Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-10, 06:00 Autor: PAP

Olbrzymie ssaki zwane syrenami morskimi kształtowały ekosystem

Przez miliony lat syreny morskie Stellera, ważące cztery tony ssaki-olbrzymy, kształtowały ekosystem podwodnych łąk wodorostowych w okolicach cieśniny Beringa. Zostały wytępione w zaledwie trzy dekady po ich odkryciu – piszą naukowcy w „Frontiers in Ecology and Evolution”.

Olbrzymie ssaki, zwane syrenami lub krowami morskimi Stellera, mierzyły do 10 m długości i osiągały masę do czterech ton. Żyły wśród łąk wodorostowych w okolicach cieśniny Beringa. Ich nazwa pochodzi od przyrodnika Georga Stellera, który je opisał i któremu zawdzięczamy większość wiedzy na ich temat.


Kiedy odkryto je w połowie XVIII w., marynarzom i wielorybnikom wystarczyły niecałe trzy dekady, żeby je całkowicie wytępić. Zadanie było tym łatwiejsze, że zwierzęta nie odznaczały się agresją, były ciekawskie, ufne, inteligentne. Odczuwały na tyle silne więzi społeczne z innymi osobnikami, że gdy któryś został zabity, inne długo płynęły za statkiem, na którym znajdowało się ciało, okazując niepokój.


Naukowcy z California Academy of Sciences (USA) zaczęli się zastanawiać, jaką rolę odgrywały krowy morskie Stellera w ekosystemie, w którym żyły. A także jak ich zniknięcie wpłynęło na ten ekosystem, który współkształtowały przez miliony lat.


Łąki (lub lasy) wodorostowe to jeden z najbardziej produktywnych ekosystemów, bardziej wydajny od lasów deszczowych, obecnie jednak w stanie ekologicznego kryzysu. Stanowi on dom dla niezliczonych organizmów morskich. Krowy morskie były "megaroślinożercami", które odgrywały ważną rolę w tym ekosystemie. Dlatego, zdaniem naukowców, nie można diagnozować zdrowia ekosystemów wyłącznie na podstawie teraźniejszego stanu, ale należy brać pod uwagę również to, co działo się w nich w przeszłości.


Najważniejsza i zarazem zaskakująca konkluzja jest taka, że łąki wodorostowe wyglądały kiedyś zupełnie inaczej, niż obecnie – opisuje autorka badań, Roxanne Banker.


Jak dodaje, obecność tak dużych roślinożerców sprawiała, że w ekosystemie było więcej światła przy dnie morskim. Krowy morskie zjadały dużą część wodorostów z górnych warstw. Zapewniały dzięki temu równowagę między wodorostami a glonami, które potrzebują światła do rozwoju.


Jest to istotne dla zrozumienia obecnej kondycji łąk wodorostowych, które są zdegradowane przez wszechobecne jeżowce. Glony mogły być ważnym pożywieniem dla jeżowców, a przez to nie niszczyły one tak bardzo wodorostów. Z badań wynika, że za czasów krów morskich ekosystem był zdrowszy, a przez to bardziej elastyczny i odporny na niekorzystne warunki.


Więcej: https://www.calacademy.org/press/releases/academy-researchers-reveal-how-extinct-steller%E2%80%99s-sea-cow-shaped-kelp-forests (PAP)


krx/ zan/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 14:00 Szef MSZ w Sejmie: nadrzędnym celem polityki zagranicznej bezpieczeństwo Polski; potrzebna współpraca nie tylko w koalicji… Nadrzędnym celem polityki zagranicznej jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa - powiedział w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski. Zaznaczył, że w obecnych… » więcej 2024-04-25, godz. 14:00 Prognoza pogody na 26 kwietnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na przeważającym obszarze Europa będzie znajdować się pod wpływem układów niskiego ciśnienia… » więcej 2024-04-25, godz. 14:00 Gliwice/ Po raz pierwszy w Polsce zastosowano u pacjentów radioterapię adaptacyjną Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym i jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej… » więcej 2024-04-25, godz. 14:00 UE/ Szefowa PE podziękowała Jerzemu Buzkowi za pracę w europarlamencie Szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola podziękowała w czwartek w Strasburgu europosłowi Jerzemu Buzkowi (PO) za jego pracę w PE. Buzek wcześniej… » więcej 2024-04-25, godz. 14:00 Bosak: polska polityka zagraniczna nadal jest zakładnikiem polityki wewnętrznej (krótka6) Gdyby z wystąpienia szefa MSZ Radosława Sikorskiego odjąć wątki związane z polemiką z PiS-em, to ta informacja byłaby przynajmniej o 1/3 krótsza; polska… » więcej 2024-04-25, godz. 14:00 Paris Hilton wyprodukuje dokument o „popkulturowej mizoginii”, której ofiarami padły m.in. Britney Spears i Jennifer… Dziedziczka hotelowej fortuny nabyła prawa do ekranizacji książki „Toxic: Women, Fame, and the Tabloid 2000s”, która w styczniu trafiła do księgarń… » więcej 2024-04-25, godz. 14:00 Billie Jean King Cup - turniej finałowy w listopadzie w Sewilli w nowej formule Turniej finałowy Billie Jean King Cup zostanie rozegrany w dniach 12-20 listopada w Sewilli w zmienionym formacie play off, podobnym do formuły Pucharu Davisa… » więcej 2024-04-25, godz. 13:50 TSUE: Polska ma zapłacić 7 mln euro za niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wcielić do swojego systemu prawnego przepisów unijnej dyrektywy… » więcej 2024-04-25, godz. 13:50 Konieczny: solidarność z Kijowem jest dzisiaj polską racją stanu (krótka4) Solidarność z Kijowem jest dzisiaj polską racją stanu i jestem bardzo szczęśliwy, że ten fakt rozumie dzisiaj prawie cała polska klasa polityczna - powiedział… » więcej 2024-04-25, godz. 13:50 Trzecia Droga: to historyczny dzień, bo po latach przerwy do Sejmu wracają informacje nt. kierunku polskiej dyplomac… To historyczny dzień; po latach przerwy do Sejmu wracają informacje nt. kierunku polskiej dyplomacji, a skuteczna dyplomacja to najważniejsze narzędzie gwarantujące… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »