Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 14:10 Autor: PAP

CBOS: Najbardziej lubiane przez Polaków narody to Amerykanie, Włosi, Anglicy; największą niechęcią obdarzamy Rosjan

Amerykanie, Włosi, Anglicy, Słowacy, Czesi i Ukraińcy otwierają ranking najbardziej lubianych przez Polaków narodów - wynika z sondażu CBOS. Z największą rezerwą podchodzimy do Rosjan, do których niechęć deklaruje ogromna większość badanych (82 proc.), a sympatię bardzo niewielu (6 proc.).

W tegorocznym badaniu CBOS zapytał o stosunek do dwudziestu narodów i grup etnicznych. Badanie przeprowadzono w lutym, a więc ankietowani pytani byli o stosunek do innych narodów rok po wybuchu wojny na Ukrainie.


Ranking najbardziej lubianych narodów otwierają Amerykanie, do których sympatię zadeklarowało 68 proc. badanych, a niechęć - 6 proc. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Włosi (61 proc. sympatii, 8 proc. - niechęci) oraz Anglicy (60 proc. sympatii, 11 proc. - niechęci), Słowacy (54 proc. sympatii, 11 proc. niechęci), Czesi (również 54 proc. sympatii, 13 proc. niechęci) oraz Ukraińcy (51 proc. sympatii, 17 proc. - niechęci).


Kolejne pozycje zajęli: Szwedzi - 48 proc. sympatii, 12 proc. - niechęci; Litwini - odpowiednio 47 proc. i 16 proc.; Finowie - 45 proc. i 12 proc.; Francuzi - 44 proc. i 23 proc., Estończycy - 38 proc. i 13 proc.; Węgrzy - 36 proc. i 27 proc. oraz Niemcy - 33 proc. i 40 proc.


Sympatię wobec Żydów wyraziło 32 proc., niechęć - 29 proc.; sympatię wobec Turków - 27 proc., niechęć - 36 proc.; sympatię wobec Chińczyków - 24 proc., niechęć - 36 proc.


Ranking zamykają: Białorusini - 19 proc. sympatii, 51 proc. - niechęci; Romowie (Cyganie) - 16 proc. sympatii, 50 proc. - niechęci; Arabowie - 15 proc. sympatii, 59 proc. - niechęci oraz - na ostatnim miejscu - Rosjanie - 6 proc. sympatii, 82 proc. - niechęci.


CBOS zauważył, że - w stosunku do sondażu zrealizowanego w styczniu zeszłego roku, jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę, radykalnie pogorszyło się nasze nastawienie do Rosjan. "W ciągu ostatniego roku odsetek deklarujących wobec nich niechęć wzrósł z 38 proc. do 82 proc., a udział mających pozytywne nastawienie spadł z 29 proc. do 6 proc." - czytamy. "Jeszcze nigdy na przestrzeni ostatnich trzech dekad, kiedy pytamy o te kwestie, nastawienie do żadnego narodu nie zmieniło się w tak dużym stopniu w ciągu jednego roku" - podkreślił CBOS.


Jak zaznaczono, możemy również mówić o "najniższym poziomie sympatii i zarazem najwyższym poziomie niechęci w trakcie ostatnich trzydziestu lat możemy mówić również w odniesieniu do Węgrów".


"Jednocześnie w tym roku nastąpiła bardzo wyraźna poprawa nastawienia wobec Ukraińców (wzrost sympatii o 10 punktów przy jednoczesnym spadku niechęci o 8 punktów), Amerykanów (wzrost sympatii również o 10 punktów, spadek niechęci o 4 punkty) oraz Anglików (wzrost sympatii o 9 punktów, spadek niechęci o 2 punkty). Nastawienie do tych narodów jest obecnie rekordowo dobre, najlepsze w całej historii naszych badań" - zauważył CBOS.


Badanie przeprowadzono w dniach 6-19 lutego 2023 roku w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie 982 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL (w tym: 58,4 proc. metodą CAPI, 25,9 proc. – CATI i 15,7 proc. – CAWI). Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę.


CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych. Stosunek do poszczególnych narodów respondenci określali na skali od 1 do 7. Opracowując wyniki, skalę tę zastąpiono, w celu ułatwienia czytelnikom interpretacji wartości średnich, skalą od -3 (niechęć) do +3 (sympatia); Środkiem nowej skali jest 0, oznaczające obojętność, średnie powyżej 0 wskazują zatem na sympatię, a poniżej 0 – na niechęć.(PAP)


sdd/ par/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 21:20 Ukraina/ Władze: pierwsze trzy ofiary śmiertelne powodzi na okupowanych terenach po wysadzeniu tamy W okupowanym przez Rosję mieście Oleszki w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, są już trzy pierwsze ofiary śmiertelne powodzi wywołanej zniszczeniem… » więcej 2023-06-07, godz. 21:20 Pomorskie/Urząd Marszałkowski odpiera zarzuty posła Kacpra Płażyńskiego ws. współpracy z Rosją Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego odpiera zarzuty posła Kacpra Płażyńskiego (PiS) w sprawie współpracy z Rosją. Byliśmy wielokrotnie zapraszani… » więcej 2023-06-07, godz. 21:10 KALENDARIUM - WYKAZ WYDARZEŃ czwartek, 8 czerwca 2023 Uwaga: nie wszystkie wymienione w kalendarium imprezy są przez PAP obsługiwane ! Polska Bieżąca obsługa w związku z agresją Rosji na Ukrainę Warszawa… » więcej 2023-06-07, godz. 21:10 Szef NSZZ "Solidarność" ws. Turowa: to skandal To skandal - skomentował w środę decyzję sądu w sprawie Turowa szef NSZZ 'Solidarność' Piotr Duda. Zatrzymamy głupią decyzję, my jej nie respektujemy… » więcej 2023-06-07, godz. 21:00 Pomorskie/ Ruch wahadłowy na DK6 w Godętowie po zderzeniu pięciu aut Policja wprowadziła ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 6 po kolizji w Godętowie (woj. pomorskie). W zderzeniu pięciu aut nikt nie ucierpiał - poinformowała… » więcej 2023-06-07, godz. 21:00 Węgry/ Media: syn powiązanego z Kremlem oligarchy kupił wartą miliony willę w Budapeszcie Rosyjski miliarder mieszkający na Węgrzech Timur Rahimkułow, którego ojciec Megdet jest oligarchą blisko powiązanym z Kremlem, kupił w Budapeszcie willę… » więcej 2023-06-07, godz. 20:50 Kanada/ W pożarach spłonęło prawie 4 mln hektarów lasów; dym unosi się nad miastami w Kanadzie i USA W Kanadzie trwa 414 pożarów lasów, 239 jest nadal nieopanowanych, spłonęło 3,8 mln hektarów lasów, ponad 20 tys. osób przebywa poza swoimi domami, zagrożone… » więcej 2023-06-07, godz. 20:40 USA/ Sekretarz generalny NATO złoży wizytę w Białym Domu by rozmawiać o szczycie w Wilnie i o Ukrainie Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg złoży w poniedziałek wizytę w Białym Domu, by omówić zaplanowany na lipiec szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego… » więcej 2023-06-07, godz. 20:40 French Open - A.Radwańska: nie widzę nikogo na poziomie Igi Świątek 'Nie widzę nikogo na poziomie Igi Świątek' - oceniła sytuację w wielkoszlemowym turnieju tenisowym French Open była wiceliderka światowego rankingu Agnieszka… » więcej 2023-06-07, godz. 20:30 Niemcy/ Prezydent Ukrainy Zełenski w „Bildzie”: za zniszczeniem tamy stoi Moskwa, która i tak przegra To jasne, że za zniszczeniem zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce stoi Moskwa - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla niemieckiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »