Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-02, 13:50 Autor: PAP

Szef MSZ Ukrainy dla niezależna.pl: nasz kraj wykazał znaczny postęp we wdrażaniu siedmiu zaleceń KE

Kluczowym tematem szczytu Ukraina-UE w Kijowie będą perspektywy rozpoczęcia negocjacji przedakcesyjnych dotyczących członkostwa naszego kraju w UE - powiedział w wywiadzie dla portalu niezależna.pl szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Nasz kraj wykazał znaczny postęp we wdrażaniu siedmiu zaleceń KE - dodał.

"Naszym celem jest pełne członkostwo Ukrainy w UE w dającej się przewidzieć przyszłości. Nasz kraj wykazał znaczny postęp we wdrażaniu siedmiu zaleceń Komisji Europejskiej. Liczymy na pozytywną ocenę tych wysiłków ze strony UE już na szczycie w Kijowie w tym tygodniu" - podkreślił Kułeba w wywiadzie dla niezależna.pl.


"Ukraina i UE muszą działać krok po kroku, ale szybko. Ponieważ wyzwania w zakresie bezpieczeństwa i gospodarki dla Europy wciąż rosną. Okoliczności historyczne wymagają determinacji, odwagi i bezprecedensowych decyzji. Dlatego kluczowym tematem szczytu Ukraina-UE 3 lutego będą perspektywy rozpoczęcia negocjacji przedakcesyjnych dotyczących członkostwa naszego kraju w UE. Nie można czekać latami, nie można stracić Europy i zmarnować szansy na zbudowanie bezpiecznego, niezależnego i dostatniego kontynentu, który ma silną pozycję w świecie. To kwestia przetrwania w zaciekłej rywalizacji modeli politycznych, potęg militarnych, technologii i obrazów przyszłości" - oświadczył szef MSZ Ukrainy.


"Jestem przekonany, że w najbliższych miesiącach Ukraina, Europa i koalicja euroatlantycka po raz kolejny udowodnią, że są w stanie przekroczyć najśmielsze oczekiwania i zdecydowanie stawić czoła historycznym wyzwaniom" - dodał minister.


Kułeba zauważył, że w 2022 r. "wygrywaliśmy za każdym razem, gdy wspólnie podejmowaliśmy trudne, odważne, a nawet zuchwałe decyzje". "Dlatego podczas moich negocjacji apeluję do europejskich kolegów, aby nie bali się podejmować dużych kroków. Dawać Ukrainie wielką broń, w szybkim tempie i w dużych ilościach. Myśleć o ważnych decyzjach, które przybliżą dzień zwycięstwa. Dotyczy to również decyzji, które zapewnią Ukrainie zasadniczo nową rolę we wspólnocie europejskiej. Przystąpienie do UE silnej Ukrainy z potężnym potencjałem militarnym, gospodarczym i ludzkim wzmocni europejskie przywództwo w świecie, zwiększy wpływy i wagę Europy na arenie międzynarodowej" - podkreślił.


Szef ukraińskiej dyplomacji zwrócił też uwagę na "mającą daleko idące skutki decyzję Rzeczypospolitej Polski o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard". "Pomogliście nam zburzyć kolejny mur. Teraz tworzymy koalicję czołgów na rzecz wsparcia Ukrainy, do której dołączyły już dziesiątki odpowiedzialnych i proaktywnych państw. Im szybciej nasz kraj otrzyma czołgi, niezbędną broń ciężką i zaawansowaną technologicznie, tym szybciej zmusimy Rosję do powrotu do jej granic, przywrócimy pokój w Europie i będziemy mogli zapewnić naszym dzieciom odpowiednie bezpieczeństwo i dobrobyt" - podkreślił Kułeba w wywiadzie dla niezależna.pl. (PAP)


amk/ par/


Kraj i świat

2023-03-25, godz. 03:10 Mazowsze/ Ruch wahadłowy na dk 50 k. m. Kąty Czernieckie po wypadku cysterny Na drodze krajowej nr 50 koło miejscowości Kąty Czernieckie (woj. mazowieckie) obowiązuje ruch wahadłowy po tym, jak do rowu wpadła cysterna. » więcej 2023-03-25, godz. 03:10 Dolnośląskie/ S3 k. Legnicy w całości przejezdna Droga ekspresowa S3 k. Legnicy (woj. dolnośląskie) jest już w całości przejezdna. Wcześniej, po wypadku ciężarówki jeden pas jezdni w kierunku Jeleniej… » więcej 2023-03-25, godz. 02:20 Ukraina/ Władze Chersonia wezwały mieszkańców gminy do ewakuacji Rada miejska Chersonia wezwała mieszkańców gminy do ewakuacji z powodu ciągłego rosyjskiego ostrzału, poinformował w sobotę portal Ukraińska Prawda. » więcej 2023-03-25, godz. 01:50 USA i Kanada potępiają Rosję, będą inwestować w zwiększenie bezpieczeństwa Kanada i USA potępiają Rosję za inwazję na Ukrainę, zwiększą inwestycje w bezpieczeństwo, za poważne długoterminowe zagrożenie uważają Chiny - poinformowali… » więcej 2023-03-25, godz. 01:10 Włochy/ Nasila się napływ migrantów z Tunezji, w ciągu kilku godzin 20 łodzi Nasila się napływ migrantów z Tunezji do Włoch. W piątek w ciągu kilku godzin na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło 20 łodzi z prawie tysiącem osób… » więcej 2023-03-25, godz. 00:50 Lubelskie/ Dk 74 w miejscowości Horyszów przejezdna po śmiertelnym wypadku Droga krajowa nr 74 w miejscowości Horyszów jest już przejezdna. Wcześniej była zablokowana po śmiertelnym wypadku ok. godz. 19. w piątek - poinformowała… » więcej 2023-03-25, godz. 00:40 El. ME 2024 - kibice pod stadionem w Pradze: "Polacy, nic się nie stało" Polscy kibice wychodzący ze stadionu Fortuna Arena w Pradze, gdzie kadra Fernando Santosa przegrała z Czechami 1:3 w eliminacjach Euro 2024, nie mieli wesołych… » więcej 2023-03-25, godz. 00:40 USA/ Szef komisji spraw zagranicznych ukraińskiego parlamentu: Nie potrzebujemy chińskiego planu pokojowego, mamy swój… Mamy plan sprawiedliwego pokoju prezydenta Zełenskiego i nie potrzeba nam żadnego innego - powiedział w piątek w Waszyngtonie szef komisji spraw zagranicznych… » więcej 2023-03-25, godz. 00:30 Turniej WTA w Miami - Fręch zagra w drugiej rundzie, porażki kilku faworytek Magdalena Fręch, mimo porażki w kwalifikacjach, wystąpi - jako tzw. szczęśliwa przegrana - od razu w drugiej rundzie turnieju WTA 1000 na twardych kortach… » więcej 2023-03-25, godz. 00:20 Biden i Trudeau zapowiadają wspólne inwestycje w unowocześnienie gospodarki Kanada i USA będą razem inwestować w wydobycie surowców, produkcję półprzewodników, samochodów elektrycznych, czystej energii - o decyzjach poinformowali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »