Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-30, 11:30 Autor: PAP

Z. Kuźmiuk: zarządzanie lasami powinno odbywać się na poziomie krajowym, a nie unijnym

Zarządzanie lasami powinno odbywać się na poziomie krajowym, gdzie będzie znacznie sprawniejsze niż na poziomie unijnym. Mamy w tej sprawie sporo sojuszników, podobnie uważają np. Finlandia i Szwecja - mówił w poniedziałek w Studiu PAP europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

W miniony wtorek Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię ws. zmiany traktatów, która przeniosłaby leśnictwo z kompetencji krajowych do tzw. kompetencji dzielonych między UE a państwa członkowskie. Do zmiany traktatów konieczna jest jednomyślna zgoda wszystkich państw Wspólnoty.


Kuźmiuk w poniedziałek w rozmowie z PAP.PL, odnosząc się do tych informacji, stwierdził, że jest to "ewidentnie próba podjęcia decyzji sprzecznej z zasadą subsydiarności zapisanej w traktacie lizbońskim". "To absolutnie jest ruch w złą stronę" - dodał.


"Nie ulega wątpliwości, że zarządzanie lasami na poziomie krajowym będzie znacznie sprawniejsze niż na poziomie unijnym. Tutaj na szczęście mamy sporo sojuszników. Mimo tego, że trochę inaczej jest zorganizowana gospodarka leśna w krajach północnych, takich jak np. Finlandia czy Szwecja - tam w w dużej mierze są lasy prywatne - ale oni także uważają, że zarządzanie na poziomie krajowym jest absolutnie koniecznością" - powiedział. Europoseł PiS zaznaczył, że zmiany traktatów muszą być dokonywane jednomyślnie, toteż nie wyobraża sobie przegłosowania takich zapisów przy sprzeciwie kilku krajów.


Kuźmiuk podkreślił, że zabierając głos podczas posiedzeń Unijnej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wielokrotnie pokazywał on Polskę jako "doskonały przykład funkcjonowania gospodarki leśnej bez żadnych dotacji ze strony państwa". Zaznaczył, że w Polsce funkcjonuje sprawny system, który od II wojny światowej powiększył powierzchnię lasów z ok 20 proc. do ponad 30 proc. terytorium kraju.


"Do tego - wbrew temu, co często mówią polscy ekolodzy - mamy przyrost masy drzewnej, a więc nie tylko powiększamy powierzchnie lasów, ale też mamy coraz starsze lasy. Ta gospodarka leśna sprawnie się samofinansuje. Nie ma co tutaj poprawiać" - ocenił Kuźmiuk.


Rzecznik rządu Piotr Müller w odniesieniu do ewentualnego rozszerzenia kompetencji UE na gospodarkę leśną krajów członkowskich stwierdził w czwartek, że nie ma takiej możliwości. Zaznaczył, że jeśli będzie taka potrzeba, Polska zastosuje weto.


Art. 4 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej przewiduje, że kompetencje dzielone między UE a państwa członkowskie stosują się m.in. do takich głównych dziedzin, jak rynek wewnętrzny, transport i środowisko. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Parlamentu Europejskiego, unijne traktaty nie odnoszą się bezpośrednio do lasów, w związku z czym UE nie prowadzi wspólnej polityki leśnej, który to obszar pozostaje głównie w kompetencji krajowej.


Cała rozmowa pod adresami: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1528240,gosc-studia-pap-zbigniew-kuzmiuk.html oraz https://wideo.pap.pl. (PAP)


Autor: Adrian Kowarzyk


amk/ mk/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 21:20 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-03-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wyniki i wygrane w grze Eurojackpotw dniu 2023-03-21Wyniki5 liczb ze zbioru 50… » więcej 2023-03-21, godz. 21:10 Dąb Fabrykant z Łodzi Europejskim Drzewem Roku 2023 180-letni dąb Fabrykant z Łodzi zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku - podali we wtorek wieczorem ekolodzy z Klubu Gaja, który… » więcej 2023-03-21, godz. 21:00 Ekstraliga hokejowa – Cracovia – GKS Katowice 0:4 Siódmy mecz półfinałowy: Comarch Cracovia Kraków - GKS Katowice 0:4 (0:1, 0:1, 0:2). Bramki: 0:1 Brandon Magee (15), 0:2 Hampus Olsson (38), 0:3 Grzegorz… » więcej 2023-03-21, godz. 21:00 Tauron sfinansuje kolejne pracownie do przedmiotów ścisłych w szkołach Koncern Tauron Polska Energia sfinansuje remonty i wyposażenie pracowni do nauki przedmiotów ścisłych w kolejnych czterech szkołach na obszarze swego działania… » więcej 2023-03-21, godz. 20:50 Katowice/ Od 4 kwietnia nabór propozycji do „zielonego budżetu” Nabór propozycji do „zielonego budżetu” Katowic, czyli puli budżetu obywatelskiego, wydzielonej wyłącznie na cele związane z miejską przyrodą i ekologią… » więcej 2023-03-21, godz. 20:50 "FT": Rosja oferuje Chinom surowce w zamian za przychylną postawę wobec inwazji na Ukrainę Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian… » więcej 2023-03-21, godz. 20:30 Szwecja/ Sąd rozpatrzy pozew Grety Thunberg przeciwko państwu w sprawie o niedostateczną politykę klimatyczną Sąd w Nacka pod Sztokholmem poinformował we wtorek o przyjęciu pozwu złożonego przez aktywistkę Gretę Thunberg oraz młodzież z organizacji Aurora przeciwko… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 Budowlańcy stawiający supermarket odkryli rzymską mozaikę Podczas przygotowywania terenu pod budowę marketu w angielskiej miejscowości Olney odkrto ułożoną z niebieskich, czerwonych i białych płytek mozaikę. Zdaniem… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 UE/ Wsparcie dla Ukrainy, konkurencyjność i energia to główne tematy Rady Europejskiej Zwiększenie produkcji amunicji i dostarczanie jej Ukrainie; zapewnienie konkurencyjności UE w długim okresie; zapewnienie odbiorcom energii po dostępnych cenach… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 Prezes PSL o wspólnej liście: kto dziś naciska na jeden, niesprawdzony scenariusz, naraża Polskę na zwycięstwo P… Kto dziś naciska na jeden, niesprawdzony scenariusz, naraża Polskę na zwycięstwo PiS - ocenił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o start opozycji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »