Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 20:10 Autor: PAP

Wystawą i promocją książki rozpoczęły się 23. Białostockie Dni Zamenhofa

Wystawą fotografii prezentującą życie środowiska esperanckiego oraz promocją książki prof. Waltera Żelaznego o twórcy języka esperanto Ludwiku Zamenhofie rozpoczęły się w piątek po południu w Białymstoku 23. Białostockie Dni Zamenhofa.

Są one organizowane w grudniu przy okazji kolejnych rocznic urodzin Ludwika Zamenhofa, który urodził się 15 grudnia 1859 r. w Białymstoku, zmarł 14 kwietnia 1917 r. w Warszawie. Tegoroczne Dni rozpoczęła wystawa "Esperanto żyje - białostockie wspomnienia" w Centrum Ludwika Zamenhofa (CLZ), które podlega Białostockiemu Ośrodkowi Kultury (BOK).


Na wystawie pokazano 250 fotografii, które przekazali esperantyści, są też zdjęcia z prowadzonych kiedyś kronik np. Fundacji Zamenhofa, Białostockiego Towarzystwa Esperantystów. Autorka wystawy Katarzyna Lewończuk-Barańczuk z Białostockiego Centrum Kultury powiedziała PAP, że zdjęcia te wybrano spośród czterystu, których użyczyły różne osoby związane ze środowiskiem esperanckim. Prezentują wydarzenia społeczno-kulturalne, spotkania, odsłonięcia pomników, wizyty ważnych osób ze środowisk esperanckich na świecie, podróże esperantystów. Wszystkie zdjęcia zostały zdigitalizowane i formie cyfrowej znalazły się w mediatece Centrum Ludwika Zamenhofa.


"Wystawa, którą przygotowaliśmy jest retrospektywna. Przedstawia życie esperanckie w Białymstoku od okresu jeszcze przed II wojną światową. W zasadzie pierwsze zapiski, informacje jakie znaleźliśmy o tym, co się działo wówczas z Białymstoku - byliśmy wtedy jeszcze pod zaborem rosyjskim - datowane są na 1910 r." - powiedziała Lewończuk-Barańczuk. Dodała, że wtedy 70-sobowa grupa pasjonatów esperanta ze środowisk lekarskich próbowała założyć w mieście organizację. W 1922 r. zalegalizowano Białostockie Towarzystwo Esperantystów. "Pamiętano, że ten język wymyślił białostoczanin i że idea jest nośna, jest interesująca" - podkreśliła.


Prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów Przemysław Wierzbowski powiedział PAP, że wystawa jest podsumowaniem wielu lat działania tego środowiska w różnych epokach, w różnych realiach historycznych, do których musiało się dostosować.


Postać Zamenhofa, twórcy sztucznego, uniwersalnego języka esperanto, który miał służyć porozumieniu się ludzi różnych kultur i języków, prezentuje promowana w piątek książka prof. Waltera Żelaznego "O Zamenhofie i esperancie inaczej" z dopiskiem "Dla tych, którzy nie mają o tym zielonego pojęcia lub mają tylko zielone". BOK/CLZ podaje, że książka jest "kompendium wiedzy o Ludwiku Zamenhofie i jego dorobku intelektualnym" pokazanym w różnych kontekstach: społecznym, geopolitycznym, ale też religijnym.


We wstępie do publikacji wydawca zaznacza, że jest ona konstruowana na zasadzie pytań i odpowiedzi, co ma ułatwić czytelnikowi znalezienie interesujących go treści, np. o to skąd pochodzi idea esperanta, w jakiej epoce powstało, co głosił Zamenhof, jakie były bariery w rozwoju jego idei.


"Zamenhof wierzył, że daje ludziom nie tylko narzędzie sprawniejszej komunikacji, ale także możliwość promowania pokojowego współżycia pomiędzy przedstawicielami różnych społeczności, wyznań czy narodowości" - podkreśla w materiałach o książce BOK/CLZ.


W sobotę pod białostockim pomnikiem Ludwika Zamenhofa będą złożone kwiaty. Esperantyści wezmą także udział m.in. we mszy św. w języku esperanto. 23. Białostockie Dni Zamenhofa potrwają do niedzieli.(PAP)


autorka: Izabela Próchnicka


kow/ aszw/


Kraj i świat

2023-01-29, godz. 23:20 Liga hiszpańska - remis Realu, rośnie przewaga Barcelony Real Madryt zremisował z Realem Sociedad San Sebastian 0:0 w ostatnim niedzielnym meczu 19. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Hiszpanii i jest drugi w tabeli ze… » więcej 2023-01-29, godz. 23:10 Liga francuska - PSG nie odskoczyło od Lens Prowadzący w tabeli francuskiej ekstraklasy piłkarze Paris Saint Germain zremisowali na własnym stadionie z Reims 1:1 na zakończenie 20. kolejki i nie odskoczyli… » więcej 2023-01-29, godz. 23:00 Liga włoska - rośnie przewaga Napoli, asysty Zielińskiego i Zalewskiego Zespół Napoli, którego piłkarzami są Piotr Zieliński i Bartosz Bereszyński, po wygranej 2:1 z Romą Nicoli Zalewskiego umocnił się na prowadzeniu w tabeli… » więcej 2023-01-29, godz. 23:00 Liga hiszpańska - 19. kolejka (akt.) Wyniki 19. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej: niedzielaReal Madryt 0Real Sociedad 0Real Valladolid 1 - Cyle Larin 90Valencia 0Osasuna Pampeluna… » więcej 2023-01-29, godz. 23:00 MŚ piłkarzy ręcznych - Dania pokonała w finale Francję 34:29 (opis) Obrońcy tytułu piłkarze ręczni Danii zdobyli złoty medal mistrzostw świata rozgrywanych w Polsce i Szwecji. W finale w Sztokholmie pokonali Francję 34:29… » więcej 2023-01-29, godz. 22:50 Liga francuska - 20. kolejka (aktl.) Wyniki 20. kolejki francuskiej ekstraklasy piłkarskiej: niedzielaParis Saint-Germain 1 - Neymar 51 czerwona kartka: Marco Verratti 59Reims 1 - Folarin Balogun… » więcej 2023-01-29, godz. 22:50 Minister edukacji: po zakończeniu przetargu na laptopy dla uczniów będą też laptopy dla nauczycieli Po zakończeniu przetargu na laptopy dla uczniów będą też laptopy dla nauczycieli - poinformował w niedzielę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek… » więcej 2023-01-29, godz. 22:50 MŚ piłkarzy ręcznych - medaliści (dokumentacja) Piłkarze ręczni Danii po raz trzeci z rzędu wywalczyli tytuł mistrza świata podczas turnieju, którego współgospodarzami były Polska i Szwecja. W finale… » więcej 2023-01-29, godz. 22:50 Liga włoska - 20. kolejka (aktl.) Wyniki 20. kolejki włoskiej ekstraklasy piłkarskiej: niedzielaNapoli 2 - Victor Osimhen 17, Giovanni Simeone 86 Roma 1 - Stephan El Shaarawy 75Milan 2 - Olivier… » więcej 2023-01-29, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (29-01-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-01-29 o godz. 22:00Ekstra… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »