Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 11:10 Autor: PAP

T. Siemoniak (PO): dużo łatwiej wyobrazić sobie współpracę w rządzie, niż jedną listę

Dużo łatwiej wyobrazić sobie współpracę w rządzie, niż jedną listę – ocenił we wtorek wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak. Jakiś etap się w tym momencie zamyka; nie znaczy to, że na zawsze – dodał.

Siemoniak we wtorek w Radiu Wrocław został zapytany, czy definitywnie nie ma już szans na wspólną listę opozycji i na tym etapie nie ma sensu w ogóle tego wątku poruszać.


„Z jednej strony oczywiście tak, bo obywatele nie oczekują tego, żeby ciągnęła się taka dyskusja w gruncie rzeczy dotycząca pewnej techniki polityki, a nie istoty spraw, więc w tym sensie we wszystkich partiach opozycyjnych dojrzało takie poczucie: idźmy do przodu, pracujmy nad programami i jeździmy w teren” - powiedział wiceszef Platformy.


Wskazał, że taki plan intensywnych wyjazdów po Polsce został zaprezentowany w poniedziałek na posiedzeniu klubu parlamentarnego KO.


Dodał, że jest jednak „silny argument premii za pójście razem”. „Premii za to, że nie będzie wewnętrznej konkurencji i że powstałaby wspólna lista. Więc ja uważam, że do momentu rejestracji list ten temat będzie wracał. Natomiast rzeczywiście wszyscy są zmęczeni taką dyskusją i myślę, że jakiś etap się w tym momencie zamyka. Nie znaczy to, że na zawsze, bo jest powiedzenie w polityce: nigdy się nie mówi nigdy” – mówił Siemoniak.


Wiceszef PO pytany, dlaczego w takim razie liderzy poszczególnych ugrupowań – skoro nie chcą wspólnej listy - nie widzą problemu w tym, żeby wspólnie rządzić. W jego ocenie, „trzeba zrozumieć, jak patrzy się w poszczególnych partiach”. „Dla partii, w której się działa, a której jest się liderem, to w szczególności ważna jest jej pozycja, tożsamość, tradycja, jak w przypadku Polskiego Stronnictwa Ludowego, blisko 130 lat tradycji. Z drugiej strony Szymon Hołownia kilka lat, więc to nie jest takie proste” – stwierdził.


Według niego, "dużo łatwiej wyobrazić sobie współpracę w rządzie, koalicję po prostu, niż jedną listę". "Bo jedna lista jednak zakłada inny poziom współpracy i takiego współdziałania, niż funkcjonowanie w jednym rządzie” – wskazał Siemoniak dodając, że w Polsce istniało wiele rządów koalicyjnych i „partie sobie świetnie dawały radę”.


„Z drugiej strony zobaczmy, jakie konwulsje przeżywa Zjednoczona Prawica, no ale doprowadziła dwa razy do jednej listy. Konwulsje konfliktu partii Ziobry z partią Kaczyńskiego. Natomiast źródło tych konfliktów też tkwi w tym, że idą z jednej listy. Muszą ze sobą rywalizować i często ta rywalizacja na jednej liście jest ostrzejsza niż między innymi partiami, różnymi listami” – ocenił.


Siemoniak pytany, czy brany pod uwagę jest powrót do projektu gabinetów cieni, przypomniał, że w zeszłej kadencji, pod przewodnictwem Grzegorza Schetyny, taki gabinet działał. „On bardzo dobrze pracował, bo dawał nam w klubie parlamentarnym pełen obraz tego, co robi rząd. Natomiast w tej kadencji nie skorzystaliśmy z takiej ścieżki, raczej stawiając na zespoły programowe w różnych obszarach. A teraz, gdy już jest tak blisko do wyborów i gdy wyciągnęliśmy rękę do tego, żeby była wspólna lista, to by było takim działaniem niepomagającym, gdyby teraz zaczęli się wszyscy zastanawiać: kto, gdzie, jak. (…) Więc gabinet cieni nie teraz. Prawdziwy gabinet rządowy po wyborach, absolutnie tak. Do tego będziemy gotowi” – zapewnił.


Dodał, że w opozycji „jest kilkadziesiąt osób absolutnie przygotowanych do objęcia różnych stanowisk”. „Na co dzień to udowadniają swoimi wypowiedziami, różnymi przedsięwzięciami merytorycznymi, konferencjami i debatami. Tak, że sądzę, iż tutaj kto się interesuje jakąś dziedziną, ten wie, kogo słuchać. Myślę, że tu raczej opozycja ma problem bogactwa, albo raczej jest to atut, bo jest bardzo wiele osób świetnie przygotowanych do różnych funkcji” – ocenił wiceszef PO. (PAP)


Autorka: Agata Tomczyńska


ato/ mok/


Kraj i świat

2023-03-25, godz. 02:20 Ukraina/ Władze Chersonia wezwały mieszkańców gminy do ewakuacji Rada miejska Chersonia wezwała mieszkańców gminy do ewakuacji z powodu ciągłego rosyjskiego ostrzału, poinformował w sobotę portal Ukraińska Prawda. » więcej 2023-03-25, godz. 01:50 USA i Kanada potępiają Rosję, będą inwestować w zwiększenie bezpieczeństwa Kanada i USA potępiają Rosję za inwazję na Ukrainę, zwiększą inwestycje w bezpieczeństwo, za poważne długoterminowe zagrożenie uważają Chiny - poinformowali… » więcej 2023-03-25, godz. 01:10 Włochy/ Nasila się napływ migrantów z Tunezji, w ciągu kilku godzin 20 łodzi Nasila się napływ migrantów z Tunezji do Włoch. W piątek w ciągu kilku godzin na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło 20 łodzi z prawie tysiącem osób… » więcej 2023-03-25, godz. 00:50 Lubelskie/ Dk 74 w miejscowości Horyszów przejezdna po śmiertelnym wypadku Droga krajowa nr 74 w miejscowości Horyszów jest już przejezdna. Wcześniej była zablokowana po śmiertelnym wypadku ok. godz. 19. w piątek - poinformowała… » więcej 2023-03-25, godz. 00:40 El. ME 2024 - kibice pod stadionem w Pradze: "Polacy, nic się nie stało" Polscy kibice wychodzący ze stadionu Fortuna Arena w Pradze, gdzie kadra Fernando Santosa przegrała z Czechami 1:3 w eliminacjach Euro 2024, nie mieli wesołych… » więcej 2023-03-25, godz. 00:40 USA/ Szef komisji spraw zagranicznych ukraińskiego parlamentu: Nie potrzebujemy chińskiego planu pokojowego, mamy swój… Mamy plan sprawiedliwego pokoju prezydenta Zełenskiego i nie potrzeba nam żadnego innego - powiedział w piątek w Waszyngtonie szef komisji spraw zagranicznych… » więcej 2023-03-25, godz. 00:30 Turniej WTA w Miami - Fręch zagra w drugiej rundzie, porażki kilku faworytek Magdalena Fręch, mimo porażki w kwalifikacjach, wystąpi - jako tzw. szczęśliwa przegrana - od razu w drugiej rundzie turnieju WTA 1000 na twardych kortach… » więcej 2023-03-25, godz. 00:20 Biden i Trudeau zapowiadają wspólne inwestycje w unowocześnienie gospodarki Kanada i USA będą razem inwestować w wydobycie surowców, produkcję półprzewodników, samochodów elektrycznych, czystej energii - o decyzjach poinformowali… » więcej 2023-03-25, godz. 00:10 Pomorskie/ Jedna osoba ranna w wypadku na dk 21 k. Miastka; droga zablokowana Jedna osoba została ranna w wypadku, do którego doszło w piątek na drodze krajowej nr 21 k. Miastka (woj. pomorskie). Droga zablokowana. Utrudnienia mogą… » więcej 2023-03-25, godz. 00:00 El. ME 2024 - trener Santos: kto nie broni dobrze, ten nie może atakować 'Kto nie broni dobrze, ten nie może atakować. Kto źle atakuje, nie ma też jak bronić' - powiedział na konferencji prasowej Fernando Santos, selekcjoner piłkarskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »