Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 18:40 Autor: PAP

MSZ: wśród tematów rozmowy szefów MSZ Polski i Izraela kwestia przyjazdów izraelskiej młodzieży do Polski

Kwestie dwustronne, w tym sprawa przyjazdów izraelskiej młodzieży do Polski i przygotowania do obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz agresja Rosji przeciwko Ukrainie, były wśród tematów rozmowy szefów MSZ Polski i Izraela: Zbigniewa Raua i Eliego Cohena.

Minister Zbigniew Rau odbył rozmowę telefoniczną ze swym izraelskim odpowiednikiem we wtorek.


Według komunikatu MSZ, Zbiniew Rau "pogratulował rozmówcy objęcia stanowiska i wyraził nadzieję na współpracę, która przyczyni się do umocnienia relacji między Polską i Izraelem w duchu wzajemnego szacunku".


Jak podkreślono, ministrowie poruszyli bieżące kwestie dwustronne, w tym sprawę uregulowania organizacji przyjazdów edukacyjnych izraelskiej młodzieży do Polski oraz omówili przygotowania do zbliżających się obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.


"Odnosząc się do agresji Rosji przeciwko Ukrainie, Minister Rau przedstawił polską ocenę sytuacji i zachęcił stronę izraelską do dalszego, zwiększonego wsparcia Ukrainy" - przekazał polski resort dyplomacji.


Z kolei Eli Cohen poinformował na Twitterze, że we wtorkowej rozmowie telefonicznej ze Zbigniewem Rauem omówiono "ocieplenie stosunków między naszymi krajami"


"Rozmawialiśmy też o ewentualnym powrocie izraelskich grup młodzieżowych do Polski. Minister Rau powiedział, że rozważy mianowanie nowego ambasadora" - napisał Cohen na Twitterze. Jak dodał, rozmowa zakończyła się obustronną zapowiedzią szybkiego spotkania.


Według strony izraelskiej była to pierwsza od ponad dwóch lat rozmowa ministrów spraw zagranicznych Izraela i Polski. (PAP)


autorka: Wiktoria Nicałek


wni/ par/


Kraj i świat

2024-06-16, godz. 10:20 Pomorskie/ Areszt za posiadanie broni i narkotyków oraz kradzież Sąd Rejonowy w Kwidzynie (Pomorskie) na wniosek policji zastosował areszt tymczasowy wobec ojca i syna, którzy są podejrzani o kradzież i posiadanie narkotyków… » więcej 2024-06-16, godz. 10:00 IMGW ostrzega mieszkańców siedmiu województw przed burzami i silnymi opadami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego… » więcej 2024-06-16, godz. 10:00 Poznań/ W niedzielę w Starym Zoo Poznańskie Targi Wolontariatu Warsztaty udzielania pierwszej pomocy, nauka języka migowego, spotkania z osobami, które na co dzień zajmują się pomaganiem innym, a także animacje dla najmłodszych… » więcej 2024-06-16, godz. 09:50 Wadowice/ Historyczny pomnik 12. Pułku Piechoty odnowiony Zakończyła się renowacja Pomnika Poległych Żołnierzy 12. Pułku Piechoty w Wadowicach. Jest on jednym z symboli miasta. Burmistrz Bartosz Kaliński poinformował… » więcej 2024-06-16, godz. 09:20 Nowy Sącz/ Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny; spłonęło prezbiterium W niedzielę rano wybuchł pożar w zabytkowym, drewnianym kościele Świętej Heleny w Nowym Sączu. Spaleniu uległo prezbiterium XVII-wiecznej świątyni; z… » więcej 2024-06-16, godz. 09:10 Szef KAS: na mój wniosek na listę sankcyjną zostało wpisanych kilka nowych podmiotów Na mój wniosek na listę sankcyjną zostało wpisanych kilka nowych podmiotów. Obecnie to nie jest już takie proste jak na początku wojny, powiązania kapitałowe… » więcej 2024-06-16, godz. 09:10 Amerykańska pływaczka Gretchen Walsh pobiła rekord świata na 100 m stylem motylkowym Gretchen Walsh pobiła rekord świata w pływaniu na 100 metrów stylem motylkowym, uzyskując rezultat 55,18 s w półfinale kwalifikacji olimpijskich kadry USA… » więcej 2024-06-16, godz. 08:40 ME 2024 - Shearer: Anglia jednym z najlepszych zespołów, jeśli nie najlepszym 'Anglia jest jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym zespołem w światowej piłce nożnej' - uważa były kapitan tej reprezentacji Alan Shearer, który jest… » więcej 2024-06-16, godz. 08:20 UE/ Trwają przetasowania wokół składu frakcji w nowym Parlamencie Europejskim Jako pierwsi spośród frakcji w PE spotkają się we wtorek nowo wybrani deputowani Europejskiej Partii Ludowej (EPL). W środę naradzać się będą Zieloni… » więcej 2024-06-16, godz. 08:20 Iran skrytykował stanowisko G7 ws. jego programu nuklearnego Iran wezwał w niedzielę grupę G7 do odcięcia się od jej „destrukcyjnej polityki z przeszłości” - oznajmił rzecznik irańskiego MSZ Nasser Kanaani… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »