Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 17:30 Autor: PAP

Niemcy/ Ambasador RP w Berlinie: odmowy w sprawie reparacji nie postrzegamy jako końca, ale jako początek dyskusji

Polska nadal nalega na rozmowy w sprawie niemieckich reparacji za II wojnę światową, mimo odrzucenia żądania przez Niemcy. "Nie postrzegamy tej odmowy jako końca, ale jako początek dyskusji, na końcu której może dojść do kompromisu" - powiedział polski ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś dla niemieckiego nadawcy Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

Polska domaga się 1,3 bln euro za szkody wyrządzone przez okupację niemiecką podczas II wojny światowej.


"Wyraziliśmy nasze żądania w nocie dyplomatycznej", przypomniał polski dyplomata. "Oświadczenie Rządu Federalnego było bardzo krótkie i zakończyło się stwierdzeniem, że roszczenia nie są zasadne. Nasze rozczarowanie jest bardzo duże, ponieważ oczekujemy, że będziemy rozmawiać ze stroną niemiecką o skutkach drugiej wojny światowej". Zwrócił uwagę, że "nie ma dwustronnej umowy między Niemcami a Polską w tej sprawie".


Ambasador Pawłoś podkreślił, że "nie postrzegamy tego odrzucenia jako końca, ale jako początek dyskusji, która może zakończyć się kompromisem. Obecnie przygotowujemy krótką niemiecką wersję 500-stronicowego raportu o zniszczeniach wojennych, który prześlemy niemieckim politykom i naukowcom oraz który będzie dostępny również w Internecie. Chcemy stworzyć zrozumienie dla tego tematu".


Dariusz Pawłoś zauważył, że "szczególnie wojna na Ukrainie ponownie konfrontuje nas z kwestią zbrodni wojennych i przypomina nam, że takie zbrodnie muszą być karane, niezależnie od tego, kiedy i gdzie zostały popełnione. We wspomnianym już raporcie pokazujemy, ilu było w Niemczech zbrodniarzy wojennych, którzy w ogóle nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności. Republika Federalna wypłaciła miliardy odszkodowań, ale polski udział wyniósł zaledwie 1,5 procent".


"Polskie ofiary narodowego socjalizmu otrzymały wówczas jednorazową wypłatę, którą tak naprawdę można określić jedynie jako kroplę w morzu. W innych krajach zachodnich, na przykład także w Izraelu, ofiary nazistów otrzymują świadczenia do końca życia. Takie nierówne traktowanie ofiar jest nie do przyjęcia" - podkreślił ambasador.


Dariusz Pawłoś przypomniał w poniedziałkowej rozmowie z RND, że "praktycznie cały polski parlament, łącznie z opozycją, zagłosował za decyzją o dochodzeniu tych roszczeń odszkodowawczych. Tylko kilku pojedynczych posłów wstrzymało się od głosu lub głosowało przeciw. I nie tylko większość parlamentarna jest za, ale także większość polskiego społeczeństwa".


"Potrzebujemy w Polsce otwartej dyskusji na ten temat, bo istnieje niebezpieczeństwo, że ludzie zapomną, jak straszna była wojna" - powiedział Dariusz Pawłoś. "Nadal mamy wiele białych plam, zwłaszcza w odniesieniu do zniszczeń na wschodzie naszego kraju, który był okupowany najpierw przez Armię Czerwoną, a następnie przez SS i Wehrmacht, a którego część została przyłączona do Związku Radzieckiego po 1945 roku. Tam obywateli polskich poddano przymusowej rusyfikacji, wydając im sowieckie paszporty". Liczba ofiar raczej się zwiększa niż zmniejsza - zauważył ambasador.


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ jar/


Kraj i świat

2024-05-21, godz. 00:00 MŚ w hokeju – prezes PZHL: jest nadzieja na zmiany „Ciągle jest nadzieja, że w końcu coś się w polskim hokeju zmieni. Czekaliśmy na powrót do Elity 22 lata, byliśmy świadomi, że łatwo nie będzie”… » więcej 2024-05-20, godz. 23:50 Komitet Żydów Amerykańskich: jesteśmy oburzeni decyzją MTK o złożeniu wniosku o wydanie nakazów aresztowania izraelskich… Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) oświadczył w poniedziałek, że jest oburzony decyzją prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o złożeniu… » więcej 2024-05-20, godz. 23:20 Liga włoska - Skorupski ze Szczęsnym na remis, gol Milika Bologna zremisowała u siebie 3:3 z Juventusem Turyn w meczu kończącym 37. kolejkę piłkarskiej ekstraklasy włoskiej. Bramki gospodarzy bronił Łukasz Skorupski… » więcej 2024-05-20, godz. 23:10 MŚ w hokeju - Polska i Wielka Brytania opuszczają Elitę (wyniki, tabele) Hokeiści Polski i Wielkiej Brytanii zaledwie po sezonie gry opuszczają Elitę mistrzostw świata. Biało-czerwoni przegrali z Kazachstanem 1:3, a Wyspiarze ulegli… » więcej 2024-05-20, godz. 23:10 Ekstraklasa koszykarzy - King - Spójnia 78:72 (opis) Drugi mecz półfinałowy: King Szczecin - PGE Spójnia Stargard 78:72 (15:18, 23:10, 24:22, 16:22) Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw) 2-0 dla… » więcej 2024-05-20, godz. 23:00 MŚ w hokeju – Polska pożegnała się z Elitą (opis) Polscy hokeiści przegrali w Ostrawie z Kazachstanem 1:3 (1:1, 0:0, 0:2) w swoim siódmym i ostatnim meczu w mistrzostwach świata. Biało-czerwoni tym samym spadli… » więcej 2024-05-20, godz. 22:50 MŚ w hokeju – Polska pożegnała się z Elitą (wynik) Polscy hokeiści przegrali w Ostrawie z Kazachstanem 1:3 (1:1, 0:0, 0:2) w swoim siódmym i ostatnim meczu w mistrzostwach świata. Biało-czerwoni tym samym spadli… » więcej 2024-05-20, godz. 22:50 Macierewicz: to Donald Tusk zaangażował ludzi ze służb specjalnych do współpracy ze służbami rosyjskimi Antoni Macierewicz odnosząc się do zarzutów Donalda Tuska dot. rosyjskich wpływów w PiS, powiedział, że to obecny premier zaangażował ludzi ze służb… » więcej 2024-05-20, godz. 22:40 Włochy/ Trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,4 w pobliżu Neapolu Seria wstrząsów tektonicznych, z których najsilniejszy miał magnitudę 4,4, nawiedziła w poniedziałek wieczorem okolice Neapolu w południowych Włoszech… » więcej 2024-05-20, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (20-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-05-20 o godz. 22:00W zakładach Mini Lotto wylosowano1… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »