Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 03:00 Autor: PAP

AP: Pomoc, ratownicy ruszyli do Turcji i Syrii po śmiertelnym trzęsieniu ziemi

Wiele rządów pospieszyło z wysłaniem pomocy, personelu i sprzętu, aby wspomóc działania ratownicze w dotkniętych trzęsieniami ziemi obszarach Turcji i Syrii, pisze we wtorek Associated Press, w przygotowanym pierwszym raporcie.

Oto rzut oka na to, co zostało zrobione do tej pory, pisze w opublikowanym w nocy z poniedziałku na wtorek raporcie Associated Press:


- Unia Europejska zmobilizowała zespoły poszukiwawczo-ratownicze, uruchomiony został system satelitarny Copernicus bloku 27 krajów w celu świadczenia usług mapowania sytuacji kryzysowych. Co najmniej 13 krajów członkowskich zaoferowało pomoc. UE powiedziała, że jest również gotowa zaoferować pomoc Syrii poprzez swoje programy pomocy humanitarnej.


- Stany Zjednoczone koordynują natychmiastową pomoc dla Turcji będącej członkiem NATO, wysyłając zespoły wspierające działania poszukiwawcze i ratownicze. Wspierani przez USA partnerzy humanitarni również reagują na zniszczenia w Syrii. Z Kalifornii prawie 100 strażaków i inżynierów budowlanych z hrabstwa Los Angeles wraz z pół tuzinem specjalnie wyszkolonych psów zostało wysłanych do Turcji, aby pomóc w akcjach ratowniczych.


- Rosyjskie zespoły ratownicze z Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych przygotowują się do lotu do Syrii, gdzie rosyjskie wojsko rozmieszczone w tym kraju wysłało 10 jednostek składających się z 300 osób do pomocy w usuwaniu gruzów i poszukiwaniu ocalałych. Rosyjskie wojsko utworzyło punkty dystrybucji pomocy humanitarnej. Rosja zaoferowała również Turcji pomoc, która została przyjęta.


- Zniszczona wojną Syria wzywa ONZ i wszystkie państwa członkowskie do pomocy w akcjach ratunkowych, służbie zdrowia, schronieniu i pomocy żywnościowej. Dotknięty trzęsieniem ziemi obszar w Syrii jest podzielony między terytorium kontrolowane przez rząd i ostatnią enklawę opozycji w kraju.


- Armia izraelska poinformowała, że wysyła do Turcji zespół poszukiwawczo-ratowniczy składający się ze 150 inżynierów, personelu medycznego i innych pracowników pomocy. Armia zapowiedziała, że zapewni „natychmiastową pomoc w ratowaniu życia”. Oba kraje, niegdyś bliscy regionalni sojusznicy, są w trakcie naprawy stosunków po latach napięć. Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że zatwierdził również wniosek o pomoc humanitarną dla Syrii, otrzymany za pośrednictwem urzędnika dyplomatycznego. Izrael i Syria nie utrzymują stosunków dyplomatycznych, a oba kraje stoczyły kilka wojen.


- Sąsiadująca i historyczna regionalna rywalka Turcji Grecja wysyła do Turcji zespół 21 ratowników, dwa psy ratownicze i specjalny pojazd ratowniczy wraz z inżynierem budowlanym, pięcioma lekarzami i ekspertami planowania sejsmicznego w wojskowym samolocie transportowym.


- Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że koordynuje swoją reakcję pomocową z partnerami z UE i przygotowuje dostawy awaryjnych generatorów, namiotów, koców i sprzętu do uzdatniania wody. Zaproponowało również wysłanie zespołów z agencji ochrony ludności. Grupa International Search and Rescue Germany przygotowywała się również do lotu dziesiątek lekarzy i ekspertów ratowniczych do Turcji w późny poniedziałek.


- Wielka Brytania wysyła do Turcji 76 specjalistów ds. poszukiwań i ratownictwa ze sprzętem i psami, a także zespół ratownictwa medycznego. Wielka Brytania twierdzi również, że jest w kontakcie z ONZ w sprawie uzyskania wsparcia dla ofiar w Syrii.


- Rząd Libanu, któremu brakuje gotówki, wysyła żołnierzy, ratowników Czerwonego Krzyża i Obrony Cywilnej oraz strażaków do Turcji, aby pomogli w akcjach ratunkowych.


- Jordania wysyła pomoc do Syrii i Turcji na rozkaz króla Abdullaha II.


- Egipt zadeklarował pilną pomoc humanitarną dla Turcji.


- Szwajcarska służba psów ratowniczych REDOG wysyła 22 ratowników z 14 psami do Turcji. Rząd powiedział, że wyśle również do kraju 80 specjalistów ds. poszukiwań i ratownictwa, w tym wojskowych ekspertów ds. katastrof.


- Czechy wysyłają do Turcji zespół 68 ratowników, w tym strażaków, lekarzy, inżynierów budownictwa, a także ekspertów z psami tropiącymi.


- Japonia wysyła do Turcji grupę około 75 ratowników.


- Meksykański sekretarz spraw zagranicznych powiedział, że kraj wyśle do Turcji sprzęt i specjalistów ds. ratownictwa.


- Austria zaoferowała wysłanie do Turcji 84 żołnierzy z wojskowej jednostki ratowniczej.


- Hiszpania przygotowywała się do wysłania do Turcji dwóch miejskich zespołów poszukiwawczo-ratowniczych z 85 pracownikami i kontyngentem strażaków.


- Włoska Agencja Ochrony Ludności zaoferowała w ramach pomocy zespół strażaków z Pizy, a włoska armia udostępniła samoloty transportowe do przewozu sprzętu i personelu medycznego.


- Francja wysyła ekipy ratunkowe do Turcji.


- Polska wysyła do Turcji 76 strażaków i osiem tresowanych psów wraz ze sprzętem.


- Rumunia wysyła do Turcji wyspecjalizowany personel i materiały dwoma samolotami wojskowymi.


- Chorwacja wysyła do Turcji 40 ratowników i 10 psów, sprzęt ratunkowy i samochody dostawcze.


- Serbia wysyła do Turcji 21 ratowników i trzech oficerów łącznikowych.


- Czarnogóra wysyła co najmniej 24 strażaków do Turcji.


- Prezydent Mołdawii mówi, że 55 ratowników zostało wysłanych do Turcji.(PAP)


wr/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 11:00 Niemcy/ Ukraińscy uchodźcy ofiarami napadów, kradzieży i zniewag; w samym Berlinie 3250 takich przestępstw Ukraińscy uchodźcy w Berlinie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wielokrotnie padali ofiarą kradzieży, napadów i innych przestępstw. Od początku wojny… » więcej 2023-03-30, godz. 11:00 P. Müller: budujemy koalicję dla ponownego podniesienia na forum międzynarodowym kwestii decyzji MKOL ws. sportowców… Budujemy koalicję państw, które ponownie podniosą ten temat na forum międzynarodowym - powiedział w czwartek w Radiu Gdańsk rzecznik rządu Piotr Müller… » więcej 2023-03-30, godz. 11:00 Pomorskie/ Wypadek na dk 91 w powiecie tczewskim; poszkodowana została jedna osoba Jedna osoba została poszkodowana w wypadku drogowym, do którego doszło w czwartek na drodze krajowej nr 91 w miejscowości Wielgłowy w powiecie tczewskim (woj… » więcej 2023-03-30, godz. 10:50 1541 zakażeń koronawirusem, zmarły 34 osoby z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 1541 zakażeń koronawirusem, w tym 340 ponownych. Zmarły 34 osoby z COVID-19 - poinformowano w czwartek na stronach rządowych… » więcej 2023-03-30, godz. 10:50 W Polsce wykonano dotąd ponad 57 mln 951 tys. szczepień przeciw COVID-19 Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 57 951 045 szczepionek - wynika z danych zamieszczonych w czwartek na… » więcej 2023-03-30, godz. 10:50 Senat przyjął uchwałę potępiającą deportacje dzieci ukraińskich do Rosji Senat potępia nieludzki proceder porywania przez Rosjan ukraińskich dzieci w czasie wojny przeciw Ukrainie; wzywa też organizacje i instytucje międzynarodowe… » więcej 2023-03-30, godz. 10:40 Wrocław/ Zoo przeszkoli policjantów z prawa dotyczącego przemytu zwierząt Eksperci wrocławskiego ogrodu zoologicznego przeszkolą policjantów w zakresie prawa dotyczącego przewozu egzotycznych gatunków roślin i zwierząt. Kwestie… » więcej 2023-03-30, godz. 10:40 UE/ Urzędnik KE, który latał za darmo katarskimi liniami lotniczymi rezygnuje ze stanowiska, ale nie został zwolni… Wysoki rangą urzędnik Komisji Europejskiej Henrik Hololei zrezygnował ze stanowiska w związku z tym, że w latach 2015-2021 wielokrotnie korzystał w ramach… » więcej 2023-03-30, godz. 10:40 Szczecin/ Spektakle w Teatrze Współczesnym bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami Audiodeskrypcja, tłumaczenie na język migowy i napisy to elementy, które mają zapewnić większą dostępność spektakli szczecińskiego Teatru Współczesnego… » więcej 2023-03-30, godz. 10:40 Śląskie/ Awaria sieci wodociągowej w Bielsku-Białej Do awarii sieci wodociągowej doszło w Bielsku-Białej. Mieszkańcy skarżyli się jeszcze w środę, że woda miała żółtawą barwę i przykry zapach. Nie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »