Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 10:00 Autor: PAP

Premier: dziś Ukraina potrzebuje nadziei; ta nadzieja rodzi się w Polsce (krótka)

To nie czas na zawieszenie broni; dziś Ukraina potrzebuje naszego wsparcia i nadziei; ta nadzieja rodzi się w Polsce; to nadzieja jest ziarnem, z którego może wyrosnąć zupełnie nowy porządek geopolityczny - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek odbywa się Konferencja Warszawska - Stała Robocza Konferencja Przeglądowa Wsparcia Ukrainy, której celem jest przegląd działań wspierających walczącą Ukrainę w różnych dziedzinach.


Szef rządu mówił, że trwająca na Ukrainie wojna to próba sił dla Zachodu. "Stoimy przed jasnym wyborem: albo zwycięstwo Rosji i klęska Zachodu, albo renesans zachodniej cywilizacji" - powiedział.


Morawiecki przypominał, że Polska jako pierwsza stanęła po stronie Ukrainy i jako pierwsza pokazała, że to nie jest wojna tylko z Ukrainą, ale że jest to wojna o przyszłość Europy i całego wolnego świata.


"Kreml spodziewał się, że to będzie Blitzkrieg. Dzięki bohaterstwu Ukrainy ten plan się nie powiódł. Ale to Zachód musi sprawić, to wolny świat musi się do tego przyczynić, żeby ta wojna stała się Waterloo rosyjskiego imperializmu i rosyjskiego kolonializmu" - podkreślił premier.


Wskazywał, że Rosja prowadzi z Ukrainą wojnę totalną, atakuje obiekty cywilne, morduje cywilów, niszczy infrastrukturę. Zdaniem Morawieckiego, bez wsparcia krajów takich, jak Polska, Ukraina już dziś byłaby "wielką ruiną".


"Wielu nie chciało uwierzyć, że Rosja może zaatakować - tak było jeszcze niedawno. Rok po wojnie wielu nadal nie chce uwierzyć, że rosyjska, kolejna zmasowana ofensywa za miesiąc, dwa, czy trzy jest - niestety - możliwa. Rok po wojnie wielu nadal nie może i nie chce uwierzyć, że wojna na Ukrainie (...) może być preludium do agresji na ogromną skalę" - mówił premier.


Dlatego - oświadczył - obecny czas można nazwać czasem walki o nowy światowy porządek. "Dziś nie jest czas na zawieszenie broni. Dziś Ukraina nadal potrzebuje naszego wsparcia. Przede wszystkim jednak, Ukraina potrzebuje nadziei" - dodał.


Jak mówił, ta nadzieja rodzi się w Polsce: w każdym polskim domu, w którym przyjęto uchodźców wojennych, w każdym sukcesie dyplomatycznym, który zwiększa wsparcie dla Ukrainy na forum międzynarodowym. "To nadzieja jest ziarnem, z którego może wyrosnąć zupełnie nowy porządek geopolityczny" - podkreślił szef rządu.(PAP)


Autorzy: Aleksandra Rebelińska, Rafał Białkowski


reb/ rbk/ mhr/


Kraj i świat

2024-06-16, godz. 11:50 ME w kajakarstwie - srebrny medal Głazunowa i Śliwińskiego w C2 500 m (krótka2) Kanadyjkarze Wiktor Głazunow i Arsen Śliwiński zdobyli w węgierskim Szegedzie srebrny medal mistrzostw Europy w olimpijskiej konkurencji C2 500 m. Polacy przegrali… » więcej 2024-06-16, godz. 11:30 ME 2024 - hamburska policja przewiduje utrudnienia w ruchu przed meczem Holandia - Polska Piłkarskie reprezentacje Holandii i Polski spotkają się w niedzielę w Hamburgu w pierwszym meczu grupy D mistrzostw Europy. Spodziewane są dziesiątki tysięcy… » więcej 2024-06-16, godz. 11:30 ME w kajakarstwie - srebrny medal Iskrzyckiej i Kołodziejczyk w K2 500 m (krótka) Kajakarki Justyna Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk zdobyły w węgierskim Szegedzie srebrny medal mistrzostw Europy w konkurencji dwójek na 500 m. Polki przegrały… » więcej 2024-06-16, godz. 11:20 Mazowieckie/ Z Narwi wyłowiono ciało 42-letniego mężczyzny Na wodach rzeki Narew w pobliżu Sikor (gmina Wieliszew) w sobotę wieczorem odnaleziono unoszące się ciało mężczyzny. Udało się ustalić tożsamość mężczyzny… » więcej 2024-06-16, godz. 11:10 Francja/ Le Pen: nie będziemy mieli trudności z utworzeniem rządu Nie będziemy mieli trudności z utworzeniem rządu w razie wygranej na wyborach - zapewniła liderka skrajnej prawicy we Francji Marine Le Pen w niedzielnym wywiadzie… » więcej 2024-06-16, godz. 11:10 Beskidy/ Prace przy kompleksie basenów w Węgierskiej Górce - na finiszu W gminie Węgierska Górka na Żywiecczyźnie dobiega końca budowa kompleksu basenów wraz z budynkiem, w którym znajdą się między innymi strefa wellness… » więcej 2024-06-16, godz. 11:00 ME 2024 - w poniedziałek mecz rywali Polaków W poniedziałek grę w piłkarskich mistrzostwach Europy rozpoczną rywale Polaków w grupie D, Francuzi i Austriacy (godz. 21.00 w Duesseldorfie). Ponadto odbędą… » więcej 2024-06-16, godz. 10:50 PŚ w wioślarstwie - trzecie miejsce kobiecej dwójki podwójnej wagi lekkiej Martyna Radosz i Katarzyna Wełna zajęły w Poznaniu trzecie miejsce w finale zawodów Pucharu Świata w wioślarstwie w konkurencji dwójek podwójnych wagi… » więcej 2024-06-16, godz. 10:50 Grecja/ Dyrektorka polskiej szkoły: zmienia się struktura greckiej Polonii Zmienia się struktura Polonii mieszkającej w Grecji, nasi uczniowie to dzieci urodzone już poza Polską, w rodzinach polskich i mieszanych - mówi PAP dyrektorka… » więcej 2024-06-16, godz. 10:20 Pomorskie/ Areszt za posiadanie broni i narkotyków oraz kradzież Sąd Rejonowy w Kwidzynie (Pomorskie) na wniosek policji zastosował areszt tymczasowy wobec ojca i syna, którzy są podejrzani o kradzież i posiadanie narkotyków… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »