Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-30, 09:20 Autor: PAP

Bielan: Tusk w czasie krótszym niż teraz zmieniał Kodeks wyborczy, i to w bardziej istotny sposób

Donald Tusk - w czasie krótszym niż teraz - zmieniał Kodeks wyborczy, i to w sposób znacznie bardziej istotny, bo wprowadzał jednomandatowe, większościowe wybory do Senatu w 2011 roku - mówił w poniedziałek europoseł PiS, lider Partii Republikańskiej Adam Bielan.

Podczas porannego programu w Polsat News, którego gościem był Adam Bielan, przypomniano słowa lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który dzień po przyjęciu przez Sejm zaproponowanych przez PiS zmian w Kodeksie wyborczym ocenił, że "coraz więcej wskazuje na to, że PiS jest w stanie sfałszować wybory".


"Jeżeli rzuca się tak poważne oskarżenia, nie wiem czy w demokracji można postawić formacji poważniejsze oskarżenie niż fałszowanie wyborów, trzeba mieć jakiekolwiek dowody, poszlaki" - odpowiedział europoseł PiS.


"Przypomnę że my w 2007 roku rządziliśmy i przegraliśmy w demokratycznych wyborach, potrafiliśmy oddać bez jakichkolwiek przeszkód władzę, natomiast jeżeli Tusk nawiązuje do zmian w Kodeksie wyborczym, to po pierwsze: te zmiany zwiększą frekwencję, a to powinno być naszym celem" - podkreślał Bielan. "Po drugie: przypomnę że Tusk - w czasie krótszym niż teraz - zmieniał Kodeks wyborczy i to w sposób znacznie bardziej istotny, bo wprowadzał jednomandatowe, większościowe wybory do Senatu w 2011 roku" - dodał.


Polityk stwierdził ponadto, że wybory organizują samorządy, a te - jak mówił - w większości są w rękach obecnej opozycji. "Jeżeli mówię, że ktoś miałby fałszować wybory, ja jestem bardzo daleki od stawiania takich zarzutów, to raczej ci, którzy rządzą, trzymają władzę w samorządach dlatego, że rząd ma bardzo niewielki wpływ na przebieg wyborów - mówił lider Partii Republikańskiej.


W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego, która m.in zakłada, że wójt gminy wiejskiej lub wiejsko–miejskiej ma zapewniać bezpłatny przewóz pasażerski w postaci transportu publicznego jeżeli w gminie tej "nie funkcjonuje w dniu wyborów publiczny transport zbiorowy lub jeżeli najbliższy przystanek komunikacyjny funkcjonującego transportu zbiorowego oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego". Ponadto po zmianach stały obwód do głosowania ma obejmować od 200 mieszkańców (a nie jak obecnie od 500) do 4 tys. mieszkańców. Zmiany te mają prowadzić, zdaniem autorów zmian, do zwiększenie frekwencji w wyborach oraz zwiększyć liczbę lokali wyborczych i ich dostępność.


Zmiany w Kodeksie wyborczym, które weszły w życie w 2011 r., za rządów koalicji PO-PSL, wprowadziły m.in. wybór senatorów w jednomandatowych okręgach wyborczych, głosowanie korespondencyjne dla Polaków przebywających za granicą oraz możliwość dwudniowego głosowania. Przed tymi zmianami okręgi wyborcze do Senatu były wielomandatowe i wybierano w nich od 2 do 4 senatorów.(PAP)


autor: Grzegorz Bruszewski


gb/ itm/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 18:40 Wimbledon - szef ukraińskiego MSZ: decyzja organizatorów niemoralna Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba nazwał 'niemoralną' decyzję organizatorów wielkoszlemowego Wimbledonu o dopuszczeniu do turnieju tenisistów… » więcej 2023-03-31, godz. 18:40 KPRM: od 31 marca można składać online wniosek o paszport dla dziecka Od 31 marca formalności związane z wnioskowaniem o paszport dla dziecka do 12. roku życia, ale też dla osoby ubezwłasnowolnionej, można już składać online… » więcej 2023-03-31, godz. 18:40 Turniej WTA w Madrycie - Świątek otwiera listę zgłoszeń Iga Świątek jest na liście startowej turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie - ogłosili w piątek organizatorzy. W rozgrywanym jednocześnie turnieju… » więcej 2023-03-31, godz. 18:40 Belgia/ Od 1 kwietnia obniżka VAT na gaz i prąd W Belgii od 1 kwietnia tymczasowe obniżenie stawki podatku VAT na gaz i energię elektryczną stanie się trwałe. Wcześniej, w ramach działań mających pomóc… » więcej 2023-03-31, godz. 18:40 Reuters: zarząd MFW zaaprobował pakiet finansowy dla Ukrainy wartości 15,6 mld dolarów Zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zaaprobował w piątek wynegocjowany wcześniej pakiet finansowy dla Ukrainy wartości 15,6 mld dolarów, rozłożony… » więcej 2023-03-31, godz. 18:40 Piotr Gliński: prace nad odbudową Pałacu Saskiego zgodne z harmonogramem Prace nad odbudową Pałacu Saskiego są na właściwym etapie, czyli są zgodne z harmonogramem - powiedział w piątek w Radiu Wrocław wicepremier, minister… » więcej 2023-03-31, godz. 18:30 ONZ/ Ambasador Szczerski w Radzie Bezpieczeństwa: umieszczenie broni jądrowej na Białorusi byłoby nieodpowiedzialną… Umieszczenie taktycznej broni jądrowej na Białorusi stanowiłoby nieodpowiedzialną eskalację i ma na celu zastraszanie i powstrzymywanie wysiłków na rzecz… » więcej 2023-03-31, godz. 18:20 Warszawa/ Od 1 kwietnia można składać wnioski o dotację na likwidację szamb i podłączenie do kanalizacji Właściciele domów, które mogą zostać podłączone do sieci kanalizacyjnej, mogą liczyć na dotację miejską. Wnioski można składać od 1 kwietnia do… » więcej 2023-03-31, godz. 18:20 Portugalia/ Parlament uchwalił ustawę legalizującą eutanazję Parlament Portugalii uchwalił w piątek ustawę legalizującą eutanazję. Za przyjęciem tego aktu prawnego opowiedzieli się deputowani rządzącej Partii Socjalistycznej… » więcej 2023-03-31, godz. 18:20 Francja/ Pałac Elizejski: prezydent Macron ma zamiar ostrzec Pekin, by nie wspierał militarnie Rosji Prezydent Francji Emmanuel Macron, który w przyszłym tygodniu uda się do Pekinu, ma zamiar ostrzec chińskiego przywódcę Xi Jinpinga, by 'nie podejmował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »