Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-10, 08:00 Autor: PAP

W Hongkongu założyciel prodemokratycznego dziennika skazany za oszustwo

Sąd w Hongkongu skazał w sobotę założyciela zamkniętego od ponad roku dziennika „Apple Daily” Jimmy’ego Laia na pięć lat i dziewięć miesięcy więzienia z oskarżeń o oszustwo i złamanie umowy najmu siedziby gazety. Władze oskarżają go też o "zmowę z obcymi siłami", za co grozi dożywocie.

75-letni Lai, znany z krytyki komunistycznych władz w Pekinie i podległej im administracji Hongkongu, został aresztowany w 2020 roku na fali kampanii tłumienia ruchu demokratycznego po masowych antyrządowych protestach w mieście. W czwartek po raz trzeci z rzędu spędził swoje urodziny w celi – podał dziennik „South China Morning Post”.


W sobotę sąd skazał go na pięć lat i dziewięć miesięcy więzienia oraz grzywnę w wysokości 2 mln dolarów hongkońskich (256 tys. USD) za złamanie umowy najmu siedziby redakcji „Apple Daily” i „celowe zatajenie” faktu, że prowadził tam również firmę doradczą. Były członek kadry kierowniczej gazety Wong Wai-keung usłyszał w tej samej sprawie wyrok roku i dziewięciu miesięcy.


Wcześniej Lai został skazany łącznie na 20 miesięcy więzienia za udział w protestach. Choć te wyroki dobiegły już końca, pozostaje on w więzieniu w oczekiwaniu na proces w sprawie oskarżeń o „zmowę z obcymi siłami” na podstawie narzuconych Hongkongowi przez Pekin przepisów bezpieczeństwa państwowego. Może za to grozić nawet dożywocie.


Przez całą drugą połowę 2019 roku Hongkongiem wstrząsały protesty przeciwko zacieśnianiu kontroli nad miastem przez komunistyczny rząd centralny ChRL. Czasem były to olbrzymie, pokojowe marsze z udziałem nawet prawie 2 mln osób, ale regularnie dochodziło również do brutalnych starć pomiędzy policją a radykalnymi grupami protestujących.


W ciągu ostatnich dwóch lat lojalna wobec Pekinu administracja Hongkongu nasiliła kampanię przeciwko ruchowi demokratycznemu, wykorzystując do tego przepisy bezpieczeństwa państwowego. Większość wpływowych działaczy opozycyjnych skazano na więzienie lub oskarżono o przestępstwa, a niezależne media znalazły się na celowniku policji.


„Apple Daily” (po kantońsku: „Pinggwo Yatbou”), największy prodemokratyczny dziennik w Hongkongu, został zmuszony do zakończenia działalności latem 2021 roku po nalocie policji na jego siedzibę, aresztowaniach dziennikarzy i zamrożeniu jego kont bankowych.(PAP)


anb/wr/


Kraj i świat

2023-01-31, godz. 08:20 Wicerzecznik PiS: w marcu lub kwietniu ruszamy z kolejnymi kongresami tematycznymi W grudniu odbyła się pierwsza konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości, dotycząca wsi; w marcu, kwietniu ruszamy z kolejnymi kongresami tematycznymi -… » więcej 2023-01-31, godz. 08:20 USA/ Były prezydent Brazylii Bolsonaro wystąpił o wizę turystyczną Były prawicowy prezydent Brazylii Jair Bolsonaro złożył w wniosek o sześciomiesięczną wizę turystyczną, aby pozostać w Stanach Zjednoczonych - poinformowała… » więcej 2023-01-31, godz. 08:10 Aż 42% badanych jest przeciwko Strefom Czystego Transportu. Argumenty za i przeciw komentują eksperci autobaza.pl (M… Kraków jako pierwszy oficjalnie ogłosił powstanie Strefy Czystego Transportu. Warszawa i Gliwice są na etapie konsultacji społecznych. Choć przykłady z… » więcej 2023-01-31, godz. 08:10 ISW: Rosja przygotowuje się do ofensywy w najbliższych miesiącach Zachodnie, ukraińskie i rosyjskie źródła wskazują, że Rosja przygotowuje się do nieuchronnej ofensywy, która najprawdopodobniej nastąpi w najbliższych… » więcej 2023-01-31, godz. 08:10 GDDKiA: Gołoledź na północy i południu, śnieg w połowie kraju Gołoledź i śnieg mogą utrudnić jazdę kierowcom - ostrzegła we wtorek GDDKiA. Drogowcy zapewniają, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne. » więcej 2023-01-31, godz. 08:10 Sobolewski: Nistras skazany na kłamstwo wyborcze ma odpowiadać za uczciwość wyborów Poseł KO Sławomir Nitras, skazany za kłamstwo wyborcze, ma w imieniu PO odpowiadać za uczciwość wyborów; to najlepiej podsumowuje decyzję lidera PO Donalda… » więcej 2023-01-31, godz. 08:10 Bieszczady/ Niewielkie zagrożenie lawinowe w górnych partiach gór W Bieszczadach we wtorek obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Występuje ono powyżej górnej granicy lasu m.in. w masywach Tarnicy… » więcej 2023-01-31, godz. 07:50 Rusecka o zapowiedzi wizyty Bidena: to wzmocnienie polskiej dyplomacji i roli Polski Ta wizyta jest wzmocnieniem polskiej dyplomacji i roli Polski na arenie międzynarodowej w konflikcie, który rozgrywa się za naszą wschodnią granicą - mówiła… » więcej 2023-01-31, godz. 07:50 "Władca Pierścieni: Dwie wieże" – 20 lat temu wszedł do polskich kin 20 lat temu, 31 stycznia 2003 r., na ekrany polskich kin weszła druga część trylogii Johna R.R. Tolkiena - 'Władca Pierścieni: Dwie wieże'. Czytałem tę… » więcej 2023-01-31, godz. 07:50 Lubelskie/ Wszystkie drogi są przejezdne; przeważnie czarne z lokalnym błotem pośniegowym Wszystkie drogi w województwie lubelskim są przejezdne. Ich nawierzchnia jest czarna, mokra. Lokalnie może występować błoto pośniegowe - przekazały we… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »