Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-29, 17:10 Autor: PAP

Warmińsko-Mazurskie/ Konkurs na regionalną pamiątkę, w tym związaną z Kopernikiem

Do 28 kwietnia będą przyjmowane zgłoszenia w konkursie na regionalne pamiątki Warmii i Mazur - poinformował Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Prace mają promować bogactwo naturalne i kulturowe regionu albo związki Mikołaja Kopernika z Warmią.

Konkursowe zgłoszenia są przyjmowane w dwóch kategoriach: "Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2023", która powinna promować województwo, nawiązując do jego tradycji, bogactwa naturalnego i kulturowego oraz "Mikołaj Kopernik wybrał Warmię", co ma podkreślać związki astronoma z regionem.


Kopernik spędził na Warmii ponad 40 lat, głównie we Fromborku, gdzie prowadził swoje obserwacje astronomiczne. Jako administrator dóbr kapituły warmińskiej mieszkał i pracował na zamku w Olsztynie w latach 1516-1521. Zmarł we Fromborku i został pochowany w tamtejszej katedrze, będącej częścią zabytkowego kompleksu budowli na Wzgórzu Katedralnym.


Do konkursu na regionalną pamiątkę można zgłaszać m.in. rzeźby i płaskorzeźby, grafiki i wytwory rękodzieła artystycznego. Uczestnikami mogą być twórcy, którzy prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą lub są zrzeszeni w związkach i stowarzyszeniach.


Konkurs jest organizowany przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego od 2007 roku. W poprzednich edycjach wpłynęło łącznie ponad 750 prac.


Przed rokiem nagrodę w kategorii pamiątki regionu otrzymała Elżbieta Wierdak za koc "Mur pruski", a w kategorii związanej z Kopernikiem pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Markowicz za koszulkę "O Warmio moja miła". Z kolei w plebiscycie internautów najwięcej głosów otrzymała praca Eleonory i Rafała Tosiów za pracę "Warmia i Mazury – szach i mat".(PAP)


autor: Marcin Boguszewski


mbo/ jann/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 08:00 Klub KO odwiedza woj. kujawsko-pomorskie W poniedziałek i wtorek klub Koalicji Obywatelskiej w ramach trasy #Tu jest przyszłość ma odwiedzić województwo kujawsko-pomorskie. W poniedziałek 3 kwietnia… » więcej 2023-03-31, godz. 08:00 UE/ Europosłanka Zalewska: nie ma szans, żeby zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. wszedł w życie Realizacja rozporządzenia Komisji Europejskiej zakazującego produkcji i rejestracji nowych samochodów spalinowych jest niemożliwa; nie bierze ono pod uwagę… » więcej 2023-03-31, godz. 08:00 Ukraina/ W obwodzie chersońskim ofiara śmiertelna i ranni w wyniku rosyjskich ostrzałów Jedna osoba zginęła i co najmniej dwie są ranne w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu chersońskiego; w ciągu doby przeciwnik ostrzeliwał ten region na południu… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 PG za niekonstytucyjnością ograniczenia odszkodowań za powołania z powodów politycznych do wojska PRL Za niezgodne z konstytucją należy uznać ograniczenie możliwości dochodzenia odszkodowań za wcielenie do wojska z przyczyn politycznych w PRL tylko do okresu… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 Indie/ Co najmniej 35 osób zginęło wskutek zawalenia się studni podczas obchodów hinduistycznego święta Co najmniej 35 osób zginęło w czwartek, wpadając do nieużywanej studni w kompleksie świątynnym w mieście Indore w położonym w środkowej części Indii… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 Wystawa "Drugiej wiosny nie będzie...Dzieci i sztuka w XX i XXI w." - od piątku w Zachęcie To wystawa, która wpisuje się w różne debaty dot. edukacji w Polsce, ale nie tylko. Jesteśmy w momencie, który wydaje się szczególnie ważny, jeśli chodzi… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 Turniej WTA w Miami - Rybakina w finale i o krok od Sunshine Double Club Jelena Rybakina pokonała Amerykankę Jessicę Pegulę 7:6 (7-3), 6:4 i awansowała do finału prestiżowego turnieju tenisowego WTA 1000 w Miami (pula nagród… » więcej 2023-03-31, godz. 07:40 Dyrektor Muzeum Karykatury: Eryk Lipiński stworzył jedno z bardziej kolorowych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy Eryk Lipiński blisko ćwierć wieku czynił starania, by powołać placówkę poświęconą karykaturze, rysunkowi satyrycznemu, dostrzegał bowiem ich walor… » więcej 2023-03-31, godz. 07:40 Ławra Peczerska - zespół klasztorny, który odegrał ogromną rolę w dziejach Ukrainy Kijowska Ławra Peczerska to zespół klasztorny i cenny zabytek, wpisany na listę UNESCO, który odegrał ogromną rolę w dziejach Ukrainy. Od lat 60. XX w… » więcej 2023-03-31, godz. 07:30 Białoruś/ Rosjanie szkolą się na białoruskich poligonach; liczba żołnierzy waha się od 4 do ok. 10 tys. Obecność rosyjskich wojsk na Białorusi ma obecnie stały rotacyjny charakter - mówi PAP Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Z jawnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »