Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 20:10 Autor: PAP

Wystawą i promocją książki rozpoczęły się 23. Białostockie Dni Zamenhofa

Wystawą fotografii prezentującą życie środowiska esperanckiego oraz promocją książki prof. Waltera Żelaznego o twórcy języka esperanto Ludwiku Zamenhofie rozpoczęły się w piątek po południu w Białymstoku 23. Białostockie Dni Zamenhofa.

Są one organizowane w grudniu przy okazji kolejnych rocznic urodzin Ludwika Zamenhofa, który urodził się 15 grudnia 1859 r. w Białymstoku, zmarł 14 kwietnia 1917 r. w Warszawie. Tegoroczne Dni rozpoczęła wystawa "Esperanto żyje - białostockie wspomnienia" w Centrum Ludwika Zamenhofa (CLZ), które podlega Białostockiemu Ośrodkowi Kultury (BOK).


Na wystawie pokazano 250 fotografii, które przekazali esperantyści, są też zdjęcia z prowadzonych kiedyś kronik np. Fundacji Zamenhofa, Białostockiego Towarzystwa Esperantystów. Autorka wystawy Katarzyna Lewończuk-Barańczuk z Białostockiego Centrum Kultury powiedziała PAP, że zdjęcia te wybrano spośród czterystu, których użyczyły różne osoby związane ze środowiskiem esperanckim. Prezentują wydarzenia społeczno-kulturalne, spotkania, odsłonięcia pomników, wizyty ważnych osób ze środowisk esperanckich na świecie, podróże esperantystów. Wszystkie zdjęcia zostały zdigitalizowane i formie cyfrowej znalazły się w mediatece Centrum Ludwika Zamenhofa.


"Wystawa, którą przygotowaliśmy jest retrospektywna. Przedstawia życie esperanckie w Białymstoku od okresu jeszcze przed II wojną światową. W zasadzie pierwsze zapiski, informacje jakie znaleźliśmy o tym, co się działo wówczas z Białymstoku - byliśmy wtedy jeszcze pod zaborem rosyjskim - datowane są na 1910 r." - powiedziała Lewończuk-Barańczuk. Dodała, że wtedy 70-sobowa grupa pasjonatów esperanta ze środowisk lekarskich próbowała założyć w mieście organizację. W 1922 r. zalegalizowano Białostockie Towarzystwo Esperantystów. "Pamiętano, że ten język wymyślił białostoczanin i że idea jest nośna, jest interesująca" - podkreśliła.


Prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów Przemysław Wierzbowski powiedział PAP, że wystawa jest podsumowaniem wielu lat działania tego środowiska w różnych epokach, w różnych realiach historycznych, do których musiało się dostosować.


Postać Zamenhofa, twórcy sztucznego, uniwersalnego języka esperanto, który miał służyć porozumieniu się ludzi różnych kultur i języków, prezentuje promowana w piątek książka prof. Waltera Żelaznego "O Zamenhofie i esperancie inaczej" z dopiskiem "Dla tych, którzy nie mają o tym zielonego pojęcia lub mają tylko zielone". BOK/CLZ podaje, że książka jest "kompendium wiedzy o Ludwiku Zamenhofie i jego dorobku intelektualnym" pokazanym w różnych kontekstach: społecznym, geopolitycznym, ale też religijnym.


We wstępie do publikacji wydawca zaznacza, że jest ona konstruowana na zasadzie pytań i odpowiedzi, co ma ułatwić czytelnikowi znalezienie interesujących go treści, np. o to skąd pochodzi idea esperanta, w jakiej epoce powstało, co głosił Zamenhof, jakie były bariery w rozwoju jego idei.


"Zamenhof wierzył, że daje ludziom nie tylko narzędzie sprawniejszej komunikacji, ale także możliwość promowania pokojowego współżycia pomiędzy przedstawicielami różnych społeczności, wyznań czy narodowości" - podkreśla w materiałach o książce BOK/CLZ.


W sobotę pod białostockim pomnikiem Ludwika Zamenhofa będą złożone kwiaty. Esperantyści wezmą także udział m.in. we mszy św. w języku esperanto. 23. Białostockie Dni Zamenhofa potrwają do niedzieli.(PAP)


autorka: Izabela Próchnicka


kow/ aszw/


Kraj i świat

2024-05-09, godz. 07:00 "DGP": Coraz mniej tabletek "dzień po" Wydawanie tabletek 'dzień po' na podstawie recept farmaceutycznych miało zwiększyć dostępność antykoncepcji awaryjnej. Tymczasem NFZ chce, by aptekarze… » więcej 2024-05-09, godz. 07:00 Biernacki: Szmydt ma wiedzę związaną z dostępem do informacji niejawnych; sprzedaje ją naszym wrogom Szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Biernacki (PSL-TD) ocenił w rozmowie z PAP, że sędzia Tomasz Szmydt z pewnością ma ogromną wiedzę związaną… » więcej 2024-05-09, godz. 07:00 "Rz" o badaniu maturzystów: Pokolenie katastrof i niepewnych czasów Przyjaciele, rodzina i wolność słowa to najważniejsze dobra dzisiejszych 18- i 19-latków. Najbardziej boją się oni samotności i biedy - wynika z badania… » więcej 2024-05-09, godz. 06:50 Kaszaloty mają bardziej złożony język komunikacji niż wcześniej sądzono Kaszaloty potrafią łączyć i modulować różne dźwięki, tworząc w ten sposób złożone odgłosy budzące skojarzenia z ludzkim językiem. Wyniki badań… » więcej 2024-05-09, godz. 06:50 "DGP": Tomasz Szmydt nie jest jedyny. Polacy donoszą Łukaszence W zhakowanej przez opozycyjnych Cyberpartyzantów bazie 40 tys. wiadomości, które w latach 2014-2023 otrzymała białoruska bezpieka drogą elektroniczną, są… » więcej 2024-05-09, godz. 06:40 Ekspertka: obecność "Odprawy posłów greckich" na liście lektur obowiązkowych nie jest przesądzona Obecność 'Odprawy posłów greckich' J. Kochanowskiego na liście lektur obowiązkowych nie jest przesądzona. Nad każdą pozycją pochylimy się ponownie… » więcej 2024-05-09, godz. 06:40 Wyniki maratonu w Newport zostaną skorygowane z powodu... zbyt długiej trasy Wyniki maratonu w walijskim Newport zostaną skorygowane po tym, jak okazało się, że trasa nie liczyła 42,195 km, lecz była dłuższa o 276 metrów. Organizatorzy… » więcej 2024-05-09, godz. 06:30 Pluskwiaki obrastają grzybem, by zniechęcić osy Samice niektórych pluskwiaków mają na tylnych odnóżach małe wgłębienia, których używają do hodowli grzybów, mających chronić składane jaja przed… » więcej 2024-05-09, godz. 06:30 Fox News: Agitatorzy antyizraelscy na uczelniach mogą być wysłani do Strefy Gazy Zgodnie z nowym projektem ustawy w Izbie Reprezentantów agitatorzy antyizraelscy na uczelniach mogliby być wysłani do Strefy Gazy. “Zakładam, że ci zwolennicy… » więcej 2024-05-09, godz. 06:20 Praca w spółdzielniach socjalnych pozwala wyjść na prostą osobom w kryzysie Najsłabsi nie muszą przegrywać w wyścigu o godne życie - powiedział PAP Piotr Smolaga, psycholog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i prezes Spółdzielni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »