Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-01, 14:20 Autor: PAP

Muzeum Ryszarda Szurkowskiego w Krośnicach już prawie gotowe

Muzeum Ryszarda Szurkowskiego w Krośnicach koło Milicza jest już prawie gotowe - poinformowała wdowa po najwybitniejszym polskim kolarzu. W środę mija druga rocznica śmierci czterokrotnego zwycięzcy Wyścigu Pokoju, mistrza świata z 1973 roku.

"Jesteśmy na ostatniej prostej. Jeszcze kilka miesięcy... Sporo czasu zajęło przygotowanie wszystkich pozwoleń, ale od jutra ruszą prace budowlane wewnątrz szkoły w Krośnicach" - powiedziała PAP Iwona Arkuszewska-Szurkowska.


Wdowa po kolarzu dodała, że przygotowana jest już cała ekspozycja: puchary, medale, stroje sportowe, rowery, zdjęcia, kasety, filmy, materiały prasowe i zapiski Szurkowskiego, które skrupulatnie prowadził od 1968 do praktycznie 2018 roku.


"Materiały są już przetłumaczone na język angielski" - dodała Arkuszewska-Szurkowska.


Muzeum będzie się mieścić w Zespole Szkół w Krośnicach, 6 km od Świebodowa, rodzinnej miejscowości mistrza.


Szurkowski był najbardziej utytułowanym polskim kolarzem w historii, m.in. mistrzem świata z 1973 roku, dwukrotnym srebrnym medalistą olimpijskim w drużynie i czterokrotnym zwycięzcą Wyścigu Pokoju. Powszechnie uważano go za najlepszego zawodnika-amatora na świecie.


Interesowały się nim czołowe grupy zawodowe, m.in. belgijska Molteni, w której występował słynny Eddy Merckx, ale w tamtych czasach kolarze z bloku państw socjalistycznych nie mieli możliwości przejść na zawodowstwo.


Po zakończeniu kariery Szurkowski z sukcesami prowadził kadrę narodową (1984-1988). W 1985 roku jego podopieczny Lech Piasecki wygrał Wyścig Pokoju i został mistrzem świata, a trzy lata później na igrzyskach olimpijskich w Seulu biało-czerwoni sięgnęli po srebro w wyścigu drużynowym.


Szurkowski był twórcą pierwszej w Polsce kolarskiej grupy zawodowej Exbud (1988-1989), dyrektorem polskiej części Wyścigu Pokoju, a także prezesem Polskiego Związku Kolarskiego (2010-2011).


10 czerwca 2018 roku uległ wypadkowi podczas wyścigu weteranów w Kolonii. Tuż przed nim przewróciło się dwóch kolarzy. On sam upadł na twarz, doznając uszkodzenia rdzenia kręgowego i czterokończynowego porażenia. Ponadto miał uszkodzoną czaszkę, połamaną w kilku miejscach szczękę, zdeformowany nos, wyrwaną wargę. W Niemczech przeszedł kilka operacji kręgosłupa i twarzy. Tam rozpoczął rehabilitację, którą kontynuował w kraju.


Nie poddał się i do końca walczył o powrót do pełnej sprawności. "Życzę sobie pierwszego samodzielnego kroku. No i powrotu na rower, choćby trzykołowy" – żartował w rozmowie z PAP przy okazji 75. urodzin, trzy tygodnie przed śmiercią.


Ryszard Szurkowski zmarł 1 lutego 2021 roku w szpitalu w Radomiu wskutek choroby nowotworowej. W środę wieczorem w kościele w Krośnicach odbędzie się Msza Święta w Jego intencji. (PAP)


af/ co/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 06:10 Prezydent podpisze w czwartek ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej W czwartek w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach prezydent RP Andrzej Duda podpisze ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, zakładającą… » więcej 2023-03-30, godz. 06:10 Autorka książek o ks. F. Blachnickim: miał wizję żywego Kościoła i potrafił ją przekazać z entuzjazmem Ks. Franciszek Blachnicki miał wizję żywego Kościoła i potrafił ją przekazać z entuzjazmem; swoją postawą stwarzał przestrzeń wolności, co w czasach… » więcej 2023-03-30, godz. 06:00 Raport: aplikacje i serwisy internetowe najmniej bezpieczne dla danych osobowych Ponad 50 proc. Polaków największe zagrożenie dla bezpieczeństwa danych osobowych widzi w aplikacjach, serwisach internetowych, mediach społecznościowych… » więcej 2023-03-30, godz. 06:00 Włochy/ Prasa: papież w szpitalu, pod znakiem zapytania Wielki Tydzień pod jego przewodnictwem Pod znakiem zapytania stanęła msza pod przewodnictwem papieża Franciszka w Niedzielę Palmową 2 kwietnia w związku z jego hospitalizacją z powodu infekcji… » więcej 2023-03-30, godz. 06:00 MRiPS: milion seniorów otrzyma trzynaste emerytury jeszcze marcu Milion seniorów otrzyma trzynaste emerytury jeszcze marcu. W sumie dodatkowe świadczenie w wysokości minimalnej emerytury trafi do 9,7 mln osób - przekazało… » więcej 2023-03-30, godz. 05:40 Hałas drogowy powoduje wzrost ciśnienia krwi Badanie naukowe wskazuje, że hałas ruchu ulicznego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nadciśnienia tętniczego. Im hałas jest większy i dłuższy, tym… » więcej 2023-03-30, godz. 04:00 Podkarpackie/ Zablokowana dk19 na odcinku Rzeszów – Domaradz po śmiertelnym wypadku Na dk 19 w miejscowości Babica (woj. podkarpackie) zmarł pieszy potrącony przez pojazd ciężarowy; droga została zablokowana na odcinku Rzeszów - Domaradz… » więcej 2023-03-30, godz. 03:20 Meksyk/ Prasa: śmierć 39 osób na granicy z USA ukazuje dramat kryzysu migracyjnego Wiadomość o śmierci 39 osób, które spłonęły we wtorek w pożarze w zamkniętym ośrodku dla migrantów z Ameryki Środkowej i Południowej w meksykańskim… » więcej 2023-03-30, godz. 02:30 Maroko/ Pięć osób zginęło, 27 rannych w wypadku drogowym niedaleko Rabatu Pięć osób zginęło, a 27 zostało rannych, w tym 12 ciężko, w środę w wypadku drogowym w Maroku, niedaleko Rabatu - poinformowały lokalne władze. » więcej 2023-03-30, godz. 01:50 Łódzkie/ Utrudnienie na A1 na odcinku Kamieńsk – Piotrków Trybunalski Na odcinku Kamieńsk - Piotrków Trybunalski na autostradzie A1 zablokowana została jezdnia w kierunku Gdańska; w miejscu trwającego zdarzenia drogowego pojazd… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »