Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-03, 21:50 Autor: PAP

Komisarz Wojciechowski: rezerwa UE dla rolników powinna zostać uruchomiona w ciągu kilku tygodni

Unijna rezerwa kryzysowa dla rolników powinna zostać uruchomiona w ciągu kilku tygodni - poinformował w piątek komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Dodał, że mogłoby to być kilka milionów złotych.

Unijny komisarz ds. rolnictwa w rozmowie z Polsat News przyznał w piątek, że polscy rolnicy odczuwają skutki zwiększonego eksportu zbóż i kukurydzy z Ukrainy do UE. Z przywołanych przez Wojciechowskiego danych wynika, że w ub.r. wyniósł on 12 mln ton (7 mln ton rok wcześniej); do Polski trafiło ponad 2 mln ton.


"Śledzę protesty rolników i rozumiem je" - powiedział Wojciechowski, odnosząc się do demonstracji środowisk rolniczych, które miały miejsce w czwartek i piątek przed przejściami granicznymi z Ukrainą, m.in. w Dorohusku (woj. lubelskie) i Medyce (woj. podkarpackie).


Wojciechowski podkreślił, że podjął już działania w Komisji Europejskiej, które mają doprowadzić do uruchomienia rezerwy kryzysowej z budżetu UE. "To mogłoby być kilka milionów złotych" - zaznaczył. Pytany, kiedy te pieniądze trafią do Polski, powiedział, że ze względu na procedury unijne jest to kwestia "kilku tygodni". Dodał, że prowadzone są działania, które umożliwiłyby skorzystanie z unijnej rezerwy kryzysowej również Rumunii, Bułgarii, Słowacji i Węgrom.


W opinii komisarza UE ds. rolnictwa środki, które trafią Polski, będą mogły zostać przeznaczone przykładowo "na dopłaty do przechowania zboża przez pewien czas tak, żeby rozładować nadwyżki w magazynach". Zaznaczył jednak, że o formach wykorzystania środków z rezerwy zadecyduje rząd.


Janusz Wojciechowski mówił też o potrzebie wprowadzenia kontroli tranzytu zbóż. "Każdy, kto przewozi zboże przez Polskę, musiałby udowodnić, że to zboże zostało dostarczone do miejsca docelowego. Jeżeli tego nie zrobi, to miały zakaz wjazdu" - wyjaśnił. Dodał, że strona ukraińska gotowa jest rozmawiać o takim rozwiązaniu. "Musiałby się w to zaangażować rząd polski" - zaznaczył.


"Wykorzystanie rezerwy kryzysowej jako rekompensaty dla tych rolników, którzy będą musieli sprzedać zboże taniej" wymieniał we wtorek w rozmowie z PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk jako jedną z polskich propozycji dotyczących pomocy rolnikom w związku z sytuacją w Ukrainie. Jak mówił, to i inne "konkretne rozwiązania" - m.in. postulaty uszczelnienia systemu tranzytu, utworzenia korytarzy solidarnościowych czy magazynów tymczasowych do przechowywania ukraińskiego zboża - były formułowane na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli. (PAP)


autorka: Ewa Wesołowska


ewes/ mk/


Kraj i świat

2023-03-24, godz. 12:50 Iwona Hartwich: zawieszamy protest w Sejmie, ale nie kończymy batalii o dobro najsłabszych Zawieszamy protest w Sejmie, ale nie kończymy batalii o dobro najsłabszych w naszym kraju. Nasz postulat podniesienia renty socjalnej nie został zrealizowany… » więcej 2023-03-24, godz. 12:50 PiS zarzuca Tuskowi i PO proniemiecką politykę Politycy PiS na piątkowej konferencji prasowej zarzucili liderowi PO Donaldowi Tuskowi oraz jego formacji proniemiecką politykę. Z jakiej paki Donald Tusk miałby… » więcej 2023-03-24, godz. 12:50 26 grafik z kolekcji Jacoba Kabruna wraca do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku (opis) 26 grafik z kolekcji gdańskiego kupca, kolekcjonera i bibliofila Jacoba Kabruna, które figurowały w bazie strat wojennych, wraca do zbiorów Muzeum Narodowego… » więcej 2023-03-24, godz. 12:50 Warszawa/ Od 8 kwietnia za zostawienie bagażu na stacji metra może grozić kara do 500 zł W Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego została opublikowana uchwała o zmianach w przepisach porządkowych w stołecznej komunikacji miejskiej. Od… » więcej 2023-03-24, godz. 12:30 Z padaczką można dobrze żyć (MediaRoom) Pomoc chorym na padaczkę, podniesienie świadomości na temat tej choroby, walka ze stygmatyzacją i wykluczeniem osób z epilepsją - to zagadnienia, które… » więcej 2023-03-24, godz. 12:30 Mularczyk: problematyka reparacji wojennych musi być promowana na arenie międzynarodowej Problematyka reparacji wojennych dla Polski od Niemiec musi być promowana na arenie międzynarodowej; dlatego wysłaliśmy raport o reparacjach do Kongresu i… » więcej 2023-03-24, godz. 12:30 Müller: w piątek w imieniu KPRM do TK zostanie przesłana opinia ws. noweli ustawy o SN W piątek w imieniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do Trybunały Konstytucyjnego zostanie przesłana opinia wskazująca, że nowelizacja ustawy o SN jest zgodna… » więcej 2023-03-24, godz. 12:20 Debata MEiN i UNICEF: niepełnosprawność nie może wykluczać z systemu edukacyjnego Edukacja włączająca to nie jest ideologia, ani założenie, że szkoły specjalne przestaną istnieć. Edukacja włączająca nie wyklucza z systemu edukacyjnego… » więcej 2023-03-24, godz. 12:20 Francja/ Pałac Elizejski: wizyta Karola III w Paryżu przełożona z powodu protestów przeciwko reformie emerytalnej Wizyta brytyjskiego króla Karola III we Francji, która miała rozpocząć się w niedzielę, została przełożona z powodu protestów przeciwko reformie emerytalnej… » więcej 2023-03-24, godz. 12:20 Naukowcy: osoby niewidome lepiej wyczuwają bicie własnego serca Osoby niewidome lepiej niż osoby widzące wyczuwają bicie własnego serca - pokazują wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i szwedzkiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »