Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 07:30 Autor: PAP

Sky News: zwykle do tak silnych trzęsień ziemi jak to w Turcji dochodzi pod wodą

Zwykle do tak silnych trzęsień ziemi jak to poniedziałkowe, które miało swoje epicentrum w pobliżu miasta Gaziantep w Turcji, dochodzi pod wodą. Fakt, że to trzęsienie uderzyło w grunt jest powodem tak wielkiego zniszczenia - powiedziała brytyjska sejsmolog Margarita Segou, cytowana przez Sky News.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8, w którym wedle najnowszych szacunków, opublikowanych po nocnej akcji ratowniczej, zginęło 4365 osób w Turcji i Syrii, a 15 834 zostało rannych było spowodowane przesunięciem się płyt tektonicznych. "Jedna płyta poruszyła się na zachód, podczas gdy druga na wschód" - wyjaśnił geolog Alex Hatem.


Obszar, na którym doszło do katastrofy jest znany jako uskok wschodnioanatolijski i w przeszłości dochodziło na tym terenie do wielu niszczycielskich trzęsień ziemi.


W dodatku epicentrum poniedziałkowego trzęsienia znalazło się niedaleko Gaziantep, głównego i gęsto zaludnionego miasta, będącego stolicą tureckiej prowincji o tej samej nazwie. Trzęsienie spowodowało także zawalenie się wielu budynków w sąsiedniej Syrii. W tym kraju wiele budowli jest niestabilnych w efekcie zniszczeń wojennych lub z powodu szybkiej, niedbałej konstrukcji.


"To straszny poziom zniszczenia, jakiego można spodziewać się w przypadku, gdy silne trzęsienie uderza w region, w którym budynki nie są odpowiednio wzmocnione" - powiedział Ilan Kelman, ekspert ds. katastrof z University College London.


Ocalały z katastrofy Osama Abdel Hamid powiedział telewizji Sky News, że gdy wraz z żoną i dziećmi dotarli do drzwi wejściowych do budynku, w którym zamierzali się schronić, ten zaczął się zawalać.


"Bóg nas ocalił, gdy drewniane drzwi runęły na nas" – powiedział mężczyzna.


Po pierwotnych wstrząsach o magnitudzie 7,8, doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze - poinformowało Europejsko Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC).


W Syrii i Turcji trwają akcje ratownicze, do których przyłączają się grupy ratowników z całego świata. W nocy z poniedziałku na wtorek 76 członków grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR Poland oraz osiem wyszkolonych psów wylądowało na lotnisku w Gaziantep. (PAP)


kjm/ tebe/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 12:50 Hugh Grant nie wierzył w sukces filmu „Cztery wesela i pogrzeb”. Uważał, że to „kompletne g***no” Dzięki roli w tym filmie kariera Hugh Granta nabrała rozpędu, a on sam zaczął być uznawany za jednego z największych ekranowych amantów. Mowa o słynnej… » więcej 2023-03-23, godz. 12:50 Gdańsk/ W terminalu promowym udaremniono przemyt leków z zawartością opioidów Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej (MOSG) przy pomocy psa służbowego wykryli na terenie terminalu promowego na Westerplatte przemyt farmaceutyków… » więcej 2023-03-23, godz. 12:50 Łódź/ Festiwal Sztuki Aktorskiej Teatropolis - od piątku W piątek rozpoczyna się w Łodzi Festiwal Sztuki Aktorskiej Teatropolis, w ramach którego do poniedziałku zaprezentowanych zostanie osiem spektakli. Zaplanowano… » więcej 2023-03-23, godz. 12:50 Wielkopolskie/ Po kolizji koło Poznania S11 zablokowana w kierunku Środy Wlkp. i Jarocina Na czas wyciągania ciężarówki z przydrożnego rowu droga ekspresowa S11 w kierunku Jarocina i Środy Wlkp., na odcinku między węzłami Koninko i Gądki (pow… » więcej 2023-03-23, godz. 12:40 KO złożyła obywatelski projekt ustawy ws. refundacji procedury in vitro; zebrano 500 tys. podpisów (opis) Posłanki KO poinformowały, że zebrano pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy ws. refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą… » więcej 2023-03-23, godz. 12:40 Radni Kalwarii Zebrzydowskiej bronią dobrego imienia św. Jana Pawła II Uchwałę w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła przyjęła w czwartek jednogłośnie rada miejska Kalwarii Zebrzydowskiej. Jej członkowie wyrazili zarazem… » więcej 2023-03-23, godz. 12:40 Jordania/ Władze wydalą ambasadora Izraela w odpowiedzi na prowokacyjne wypowiedzi ministra z tego kraju Parlament Jordanii przegłosował wniosek o wydalenie ambasadora Izraela w odpowiedzi na prowokacyjne wypowiedzi ministra finansów tego kraju Becalela Smotricza… » więcej 2023-03-23, godz. 12:40 Chorzów/ W maju przetarg na budowę pierwszych mieszkań przy ul. Michałkowickiej Chorzów otrzymał ponad 16 mln zł bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat BGK na realizację I etapu budowy mieszkań przy ul. Michałkowickej. Dzięki temu… » więcej 2023-03-23, godz. 12:40 UE/ KE: od początku wojny ponad 2 tys. ukraińskich pacjentów zostało przeniesionych do europejskich szpitali Ponad 2 tys. ukraińskich pacjentów zostało przeniesionych od początku wojny do specjalistycznej opieki w szpitalach w całej Europie za pośrednictwem unijnego… » więcej 2023-03-23, godz. 12:30 Premier: zostaliśmy poproszeni przez stronę ukraińską, aby podnieść temat uprowadzanych dzieci na forum międzyn… Zostaliśmy poproszeni przez stronę ukraińską, aby podnieść temat uprowadzanych dzieci na forum międzynarodowym - powiedział w czwartek w Brukseli premier… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »