Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 13:00 Autor: PAP

Wiceminister rozwoju: Fundusz Transformacji Woj. Śląskiego będzie mógł wesprzeć Jaworzno i EMP

Fundusz Transformacji Woj. Śląskiego będzie mógł wesprzeć samorząd Jaworzna, przygotowujący zagospodarowanie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego i spółkę Electromobility Poland, która planuje tam zbudować swoją fabrykę - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister rozwoju Grzegorz Piechowiak.

Umowę o współpracy ws. Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego (JOG) przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i samorządu Jaworzna podpisali w sierpniu ub. roku. Celem jest zagospodarowanie i aktywizacja 365 ha terenów inwestycyjnych w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.


Jaworznicki Obszar Gospodarczy powstał na gruncie obowiązującej specustawy, a jego część ma zająć inwestycja firmy ElectroMobility Poland (EMP) SA, producenta projektowanego samochodu elektrycznego Izera.


W czwartkowej sesji pytań bieżących w Sejmie posłanka Ewa Malik (PiS) zapytała wiceministra rozwoju, kiedy spółka EMP zostanie dokapitalizowana środkami koniecznymi na zakup terenu w Jaworznie, aby móc rozpocząć budowę fabryki, a także czy jest możliwe, aby inwestor lub gmina zbudowały przyłącze energetyczne, a następnie dostawca energii odkupił je, aby następnie zasilać zakład.


„W przypadku JOG konieczne nakłady to ok. 250 mln zł. Czy miasto Jaworzno będzie mogło aplikować o środki na inwestycje np. z rządowego funduszu Polski Ład lub innych programów? Czy dla tak strategicznych obszarów dla państwa polskiego, jak JOG, nie można by stworzyć szybkiej ścieżki do uzbrajania terenu w potrzebne media, jak prąd, gaz, ciepło, woda?” – pytała Malik.


Odpowiadając Piechowiak przypomniał, że samorząd Jaworzna wszedł w posiadanie terenu JOG, poprzednio należącego do Lasów Państwowych, w lipcu ub. roku – na podstawie specustawy z 23 lipca 2021 r. To otworzyło drogę do rozpoczęcia prac zmierzających do przygotowania całego obszaru, w pierwszej kolejności - wycinki drzew.


„Po uzyskaniu i uprawomocnieniu się decyzji środowiskowej z końcem stycznia br. Lasy Państwowe przystąpiły do prac polegających na wycince drzew i krzewów z obszaru JOG” – poinformował wiceminister. „Proces przygotowania JOG na cele inwestycyjne wymaga czasu oraz skoordynowania prac wielu podmiotów” – stwierdził.


Wyjaśnił, że KSSE i Jaworzno od dłuższego czasu koordynują prace w zakresie opracowania koncepcji zagospodarowania JOG, podziału terenu czy zaplanowania niezbędnej infrastruktury. „Głównym zadaniem miasta (…) jest budowa infrastruktury, przede wszystkim układu drogowego, systemu odwodnieniowego oraz sieci wodociągowo-kanalizacyjnej” – wskazał Piechowiak.


Przypomniał, że na budowę sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie JOG w październiku ub. roku Jaworzna otrzymało promesę inwestycyjną na 100 mln zł w piątej edycji Programu Inwestycji Strategicznych – dotyczącej rozwoju stref ekonomicznych.


Wiceminister dodał, że pierwsze dokapitalizowanie EMP miało miejsce w 2018 r., a 30 września 2021 r. nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego w drodze objęcia nowych udziałów spółki przez Skarb Państwa, dzięki czemu spółka należy obecnie w 90 proc. do Skarbu Państwa, a w pozostałym zakresie - do spółek energetycznych.


Odpowiadając na pytanie dotyczące przyłącza energetycznego Piechowiak wyjaśnił, że zbudować może je jedynie Tauron – m.in. ze względu na skalę infrastruktury. „Co prawda planowany termin tej inwestycji to 2026 r., ale w przypadku, gdyby inwestor rozpoczął budowę fabryki wcześniej, Tauron zadeklarował, że na czas budowy dostarczy odpowiednią ilość mocy” – przekazał.


Odnosząc się do kwestii możliwości zapewnienia miastu kolejnej dotacji na infrastrukturę JOG wiceminister zapewnił, że w przypadku ogłaszania kolejnych konkursów z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład Jaworzno będzie mogło ubiegać się o kolejne środki na uzbrojenie terenu.


Poseł Krzysztof Kozik (PiS) zapytał m.in., jakie są źródła finansowania zakupu nieruchomości i budowy fabryki Izery, a także czy i kiedy Jaworzno będzie mogło ubiegać się o wsparcie koniecznych inwestycji w JOG środkami Funduszu Transformacji Woj. Śląskiego.


Poseł Kozik dopytywał ponadto, czy możliwe jest stworzenie preferencyjnych warunków dla pozyskiwania środków na inwestycje w infrastrukturę dla obszarów inwestycyjnych w Jaworznie i Stalowej Woli, których dotyczy specustawa z 2021 r.


Piechowiak odpowiedział, że ustawa o Funduszu Transformacji Woj. Śląskiego została opublikowana 31 stycznia br. z 14-dniowym vacatio legis. „Fundusz będzie realizował swoją misję m.in. poprzez udzielanie przedsiębiorcom, osobom fizycznym, jednostkom samorządu terytorialnego lub organizacjom pozarządowym pożyczek, gwarancji, poręczeń, wsparcia, w tym w formach bezzwrotnych” – przypomniał.


„Wsparcie finansowe przeznacza się m.in. na inwestycje, w tym inwestycje kapitałowe, więc w mojej ocenie będzie możliwe zarówno wsparcie dla spółki, jak też dla samorządu Jaworzna. Czyli możemy mówić, że jest duża szansa, że te pieniądze trafią i będzie można realizować dalej tę inwestycję” – ocenił wiceminister, deklarując odpowiedź na pozostałe pytania na piśmie.


Teren Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, planowany m.in. pod przyszłą fabrykę samochodów elektrycznych, to ok. 300 ha głównie poprzemysłowych gruntów w rejonie ul. Wojska Polskiego, w pobliżu węzła drogi ekspresowej S1 i bocznicy kolejowej (w tym sama fabryka miałaby zająć ok. 120 ha).


Z początkiem lipca ub. roku doszło do wymiany gruntów pomiędzy Lasami Państwowymi, a samorządem Jaworzna, dzięki czemu miasto stało się właścicielem terenu wchodzącego dziś w skład JOG. Wcześniej, w listopadzie 2021 r., KSSE podpisała list intencyjny z miastem ws. współpracy przy planowaniu i realizacji JOG w ramach KSSE - w tym wykonania niezbędnej infrastruktury.


Ustawa z 13 stycznia br. o Funduszu Transformacji Woj. Śląskiego SA powołuje spółkę, która ma realizować część zapisów umowy społecznej z 28 maja 2021 r. ws. transformacji sektora górnictwa i wybranych procesów transformacji woj. śląskiego. Kapitał zakładowy funduszu ma wynieść do 500 mln zł z rządowego Funduszu Inwestycji Kapitałowych, a finansowanie z budżetu państwa – do 100 mln zł w latach 2024-2030 i do 50 mln zł w latach 2031-2032. (PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ mmu/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 11:50 Niemcy/ Media: premier Morawiecki w Heidelbergu podkreślał siłę państw narodowych jako filarów UE Podczas wykładu w Niemczech polski premier Mateusz Morawiecki odwołał się do siły państw narodowych jako niezbędnych filarów Unii Europejskiej. Podczas… » więcej 2023-03-21, godz. 11:50 D.Tusk: samorząd może zmienić ruiny po kopalniach w miejsca kwitnące (krótka) Samorząd jest najlepszym gospodarzem, uprawnionym do tego, żeby wykorzystywać grunty i nieruchomości, które są pozostałością po zamykanych kopalniach… » więcej 2023-03-21, godz. 11:40 El. ME 2024 - na początek szlagiery we Włoszech i Francji, Polska z Czechami i Albanią (zapowiedź) W piątek piłkarska reprezentacja Polski rozpocznie walkę w kwalifikacjach do mistrzostw Europy 2024. Najpierw zmierzy się w Pradze z Czechami, a w poniedziałek… » więcej 2023-03-21, godz. 11:40 Chiny/ MSZ o decyzji USA ws. źródeł Covid-19: to oczernianie Chin i rozdmuchiwanie teorii o wycieku z laboratorium Ustawa zniekształca i zakłamuje fakty, rozdmuchuje teorię o wycieku koronawirusa z laboratorium i oczernia Chiny - oświadczyło we wtorek chińskie MSZ, komentując… » więcej 2023-03-21, godz. 11:40 El. ME 2024 - podział na grupy Grupy eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy 2024: grupa A: Hiszpania, Szkocja, Norwegia, Gruzja, Cyprgrupa B: Holandia, Francja, Irlandia, Grecja, Gibraltargrupa… » więcej 2023-03-21, godz. 11:40 El. ME 2024 - program 1. i 2. kolejki Program pierwszych dwóch kolejek eliminacji mistrzostw Europy 2024:Grupa Asobota, 25 marcaSzkocja - Cypr (Glasgow, 15.00)Hiszpania - Norwegia (Malaga, 20.45)wtorek… » więcej 2023-03-21, godz. 11:40 El. ME 2024 - terminarz "polskiej" grupy E Terminarz grupy E eliminacji mistrzostw Europy 2024:piątek, 24 marcaCzechy - Polska (Praga, 20.45)Mołdawia - Wyspy Owcze (Kiszyniów, 20.45)poniedziałek, 27… » więcej 2023-03-21, godz. 11:40 Rząd rozpoczął obrady, zajmie się m.in. projektem dot. Centralnej Informacji Emerytalnej Rząd we wtorek po godz. 11 rozpoczął obrady. Zajmie się m.in. projektami o Centralnej Informacji Emerytalnej i Krajowym Centrum Przetwarzania Danych. W planie… » więcej 2023-03-21, godz. 11:40 Amanda Bynes trafiła do szpitala psychiatrycznego. Włóczyła się nago po Los Angeles Amerykańska aktorka, która zasłynęła rolami w takich produkcjach, jak „Rozbitkowie”, „Siostrzyczki” czy „Ona to on”, od lat zmaga się z problemami… » więcej 2023-03-21, godz. 11:40 Polityk Razem: odejdę z partii jeśli dojdzie do wspólnej listy z KO, PSL i Polską 2050 Polityk partii Razem Adam Kościelak zapowiedział, że będzie 'przeciwko jakiejkolwiek wspólnej liście' z KO, PSL oraz Polską 2050. Jak dodał, jeżeli taki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »