Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-28, 19:20 Autor: PAP

Francja/ Merostwo Paryża przyłączy się do strajku przeciwko reformie emerytalnej prezydenta Macrona

Burmistrz Paryża Anne Hidalgo ogłosiła „solidarnościowe” zamknięcie paryskiego ratusza 31 stycznia w dniu społecznej mobilizacji przeciwko reformie emerytalnej prezydenta Emmanuela Macrona, przewidującej podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat, poinformował w sobotę portal Ladepeche.fr.

Anne Hidalgo zapowiedziała zamknięcie merostwa w czasie demonstracji 31 stycznia przeciwko reformie emerytalnej jako wyraz solidarności z podległymi jej urzędnikami.


O udział merostwa Paryża w strajku apelował krajowy sekretarz Partii Komunistycznej Fabien Roussel, który wezwał wszystkie merostwa do symbolicznego zamknięcia „na dwie do trzech godzin” w celu wsparcia ruchu, aby umożliwić ich pracownikom udanie się na demonstrację.


„W najbliższy wtorek zamykamy ratusz na czas demonstracji: wystawy, bibliotekę administracyjną, sklep biura turystycznego, nie organizujemy spotkań. Jedyne wyjątki to żłobek i dom dla bezdomnych kobiet pozostają otwarte”, powiedziała Anne Hidalgo. Podstawowe usługi urzędów gminnych pozostaną publicznie dostępne, śluby nie zostaną przełożone. Dwa plakaty ozdobią fasadę Hotel de Ville w Paryżu z napisem: „Ratusz solidarny z ruchem społecznym”.


Osiem największych francuskich central związkowych ustaliło, że 31 stycznia odbędą się kolejne strajki i protesty przeciw proponowanej przez rząd reformie emerytalnej. Decyzję ogłoszono w czwartek 19 stycznia, w pierwszym dniu ogólnokrajowych protestów, w których - według MSW - uczestniczyło ponad milion osób.


Mobilizacja społeczna przeciwko planom rządu, których najważniejszym punktem jest stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat, przekroczyła nasze oczekiwania; demonstracje odbyły się w ponad 200 miastach - ogłosiły związki zawodowe.


Prezydent Macron oświadczył, że rząd będzie wdrażał reformę w duchu dialogu, ale z determinacją, a sam plan zmiany systemu emerytalnego jest "sprawiedliwy i odpowiedzialny". Sondaże pokazują jednak, że sprzeciwia się jej większość Francuzów. (PAP)


wr/ tebe/


arch.


Kraj i świat

2023-03-24, godz. 13:20 Szefernaker: utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej to krok milowy na drodze rozwoju Pomorza Środkowego Utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie to krok milowy na drodze rozwoju Pomorza Środkowego - powiedział w piątek w Koszalinie wiceminister… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 W. Brytania/ Wizyta króla Karola III w Niemczech odbędzie się zgodnie z planem Wizyta króla Wielkiej Brytanii Karola III odbędzie się zgodnie z planem - przekazało w piątek agencji Reutera źródło w Pałacu Buckingham po tym, jak podróż… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Podlaskie/ Katarzyna Ancipiuk nowym dyrektorem Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Katarzyna Ancipiuk, która dotychczas pełniła obowiązki dyrektora, została wybrana na dyrektora Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej - zadecydował zarząd województwa… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Premier: 24 marca to szczególna data, która przypomina o bohaterstwie Polaków, którzy ratowali Żydów Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. To szczególna data, która przypomina o bohaterstwie Polaków… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Lublin/ Debata akademicka na KUL poświęcona kard. Karolowi Wojtyle – w środę Debatę akademicką poświęconą kardynałowi Karolowi Wojtyle zaplanowano w środę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Podczas spotkania historycy i znawcy… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Prezydent o Polakach ratujących Żydów: ci ludzie w sercu mieli wpisane ideały człowieczeństwa (krótka) Byli w Polsce podczas II wojny światowej ludzie, którzy głęboko w sercu wpisane mieli ideały człowieczeństwa, szacunku dla życia, miłości bliźniego… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Rzecznik rządu o "babciowym”: pomysły D. Tuska zawsze zostają w sferze pomysłów Z pomysłami Donalda Tuska jest taki problem, że one zawsze zostają w sferze pomysłów - mówił w piątek w Słupsku rzecznik rządu Piotr Müller o propozycji… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Ukraina/ Rzecznik armii: pod Bachmutem wagnerowców wzmacniają wojska powietrznodesantowe Rosji Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty poinformował w piątek, że na kierunku Bachmutu, w obwodzie donieckim, rosyjscy najemnicy… » więcej 2023-03-24, godz. 13:10 Mołdawia/ Rząd: pracę znalazło zaledwie ok. 1000 ze 100 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy Niewiele ponad 1000 spośród 100 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy schronili się w Mołdawii po rosyjskiej inwazji, znalazło dotychczas zatrudnienie… » więcej 2023-03-24, godz. 13:10 Największy w Polsce konkurs umiejętności - ruszyła rejestracja na EuroSkills Gdańsk 2023 (MediaRoom) We wrześniu na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk, a także w halach kongresowo-wystawienniczych AMBEREXPO. i terenach do nich przyległych odbędą się 'igrzyska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »