Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 10:10 Autor: PAP

MEiN przyznało dodatkowe 12 mln zł na subskrypcje czasopism "Nature" i "Science"

Na pokrycie kosztów subskrypcji czasopism „Nature” i „Science”, które zasilą zasoby Wirtualnej Biblioteki Nauki, resort edukacji i nauki przyznał dodatkowe 12 mln zł. Łączny budżet projektu to 256 milionów złotych - podało MEiN.

Wirtualna Biblioteka Nauki (WBN) to program zakupu i udostępniania światowych zasobów wiedzy w postaci elektronicznych czasopism, książek i baz danych dla polskich instytucji akademickich i naukowych. Program jest dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki i realizowany w większości przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.


"Stałe podnoszenie jakości polskiej nauki i wprowadzanie bieżących osiągnięć do obiegu krajowego i międzynarodowego to jeden z priorytetów MEiN w obszarze szkolnictwa wyższego. Dlatego Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek przyznał dodatkowe 12 mln zł na pokrycie kosztów subskrypcji czasopism +Nature+ i +Science+, które zasilą zasoby Wirtualnej Biblioteki Nauki. Łączny budżet projektu to 256 milionów złotych" - podało na swojej stronie internetowej MEiN.


Jak przekazano, decyzja ministra o przyznaniu dodatkowych środków na zakup dostępu do czasopism naukowych jest podyktowana koniecznością zapewnienia wszystkim polskim naukowcom bezpłatnego dostępu do światowych zasobów wiedzy – elektronicznych baz danych oraz czasopism i publikacji naukowych w wersji elektronicznej.


"To także odpowiedź na głos środowiska nauczycielskiego, które zgłosiło postulat utrzymania dostępu do czasopism +Nature+ i +Science+" - podano.


Resort poinformował, że w 2023 r. zlecił realizację zadań dotyczących WBN 3 podmiotom. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ma zapewnić w 2023 roku dostępu do baz danych MathSciNet Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego w ramach prowadzenia Polskiego Konsorcjum Narodowego „Mathematical Reviews”.


Z kolei Uniwersytet Warszawski ma prowadzić Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny NUKAT, zapewnić podmiotom, tworzącym system szkolnictwa wyższego i nauki oraz działającym na jego rzecz zgodnie, dostęp do zagranicznych baz czasopism naukowych i baz bibliometrycznych o największym zasięgu międzynarodowym.


Natomiast Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (IChB PAN) ma zapewnić dostęp do pakietu podstawowego EBSCO Information Services (licencja krajowa), EBSCO Information Services (licencja konsorcyjna), Royal Society of Chemistry (licencja konsorcyjna), KARGER (licencja konsorcyjna), McGraw-Hill (licencja konsorcyjna).(PAP)


Autor: Szymon Zdziebłowski


szz/ mhr/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: we wtorek pochmurno z przelotnymi opadami We wtorek będzie pochmurno, w całym kraju możliwe przelotne opady. Po kilku cieplejszych dniach będzie trochę chłodniej od 8 do 12 st.C. - poinformowała… » więcej 2023-03-21, godz. 14:20 Szef PO: powtarzam: kto narazi Polaków na przegraną demokracji przez partyjne interesy, dostanie od wyborców srogie… Powiedziałem i to powtórzę: kto narazi Polaków na przegraną demokracji przez własne partyjne interesy, dostanie srogie baty od wyborców; to nie żadne grożenie… » więcej 2023-03-21, godz. 14:20 Estonia/ Rząd wypłaci poborowym równowartość odsetek od kredytów na mieszkania Minister obrony Estonii Hanno Pevkur podpisał rozporządzenie, na mocy którego rząd będzie wypłacać poborowym równowartość odsetek od kredytów mieszkaniowych… » więcej 2023-03-21, godz. 14:20 Prognoza pogody na 22 i 23 marca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, północna i północno-zachodnia Europa będzie nadal pod wpływem układów niżowych z frontami atmosferycznymi… » więcej 2023-03-21, godz. 14:20 CIS: Plan posiedzeń komisji senackich 22-24 marca br. (komunikat) Centrum Informacyjne Senatu przesyła plan posiedzeń komisji na bieżący tydzień: Środa 22 marca Komisja Ustawodawcza godz. 11.00, sala obrad plenarnych… » więcej 2023-03-21, godz. 14:20 Rosja/ Memoriał: rewizje u pracowników zakończone, część z nich zabrano na przesłuchania Rewizje w mieszkaniach pracowników Memoriału zakończyły się - powiadomiło stowarzyszenie we wtorek wczesnym popołudniem. W Komitecie Śledczym mają odbyć… » więcej 2023-03-21, godz. 14:20 Ekstraklasa piłkarska - Kaczmarek nie jest już trenerem Lechii (opis) Marcin Kaczmarek nie jest już trenerem występującej w piłkarskiej ekstraklasie Lechii Gdańsk. 49-letni szkoleniowiec stracił posadę po porażce w Grodzisku… » więcej 2023-03-21, godz. 14:10 Ukraina/ Dowódca wojsk lądowych: obrona Bachmutu trwa Obrona Bachmutu przed atakami sił rosyjskich trwa; ukraińskie wojska z sukcesem odpierają grupy szturmowe przeciwnika, które starają się przebić z obrzeży… » więcej 2023-03-21, godz. 14:10 Raport: wprowadzenie podatku katastralnego nie będzie możliwe przez długi czas Wprowadzenie w Polsce podatku katastralnego nie będzie możliwej jeszcze przez długi czas - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Instytutu Finansów 'Opodatkowanie… » więcej 2023-03-21, godz. 14:10 Jeremy Scott odchodzi z Moschino. Po 10 latach na stanowisku dyrektora kreatywnego jest wakat Nazywając 10 ostatnich lat spędzonych w Moschino „wspaniałym świętem kreatywności i wyobraźni” projektant Jeremy Scott ogłosił, że przestaje piastować… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »