Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-30, 12:40 Autor: PAP

Niedzielski: kształcenie medyczne w nowych uczelniach ma odciążyć dotychczasowe ośrodki tych studiów (opis)

Kształcenie na kierunkach medycznych w akademiach i państwowych wyższych szkołach zawodowych ma odciążyć ośrodki, które do tej pory specjalizowały się w tego typu kierunkach studiów – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski, który odwiedził Akademię Mazowiecką w Płocku.

Jak ocenił szef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej w płockiej Akademii Mazowieckiej, uczelnie specjalizujące się dotychczas np. w kształceniu lekarzy, a także ich infrastruktura, są już w dużym stopniu przeciążone. Dodał, że głównym deficytem opieki zdrowotnej jest w tej chwili zbyt mała liczba specjalistów.


„Nowe otwarcie, które dopuszcza inne uczelnie do tego, żeby otwierać kierunki medyczne, jest właśnie takim krokiem, który ma pomóc, wręcz poprawić jakość kształcenia, sprawić, żeby te większe ośrodki nie były tak bardzo przeładowane” – powiedział Niedzielski. Zwrócił uwagę, że „niestety, w tych większych ośrodkach liczba studentów przypadających na przysłowiowe łóżko czy lekarza prowadzącego jest po prostu bardzo duża”.


Minister zdrowia zaznaczył, że od początku rządów Zjednoczonej Prawicy priorytetem pod względem kierowania nakładów na system opieki zdrowotnej jest właśnie kształcenie na różnych kierunkach medycznych, w tym przede wszystkim na kierunku lekarskim.


„W ciągu ostatnich blisko ośmiu lat liczba studentów na kierunkach lekarskich zwiększyła się o blisko 8 tys. osób. I to jest już bardzo realny wkład, który zaczyna już powoli funkcjonować, bo zwiększyła się chociażby liczba rezydentów w naszym systemie o ponad 5 tys., jeżeli porównamy się z rokiem 2015” – oświadczył Niedzielski.


Dodał, że kształcenie na kierunkach medycznych w akademiach i państwowych wyższych szkołach zawodowych to możliwość podjęcia studiów blisko domu, a jednocześnie szansa dla miejscowych szpitali na dopływ kadry. Przyznał, że otwieranie kierunków medycznych w takich placówkach możliwe jest dzięki inwestycjom w specjalistyczną infrastrukturę, jak np. laboratoria czy centra symulacji medycznej.


„Dlatego z pełną odpowiedzialnością i z pełnym przekonaniem uważam, że ten krok, polegający na poszerzeniu możliwości lokalizowania kształcenia przy zapewnieniu standardów, bo wszystkie warunki, które muszą być spełnione, są weryfikowane, jest krokiem w bardzo dobrą stronę” – podkreślił szef resortu zdrowia.


Wiceminister zdrowia Piotr Bromber zwrócił uwagę, że elementem rozszerzania systemu kształcenia na kierunkach medycznych jest to, że „jakość i ilość idzie w parze”. Przypomniał o projekcie rozporządzenia w zakresie nowych standardów kształcenia, w którym „silnie akcentowane” są m.in. kompetencje i umiejętności weryfikowane dodatkowym, obowiązkowym egzaminem oraz wykorzystanie w procesie studiów centrów symulacji medycznej.


„To są te działania, które właśnie mają pilnować jakości kształcenia” – wyjaśnił Bromber. Zaznaczył, że każdy absolwent studiów, niezależnie od lokalizacji uczelni, musi zdać jednolity końcowy egzamin lekarski. „Zasady dla wszystkich są takie same” – zapewnił wiceminister zdrowia.


Akademia Mazowiecka w Płocku została utworzona z przekształcenia Mazowieckiej Uczelni Publicznej na podstawie ustawy podpisanej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę w sierpniu 2022 r. Od 1 października tego roku ruszą tam jednolite studia magisterskie na kierunku lekarskim, na co wcześniej zgodziło się Ministerstwo Edukacji i Nauki – naukę podejmie 60 osób, w czerwcu rozpocznie się nabór studentów.


Kierunek lekarski to czwarty kierunek medyczny tej uczelni, po pielęgniarstwie, położnictwie i kosmetologii, w nowo powstałym Collegium Medicum.


W bieżącym roku akademickim kierunek lekarski kształcenia studentów ruszył na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. O jego otwarcie ubiega się z kolei Akademia Nauk Stosowanych w Nowy Sączu.


Jak zauważyła rektor częstochowskiej uczelni prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, braki kadrowe to główny powód zawieszania pracy niektórych oddziałów szpitalnych. Podkreśliła jednocześnie, że decyzja władz uniwersyteckich o uruchomieniu tam nowego kierunku kształcenia „związana była z bardzo silnie podkreślanym, zdiagnozowanym przez środowisko regionalne zapotrzebowaniem na lekarzy”. (PAP)


Autor: Michał Budkiewicz


mb/ joz/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 21:50 Ekstraklasa siatkarek - 20. kolejka (tabela) Wyniki meczów 20. kolejki i tabela ekstraklasy siatkarek: 2023-03-17:Energa MKS Kalisz - #VolleyWrocław 3:0 (25:19, 25:14, 25:20) 2023-03-18:UNI Opole - Roleski… » więcej 2023-03-21, godz. 21:50 PŚ w biegach - Skistad i Klaebo wygrali sprinty w Tallinnie, 19. miejsce Staręgi Maciej Staręga zajął 19. miejsce w sprincie techniką dowolną Pucharu Świata w biegach narciarskich w Tallinnie. Zwyciężył Norweg Johannes Hoesflot Klaebo… » więcej 2023-03-21, godz. 21:40 USA/ Biały Dom: partnerstwo Rosji i Chin to małżeństwo z rozsądku, a nie sojusz Partnerstwo Rosji i Chin jest małżeństwem z rozsądku, a nie sojuszem - ocenił we wtorek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby… » więcej 2023-03-21, godz. 21:40 Turnieje WTA w Miami - Świątek znów zagra z Liu Amerykanka Claire Liu będzie pierwszą rywalką Igi Świątek w tenisowym turnieju WTA 1000 na twardych kortach w Miami (pula nagród 8,8 mln dolarów). Polka… » więcej 2023-03-21, godz. 21:40 Ekstraklasa siatkarek - Chemik - Pałac 3:2 Grupa Azoty Chemik Police - OnlyBio Pałac Bydgoszcz 3:2 (14:25, 25:19, 27:29, 25:19, 15:13). Grupa Azoty Chemik Police: Jovana Brakocevic-Canzian, Martyna… » więcej 2023-03-21, godz. 21:30 Mazowieckie/ Po zderzeniu osobowego auta z łosiem zablokowana dk 50 pod Płońskiem W miejscowości Skarżyn pod Płońskiem osobowe auto uderzyło w łosia, który nagle wtargnął na jezdnię. Biegnąca tamtędy droga krajowa nr 50 jest obecnie… » więcej 2023-03-21, godz. 21:30 Francja/ Zgromadzenie Narodowe przyjęło projekt ustawy o przyspieszeniu rozwoju energetyki jądrowej Zgromadzenie Narodowe, izba niższa parlamentu Francji, przyjęło we wtorek projekt ustawy, która przewiduje przyspieszenie rozwoju sektora energetyki jądrowej… » więcej 2023-03-21, godz. 21:20 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-03-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wyniki i wygrane w grze Eurojackpotw dniu 2023-03-21Wyniki5 liczb ze zbioru 50… » więcej 2023-03-21, godz. 21:10 Dąb Fabrykant z Łodzi Europejskim Drzewem Roku 2023 180-letni dąb Fabrykant z Łodzi zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku - podali we wtorek wieczorem ekolodzy z Klubu Gaja, który… » więcej 2023-03-21, godz. 21:00 Ekstraliga hokejowa – Cracovia – GKS Katowice 0:4 Siódmy mecz półfinałowy: Comarch Cracovia Kraków - GKS Katowice 0:4 (0:1, 0:1, 0:2). Bramki: 0:1 Brandon Magee (15), 0:2 Hampus Olsson (38), 0:3 Grzegorz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »