polskiego w Budapeszcie zaprezentowano tradycyjne zabawki ludowe z regionu Beskidów. Jak zaznaczają organizatorzy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »