Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 21:40 Autor: PAP

Nikaragua/ Czterech księży i dwóch kleryków skazanych na kary po 10 lat więzienia

Czterech katolickich kapłanów i dwóch seminarzystów z Nikaragui zostało skazanych przez podległy reżimowi Daniela Ortegi wymiar sprawiedliwości na kary po 10 lat więzienia za domniemaną zdradę państwa i dezinformację.

Wyrok, jak podała nikaraguańska organizacja praw człowieka UDJ, zapadł w poniedziałek. Wszyscy ze skazanych, to osoby pochodzące z diecezji Matagalpa.


Broniące duchownych stowarzyszenie przekazało, że na 10 lat więzienia skazany został również współpracujący z nikaraguańskim Kościołem operator kamery.


Wśród siedmiu osób skazanych za domniemaną zdradę państwa i rzekome rozsiewanie nieprawdziwych informacji jest ksiądz Ramiro Tijerino, pełniący urząd rektora Uniwersytetu im. Jana Pawła II w Matagalpie.


Reprezentująca oskarżonych organizacja UDJ poinformowała, że sędzia prowadząca poniedziałkową rozprawę w Managui, stolicy kraju, orzekła też wobec nich karę dożywotniego pozbawienia możliwości pełnienia funkcji publicznych.


Nikaraguańskie centrum praw człowieka Cenidh określiło wyrok jako “odchylenie sądownicze”.


Nikaragua, rządzona przez lewicowego dyktatora Ortegę, jest uważana za jedno z najbardziej nieprzychylnych katolikom państw na świecie. W opublikowanym w styczniu br. raporcie papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) napisano, że sytuacja w tym kraju “budzi poważne obawy” z powodu prześladowań zarówno osób świeckich, jak i duchowieństwa.


Marcin Zatyka (PAP)


zat/ mal/


Kraj i świat

2023-03-22, godz. 19:10 Łotwa/ Dyrektor ośrodka eksperckiego NATO: Rosja nie ma sił by wciągnąć kraje bałtyckie do swojej strefy wpływ… Rosja chciałaby wciągnąć kraje bałtyckie do swojej strefy wpływów, ale obecnie nie ma sił na realizację swych celów strategicznych w tych państwach… » więcej 2023-03-22, godz. 19:00 MŚ w hokeju - dwie drużyny awansują do elity Dwie drużyny awansują do hokejowej elity z mistrzostw świata Dywizji 1A, które na przełomie kwietnia i maja zostaną rozegrane w Nottingham z udziałem Polaków… » więcej 2023-03-22, godz. 19:00 Rubens, Podsiadło, sanah i Mrozu z największą liczbą nominacji do tegorocznych Fryderyków Akademia Fonograficzna ogłosiła nominowanych do nagrody Fryderyk 2023 w dwudziestu sześciu kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej. Najwięcej, bo aż siedem… » więcej 2023-03-22, godz. 19:00 Książę Wiliam po spotkaniu z żołnierzami w Rzeszowie: w imieniu nas wszystkich dziękuję(krótka2) W środę po południu spotkałem się w Polsce z brytyjskimi i polskimi żołnierzami, od których usłyszałem o ich niezwykłej pracy na rzecz Ukrainy; w imieniu… » więcej 2023-03-22, godz. 18:40 M. Przydacz: w czwartek przed południem prezydent przyjmie księcia Williama w Pałacu Prezydenckim Prezydent Andrzej Duda przyjmie Księcia Walii Williama w Pałacu Prezydenckim w czwartek przed południem - poinformował PAP w środę szef Biura Polityki Międzynarodowej… » więcej 2023-03-22, godz. 18:40 Warszawa/ Archeolodzy odsłonili fragment ulicy i piwnice przy ulicy Gęsiej W związku z planowaną inwestycją pomiędzy Karmelicką a aleją Jana Pawła II na miejscu pracują archeolodzy. Odkopali fragment starej ulicy Gęsiej i piwnice… » więcej 2023-03-22, godz. 18:30 Rosja i Białoruś wykluczone z hokejowych rozgrywek również w sezonie 2023/24 Reprezentacje Rosji i Białorusi w hokeju na lodzie oraz drużyny klubowe z tych krajów nie będą mogły uczestniczyć w międzynarodowych rozgrywkach również… » więcej 2023-03-22, godz. 18:30 Estonia/ Minister finansów: odkryliśmy ponad 1500 przypadków prób obchodzenia nałożonych na Rosję sankcji Dokładamy wszelkich starań - zarówno jako cały sektor publiczny, jak i poszczególne osoby - żeby nie dopuszczać do omijania sankcji. Odkryliśmy już ponad… » więcej 2023-03-22, godz. 18:30 Niemcy/ Akcja policji w związku ze śledztwem w sprawie tzw. Obywateli Rzeszy planujących zamach stanu Policja przeprowadziła w środę w kilku niemieckich landach akcję w związku ze śledztwem w sprawie grupy tzw. Obywateli Rzeszy, planującej zamach stanu w… » więcej 2023-03-22, godz. 18:30 W Rzeszowie odbyło się spotkanie szefa MON oraz księcia Williama (krótka) W środę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie wizytę złożył Książę William; w spotkaniu z polskimi i brytyjskimi żołnierzami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »