Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 18:40 Autor: PAP

MSZ: wśród tematów rozmowy szefów MSZ Polski i Izraela kwestia przyjazdów izraelskiej młodzieży do Polski

Kwestie dwustronne, w tym sprawa przyjazdów izraelskiej młodzieży do Polski i przygotowania do obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz agresja Rosji przeciwko Ukrainie, były wśród tematów rozmowy szefów MSZ Polski i Izraela: Zbigniewa Raua i Eliego Cohena.

Minister Zbigniew Rau odbył rozmowę telefoniczną ze swym izraelskim odpowiednikiem we wtorek.


Według komunikatu MSZ, Zbiniew Rau "pogratulował rozmówcy objęcia stanowiska i wyraził nadzieję na współpracę, która przyczyni się do umocnienia relacji między Polską i Izraelem w duchu wzajemnego szacunku".


Jak podkreślono, ministrowie poruszyli bieżące kwestie dwustronne, w tym sprawę uregulowania organizacji przyjazdów edukacyjnych izraelskiej młodzieży do Polski oraz omówili przygotowania do zbliżających się obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.


"Odnosząc się do agresji Rosji przeciwko Ukrainie, Minister Rau przedstawił polską ocenę sytuacji i zachęcił stronę izraelską do dalszego, zwiększonego wsparcia Ukrainy" - przekazał polski resort dyplomacji.


Z kolei Eli Cohen poinformował na Twitterze, że we wtorkowej rozmowie telefonicznej ze Zbigniewem Rauem omówiono "ocieplenie stosunków między naszymi krajami"


"Rozmawialiśmy też o ewentualnym powrocie izraelskich grup młodzieżowych do Polski. Minister Rau powiedział, że rozważy mianowanie nowego ambasadora" - napisał Cohen na Twitterze. Jak dodał, rozmowa zakończyła się obustronną zapowiedzią szybkiego spotkania.


Według strony izraelskiej była to pierwsza od ponad dwóch lat rozmowa ministrów spraw zagranicznych Izraela i Polski. (PAP)


autorka: Wiktoria Nicałek


wni/ par/


Kraj i świat

2023-03-26, godz. 07:30 USA/ 26 osób zginęło w wyniku potężnej burzy i tornada w Missisipi i Alabamie 26 osób zginęło w stanach Missisipi i Alabama w USA w wyniku potężnej burzy, która w piątek wieczorem wywołała niszczycielskie tornado. Setki domów zostały… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 W przyszłym tygodniu w Łodzi spotkanie ministerialne B9; wśród tematów przygotowania do szczytu NATO w Wilnie Przygotowanie do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, dalsze wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu i sytuacja w Ukrainie będą, wśród tematów, które poruszą… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 Wójt gminy Markowa: beatyfikacja Ulmów to dla nas wielki zaszczyt i radość, ale też wyzwanie Decyzja papieża Franciszka o tym, że beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się w Markowej, to dla naszej społeczności wielki zaszczyt i radość - powiedział… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 Sejm/ We wtorek planowana finalizacja prac podkomisji nad projektami o sądach pokoju Sejmowa podkomisja we wtorek chce zakończyć prace nad projektami powołującymi sądy pokoju. Jeśli podkomisja przyjmie sprawozdania, to w środę projekty… » więcej 2023-03-26, godz. 07:10 Niemcy/ Historia Adidasa: granatniki przeciwpancerne w imperium sportowego obuwia Założyciele firm Adidas i Puma, bracia Adi i Rudolf Dasslerowie, stworzyli obuwie sportowe, w których złoto podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie… » więcej 2023-03-26, godz. 07:10 Neurolog: coraz więcej udarów u młodych ludzi Coraz częściej mamy pacjentów tuż po 30. roku życia, którzy trafiają na oddział po udarze mózgu - powiedziała w rozmowie z PAP neurolog ze szpitala wojewódzkiego… » więcej 2023-03-26, godz. 07:10 Chiny nawiązały stosunki dyplomatyczne z Hondurasem Chiny poinformowały w niedzielę o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Hondurasem. Wcześniej rząd Hondurasu oświadczył, iż zrywa stosunki dyplomatyczne… » więcej 2023-03-26, godz. 07:00 13 kwietnia w Sejmie planowane expose szefa MSZ Najprawdopodobniej 13 kwietnia minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wygłosi w Sejmie expose; pojawią się w nim wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące… » więcej 2023-03-26, godz. 06:50 Były premier nowym prezesem szwedzkiej federacji piłkarskiej Fredrik Reinfeldt, premier Szwecji w latach 2006-14, został wybrany na prezesa rodzimej federacji piłkarskiej (SvFF). » więcej 2023-03-26, godz. 06:50 Kalendarium akcji zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie 1939–1944 Głównym celem sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego było przygotowanie do powstania, które miało wybuchnąć w momencie załamywania się potęgi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »