Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-30, 17:40 Autor: PAP

USA/ Wiceminister Mularczyk rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych, odbędzie rozmowy nt. reparacji

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk rozpoczął w poniedziałek wizytę w Stanach Zjednoczonych. Podczas tygodniowej wizyty odbędzie rozmowy z przedstawicielami Departamentu Stanu, Kongresu i ONZ na temat reparacji wojennych oraz wojny na Ukrainie.

Minister zaczął wizytę od odwiedzenia otwartego w ubiegłym roku przy pomocy Polski Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie i spotkania z jego kierownictwem. W poniedziałek będzie w Baltimore w stanie Maryland, gdzie złoży wieniec pod pomnikiem katyńskim i spotka się z przedstawicielami Polonii.


W kolejnych dniach Mularczyk ma odbyć szereg rozmów z kongresmenami oraz przedstawicielami Departamentu Stanu na temat polskich starań o uzyskanie reparacji wojennych od Niemiec oraz na temat wsparcia Ukrainy. Na początku stycznia minister ogłosił, że wysłał pisma do kluczowych członków Kongresu z prośbą o wsparcie polskich starań. W Waszyngtonie spotka się m.in. ze współprzewodniczącym Komisji Helsińskiej Stevem Cohenem, senatorami Tedem Cruzem i Rickiem Scottem, a także przewodniczącą zespołu parlamentarnego ds. Polski Marcy Kaptur.


W Nowym Jorku Mularczyk spotka się z przedstawicielami kierownictwa ONZ, którym ma przekazać raport nt. reparacji wojennych i pismo z prośbą o wsparcie polskich starań. Minister następnie w piątek uda się do Chicago na spotkania z przedstawicielami Polonii i mediów polonijnych.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ mms/


Kraj i świat

2024-05-25, godz. 08:10 Dyr. Ewa Pilawska: cieszę się, że jesteśmy tym miejscem, które chce opowiadać łódzkie historie (wywiad) Cieszę się, że jesteśmy tym miejscem, które chce opowiadać łódzkie historie. Uważam, że teatr powinien budować uczciwy, profesjonalny dialog z publicznością… » więcej 2024-05-25, godz. 08:10 Papua-Nowa Gwinea/ Media: ponad 300 osób zginęło w wyniku osunięć ziemi Ponad 300 osób zginęło i około 1180 domów zostało zniszczonych w wyniku potężnego osuwiska ziemi w prowincji Enga w Papui-Nowej Gwinei, około 600 km na… » więcej 2024-05-25, godz. 08:10 Małopolskie/ Niedźwiedź na ulicach Jordanowa Na ulicach małopolskiego Jordanowa pojawił się niedźwiedź. Władze miasta apelują o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności. » więcej 2024-05-25, godz. 08:00 Kazachstan/ Odgórnie narzucana zmiana rosyjskich nazw miejscowych wzbudza krytykę Pomysł władz Ałmaty, największego miasta Kazachstanu, by patrona jednej z głównych ulic, Jurija Gagarina, zastąpił szerzej nieznany kazachski śpiewak… » więcej 2024-05-25, godz. 07:50 Łódź/ W Dzień Matki 35. urodziny będzie obchodził szpital "Matka Polka" Około 140 tys. dzieci urodziło się w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi od powstania szpitala w 1989 roku. W Dzień Matki popularna 'Matka Polka'… » więcej 2024-05-25, godz. 07:30 Kujawsko-pomorskie/ IMGW ostrzega przed burzami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami w województwie kujawsko-pomorskim w sobotę od popołudnia do późnego wieczora… » więcej 2024-05-25, godz. 07:30 Gruzja/ Analityk: władze jednocześnie chcą iść na Zachód i nazywają go źródłem zła Partia rządząca Gruzińskie Marzenie, forsując ustawę o tzw. agentach zagranicznych, słownie atakuje Unię Europejską i USA; jednocześnie podtrzymuje wcześniejsze… » więcej 2024-05-25, godz. 07:20 Od soboty komitety mogą bezpłatnie rozpowszechniać materiały wyborcze w publicznych mediach Od soboty komitety wyborcze mają prawo do nieodpłatnego rozpowszechniania w publicznych mediach materiałów wyborczych. Do poniedziałku można zgłaszać zamiar… » więcej 2024-05-25, godz. 07:20 Prof. Czuczwar: terapia daremna przedłuża cierpienie, przedłuża agonię Terapia daremna nie jest w stanie pomóc pacjentowi, przedłuża cierpienie, agonię, jest nieetyczna, zła - powiedział PAP prof. Mirosław Czuczwar, kierownik… » więcej 2024-05-25, godz. 07:20 Paryż - 48-letnia Czusowitina nie pojedzie na swoje dziewiąte igrzyska Gimnastyczka z Uzbekistanu Oksana Czusowitina, która w czerwcu skończy 49 lat, doznała kontuzji i nie zdoła awansować na swoje dziewiąte igrzyska olimpijskie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »