Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-27, 15:00 Autor: PAP

Białystok/ Wystawa prac wybitnych artystów żydowskiego pochodzenia związanych z miastem

Obrazy i grafiki żydowskich artystów pochodzących z Białegostoku m.in. Bencjona Rabinowicza, Simona Segala i Maxa Webera można obejrzeć na wystawie "Non omnis... Malarstwo artystów żydowskich Białegostoku", która w piątek wieczorem zostanie otwarta w miejscowej Galerii im. Sleńdzińskich.

Przed II wojną światową w Białymstoku mieszkało ok. 50 tys. Żydów, a miasto było znaczącym ośrodkiem kultury i religii żydowskiej. Z tej społeczności, po powstaniu w białostockim getcie w 1943 r. i wywózkach do obozów, ocalało zaledwie kilkaset osób. W Białymstoku śladów materialnych po społeczności żydowskiej prawie nie ma, pamiątki gromadzi m.in. Muzeum Historyczne i Galeria im. Sleńdzińskich.


Wystawa "Non omnis... Malarstwo artystów żydowskich Białegostoku" jest pierwszą próbą dokumentacji dzieł wybitnych artystów, którzy urodzili się w Białymstoku, tu rozpoczynali swoje życie artystyczne, ale karierę zawodową robili w świecie - powiedziała PAP kuratorka wystawy Joanna Tomalska-Więcek.


"To też próba przypomnienia mieszkańcom Białegostoku o wielokulturowości, o której tak wiele możemy przeczytać w pracach historyków, historyków kultury, socjologów, ale w istocie tej wielokulturowości w mieście nie widać. Warto przypomnieć, że z Białegostoku odchodzą liczne +nitki+, które wiążą nas z kulturą światową" - mówiła kurator.


Na wystawę składa się kilkadziesiąt obrazów olejnych i grafik kilku artystów związanych z Białymstokiem. To m.in. prace Simona Segala, Bencjona Rabinowicza, Maxa Webera czy Natana Kozłowskiego.


Jak mówiła Tomalska-Więcek, to, co łączy Rabinowicza, Segala i Webera, to miejsce urodzenia i wychowania, czyli Białystok.


Rabinowicz (1905-1989) w Białymstoku rozpoczął artystyczną naukę i miał swoją pierwszą wystawę. Następnie dzięki stypendium prezydenta miasta wyjechał do Francji, gdzie mieszkał aż do śmierci. Przez kilka lat związany był z grupą artystyczną Ecole de Paris. W czasie II wojny działał w ruchu oporu.


Segal (1898-1969) wychował w mieszczańskiej rodzinie żydowskiej. Po I wojnie światowej wyjechał z Polski, osiadł we Francji, gdzie tworzył i mieszkał aż do śmierci. Segal był, podobnie jak Rabinowicz, członkiem grupy artystycznej Ecole de Paris. W Aups na południu Francji znajduje się muzeum artysty.


Weber (1881-1961) jako 10-latek wyjechał z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych amerykańskich malarzy XX w.; pierwszego amerykańskiego kubistę.


Natomiast Kozłowski (1906-1972) wychowywał w Krynkach, później mieszkał w Białymstoku, gdzie był nauczycielem sztuki w żydowskim gimnazjum. W latach 20. XX wieku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zyskał sławę.


Na wystawie prezentowane są też prace artystów, którzy uciekając w trakcie II wojny światowej skrywali się w Białymstoku. To m.in. obraz Stanisławy Centnerszwerowej. Jak mówiła Tomalska-Więcek, to wybitna malarka, która przyjechała do Białegostoku, by się schronić prze wojną, niestety trafiła do białostockiego getta.


Dzieła pochodzą przede wszystkim z prywatnych kolekcji, są też prace ze zbiorów Muzeum Podlaskiego oraz zapoczątkowanej kilka lat temu w Galerii im. Sleńdzińskich kolekcji dzieł żydowskich artystów, to prace m.in. Segala i Rabinowicza.


Wystawa została otwarta w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą likwidacji białostockiego getta. Akcja likwidacji getta rozpoczęła się na początku lutego 1943 roku, a kolejna akcja likwidacyjna miała miejsce w sierpniu 1943 roku, która zapoczątkowała powstanie w getcie (16-25 sierpnia 1943 roku).


"Non omnis..." prezentowana będzie do połowy maja w oddziale Galerii im. Sleńdzińskich poświęconej kulturze żydowskiej. Mieści się ona w zabytkowym budynku przy ul. Waryńskiego w Białymstoku; w dawnym Domu Modlitw Cytronów, który działał do końca lat 60., po wojnie był główną synagogą białostockich Żydów.(PAP)


autorka: Sylwia Wieczeryńska


swi/ dki/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 19:20 Ukraina/ Doradca prezydenta: Węgry niszczą swoją reputację, oświadczając, że nie aresztowałyby Putina Ogłoszenie przez Węgry, że nie aresztowałyby Władimira Putina, świadczy o tym, że kraj ten niszczy swoją reputację - oświadczył w czwartek Mychajło… » więcej 2023-03-23, godz. 19:20 USA/ Podpisano porozumienie w sprawie przyspieszenia wdrażania małych reaktorów jądrowych m.in. w Polsce Firmy GE Hitachi, Tennessee Valley Authority, Ontario Power Generation i polska firma Synthos Green Energy podpisały w czwartek porozumienie o przyspieszeniu… » więcej 2023-03-23, godz. 19:20 Sejm/ Komisja zaproponowała poprawki do projektu o ewidencji płatności transgranicznych Sejmowa komisja finansów zaproponowała w czwartek wprowadzenie poprawek o charakterze doprecyzowującym i redakcyjnym do projektu ustawy nakładającej na dostawców… » więcej 2023-03-23, godz. 19:20 Ogłoszono nominacje do Fryderyków 2023 z muzyki klasycznej Nominacje do Nagrody Fryderyk 2023 z Muzyki Poważnej ogłoszono w czwartek na stronie nagrody. Fryderyki Muzyka Poważnej zostaną przyznane w 11 kategoriach. » więcej 2023-03-23, godz. 19:10 Islandia/ Parlament uznał Wielki Głód na Ukrainie za zbrodnię ludobójstwa Parlament Islandii uznał w czwartek za zbrodnię ludobójstwa Hołodomor, czyli Wielki Głód - klęskę głodu wywołaną na Ukrainie w latach 1932-1933 przez… » więcej 2023-03-23, godz. 19:00 Minister Maląg: Tusk potrafi dużo obiecywać, ale każdy wie jak rządziła PO Donald Tusk potrafi dużo obiecywać, w kampanii wyborczej obieca 'babciowe' i że nie podwyższy wieku emerytalnego, a każdy wie jak rządziła PO - stwierdziła… » więcej 2023-03-23, godz. 19:00 Małopolskie/ Uczczono pamięć rodzin pomordowanych za pomoc Żydom ze wsi Wierzbica i Wolica Rodziny pomordowane przez niemiecką ekspedycję karną za pomoc Żydom we wsiach Wierzbica i Wolica (Małopolskie) uczczono w czwartek w Kozłowie. Na miejscowym… » więcej 2023-03-23, godz. 19:00 Müller: przygotowujemy aktualizację aplikacji mObywatel Wraz z planowanym wejściem w życie nowych przepisów o uznawaniu elektronicznych dokumentów, przygotowujemy aktualizację aplikacji mObywatel - poinformował… » więcej 2023-03-23, godz. 19:00 Małopolskie/ Pożar papierni w Kętach; strażacy opanowali ogień Strażacy opanowali pożar bel papieru, który wybuchł w czwartek po południu w zakładzie w Kętach. Oficer prasowy oświęcimskiej straży pożarnej mł. bryg… » więcej 2023-03-23, godz. 19:00 Szwecja/ Premier Kristersson: zapytam Orbana o powód rozdzielenia ratyfikacji wejścia Szwecji i Finlandii do NATO Premier Szwecji Ulf Kristersson oświadczył w czwartek, że będzie żądał wyjaśnień od premiera Węgier Viktora Orbana w związku z planem poddania pod głosowanie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »