Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 17:30 Autor: PAP

Niemcy/ Ambasador RP w Berlinie: odmowy w sprawie reparacji nie postrzegamy jako końca, ale jako początek dyskusji

Polska nadal nalega na rozmowy w sprawie niemieckich reparacji za II wojnę światową, mimo odrzucenia żądania przez Niemcy. "Nie postrzegamy tej odmowy jako końca, ale jako początek dyskusji, na końcu której może dojść do kompromisu" - powiedział polski ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś dla niemieckiego nadawcy Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

Polska domaga się 1,3 bln euro za szkody wyrządzone przez okupację niemiecką podczas II wojny światowej.


"Wyraziliśmy nasze żądania w nocie dyplomatycznej", przypomniał polski dyplomata. "Oświadczenie Rządu Federalnego było bardzo krótkie i zakończyło się stwierdzeniem, że roszczenia nie są zasadne. Nasze rozczarowanie jest bardzo duże, ponieważ oczekujemy, że będziemy rozmawiać ze stroną niemiecką o skutkach drugiej wojny światowej". Zwrócił uwagę, że "nie ma dwustronnej umowy między Niemcami a Polską w tej sprawie".


Ambasador Pawłoś podkreślił, że "nie postrzegamy tego odrzucenia jako końca, ale jako początek dyskusji, która może zakończyć się kompromisem. Obecnie przygotowujemy krótką niemiecką wersję 500-stronicowego raportu o zniszczeniach wojennych, który prześlemy niemieckim politykom i naukowcom oraz który będzie dostępny również w Internecie. Chcemy stworzyć zrozumienie dla tego tematu".


Dariusz Pawłoś zauważył, że "szczególnie wojna na Ukrainie ponownie konfrontuje nas z kwestią zbrodni wojennych i przypomina nam, że takie zbrodnie muszą być karane, niezależnie od tego, kiedy i gdzie zostały popełnione. We wspomnianym już raporcie pokazujemy, ilu było w Niemczech zbrodniarzy wojennych, którzy w ogóle nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności. Republika Federalna wypłaciła miliardy odszkodowań, ale polski udział wyniósł zaledwie 1,5 procent".


"Polskie ofiary narodowego socjalizmu otrzymały wówczas jednorazową wypłatę, którą tak naprawdę można określić jedynie jako kroplę w morzu. W innych krajach zachodnich, na przykład także w Izraelu, ofiary nazistów otrzymują świadczenia do końca życia. Takie nierówne traktowanie ofiar jest nie do przyjęcia" - podkreślił ambasador.


Dariusz Pawłoś przypomniał w poniedziałkowej rozmowie z RND, że "praktycznie cały polski parlament, łącznie z opozycją, zagłosował za decyzją o dochodzeniu tych roszczeń odszkodowawczych. Tylko kilku pojedynczych posłów wstrzymało się od głosu lub głosowało przeciw. I nie tylko większość parlamentarna jest za, ale także większość polskiego społeczeństwa".


"Potrzebujemy w Polsce otwartej dyskusji na ten temat, bo istnieje niebezpieczeństwo, że ludzie zapomną, jak straszna była wojna" - powiedział Dariusz Pawłoś. "Nadal mamy wiele białych plam, zwłaszcza w odniesieniu do zniszczeń na wschodzie naszego kraju, który był okupowany najpierw przez Armię Czerwoną, a następnie przez SS i Wehrmacht, a którego część została przyłączona do Związku Radzieckiego po 1945 roku. Tam obywateli polskich poddano przymusowej rusyfikacji, wydając im sowieckie paszporty". Liczba ofiar raczej się zwiększa niż zmniejsza - zauważył ambasador.


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ jar/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 21:50 „Financial Times”: Węgry rozmawiają z Francją o elektrowni jądrowej w Paksu wobec wątpliwości co do zaangażowania… Węgry rozpoczęły rozmowy z Francją na temat zwiększenia roli tego kraju w swoim programie jądrowym, co może ostatecznie doprowadzić do zastąpienia Rosji… » więcej 2023-03-23, godz. 21:50 Ukraina/ Prezydent: w obwodzie chersońskim dziesiątki wsi prawie całkowicie zniszczonych przez okupantów W kontrolowanej przez Kijów części obwodu chersońskiego ponad 50 wsi jest prawie całkowicie zniszczonych przez rosyjskie wojska - poinformował prezydent… » więcej 2023-03-23, godz. 21:40 Minister kultury spotkał się z ambasadorem USA w Polsce Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński spotkał się w czwartek z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim - poinformował… » więcej 2023-03-23, godz. 21:40 Duńska Agencja Energii opublikowała zdjęcie tajemniczego obiektu przy Nord Stream 2 Duńska Agencja Energii opublikowała w czwartek zdjęcie niezidentyfikowanego obiektu, znalezionego na Morzu Bałtyckim przy biegnącym z Rosji do Niemiec gazociągu… » więcej 2023-03-23, godz. 21:40 Sz.Hołownia: po grzyba komu takie państwo, jeżeli ono nie dba o najsłabszych Po grzyba komu takie państwo, jeżeli ono nie dba o najsłabszych, tylko o najsilniejszych, którzy już się nażarli, którzy już się napuchli, którzy już… » więcej 2023-03-23, godz. 21:30 Ukraina/ Prezydent do europejskich przywódców: jeżeli teraz się zawahacie, Rosja zbierze siły i wojna potrwa lata Wspólnie możemy uwolnić Ukrainę od rosyjskiego zła jeszcze w tym roku, ale nie możecie się wahać, nie można spowolnić pomocy zbrojeniowej, zwlekać z… » więcej 2023-03-23, godz. 21:20 Izrael/ Netanjahu ogłasza, że nie zrezygnuje z reformy sądownictwa Po spotkaniu z ministrem obrony Izraela Joawem Galantem, który chciał wezwać rząd do wycofania się z reformy sądownictwa, premier Benjamin Netanjahu oznajmił… » więcej 2023-03-23, godz. 21:20 El. ME 2024 - trener Santos: przed nami fantastyczne spotkanie (opis) 'Jestem przekonany, że przed nami fantastyczne spotkanie' - powiedział selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Fernando Santos podczas oficjalnej konferencji… » więcej 2023-03-23, godz. 21:20 Ekstraklasa koszykarzy - GTK Gliwice - Sokół 87:86 Tauron GTK Gliwice - Rawlplug Sokół Łańcut 87:86 (28:19, 20:23, 18:25, 21:19). Punkty: Tauron GTK Gliwice: Malachi Richardson 27, Earl Rowland 27, Kamari… » więcej 2023-03-23, godz. 21:10 El. ME 2024 - Cristiano Ronaldo z rekordem występów w reprezentacji Cristiano Ronaldo został piłkarzem z największą liczbą występów w reprezentacji kraju. Portugalczyk wystąpił w czwartkowym meczu eliminacji mistrzostw… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »