Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 10:00 Autor: PAP

Szef CWBR: m.in. lekarze i pielęgniarki będą zapraszani na szkolenie, chcemy bazować na ich wiedzy

M.in. lekarze, pielęgniarki, informatycy czy kierowcy, którzy przeszli kwalifikację wojskową, będą zapraszani na szkolenie. Nie jest naszym założeniem, by brali oni udział w szkoleniach poligonowych, chcemy bazować na ich wiedzy i doświadczeniu - podkreślił szef CWBR płk Mirosław Bryś.

"Ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła pojęcie pasywnej rezerwy. Wiąże się to z udziałem w ćwiczeniach wojskowych. Zapraszamy na szkolenie wąską grupę osób, które są po kwalifikacji wojskowej: lekarzy, pielęgniarki, sanitariuszy, informatyków, prawników, weterynarze oraz kierowców" – powiedział w piątek w TVP Info szef Centralnego Wojskowego Biura Rekrutacji. Ćwiczenia będą trwały do dwóch dni.


Wyjaśnił, że chodzi o to, aby "tę rzeszę osób zapoznać z nowym uzbrojeniem, które wchodzi na wyposażenie wojska (…), zapoznać z uwarunkowaniami służby wojskowej i nadać przydziały mobilizacyjne tak, aby w czasie zagrożenia mogli wzmocnić obronność państwa polskiego".


"Nie jest naszym założeniem, żeby ci ludzie biegali po pasach ćwiczeń, brali udział w szkoleniach poligonowych, realizowali zadania na strzelnicach w pełnym wymiarze, tak jak to robią np. strzelcy" – zapewnił płk Bryś. Podkreślił, że wojsko będzie "bazować na wiedzy i doświadczeniu tych osób".


Wskazał, że specjaliści z branży informatycznej potrzebni są m.in. w wojskach obrony cyberprzestrzeni. "Mamy systemy teleinformatyczne, które należy chronić. Należy zapewnić bezpieczny przesył danych" – powiedział.


Poinformował, że na dłuższe – dwutygodniowe - ćwiczenia będą powoływane osoby, "które kiedyś służyły w wojsku, mają nadane przydziały mobilizacyjne i znajdują się w pasywnej rezerwie".


"Ta grupa osób będzie przeszkalana na nowe typy uzbrojenia i sprzętu. Kiedyś żołnierze strzelali z karabinka KBK AK, a obecnie na wyposażeniu wojska jest Grot i Beryl, więc musimy na ten karabinek wszystkie osoby przeszkolić. Kiedyś w nikłym stopniu używaliśmy na polu walki drony, obecnie doświadczenia z Ukrainy pokazują, jak wielką rolę odgrywają drony. Musimy naszych rezerwistów przeszkolić z zasad współpracy i współdziałania z dronami" - podkreślał szef CWBR.


Przypomniał, że wprowadzane są nowe typy uzbrojenia, nowe czołgi, nowe haubice. "Ten sprzęt cały czas napływa na wyposażenie i musimy rezerwistów, którzy kiedyś służyli w wojsku przeszkolić. To jest jedna duża grupa, które będą poddawane szkoleniu w czasie ćwiczeń" – dodał płk Bryś.


Zgodnie z opublikowanym 6 grudnia projektem rozporządzenia w przyszłym roku wojsko może powołać do 17 tys. osób do zawodowej służby wojskowej, do 200 tys. żołnierzy rezerwy, do 10 tys. aktywnej rezerwy (nowa forma, wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny) do 28,5 tys. żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i do 38 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. (PAP)


wnk/ mok/


Kraj i świat

2023-02-04, godz. 09:40 Wznowiona akcja w kopalni Pniówek, jej celem jest dotarcie do 7 zaginionych górników W sobotę rano w kopalni Pniówek, po ponad dziewięciu miesiącach, wznowiona została akcja ratownicza, której celem jest dotarcie do siedmiu górników i ratowników… » więcej 2023-02-04, godz. 09:40 Ukraina/ Ekspert: Himarsy zmieniły bieg wojny, a Rosjanie nie nauczyli się na nie polować; teraz dojdą jeszcze bomby… Wyrzutnie rakietowe Himars i ich odpowiedniki radykalnie zmieniły bieg wojny - mówi PAP analityk wojskowości Marek Świerczyński. Ta broń, która umożliwia… » więcej 2023-02-04, godz. 09:40 Tatry/ Na Kasprowym Wierchu 155 cm śniegu; wieje silny wiatr W Tatrach cały czas przybywa śniegu. Na Kasprowym Wierchu w sobotę rano leżało już 155 cm śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich niemal półtora… » więcej 2023-02-04, godz. 09:30 Sondaż dla "rp.pl": stan gospodarki lepszy za Tuska 34 proc.; za Morawieckiego - 22 proc. 34 proc. respondentów twierdzi, że sytuacja gospodarcza Polski była lepsza w czasie, gdy premierem był Donald Tusk. 22 proc. wskazuje, że gospodarka ma się… » więcej 2023-02-04, godz. 09:30 ZUS: złożono ok. 970 tys. wniosków o 500+ na ponad 1,5 mln dzieci Rodzice i opiekunowie złożyli już około 970 tys. wniosków o 500+ na kolejny okres świadczeniowy; dotyczą one ponad 1,5 mln dzieci - wynika z najnowszych… » więcej 2023-02-04, godz. 09:20 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki piątkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Boston Celtics - Phoenix Suns 94:106Detroit Pistons - Charlotte Hornets 118:112Houston Rockets - Toronto… » więcej 2023-02-04, godz. 09:20 Prof. A. Fabianowski: Krasiński pisał, że Rosjanie pragną podbojów, by założyć innym kajdany, które sami nosz… Zdaniem Krasińskiego Rosja nigdy nie odrobiła lekcji demokratycznej, Rosjanie zawsze żyli w niewoli i czuli się nią upodleni. Jak pisał: 'Stąd w nich ta… » więcej 2023-02-04, godz. 09:20 Prezydent Duda zainaugurował charytatywne zawody w narciarstwie alpejskim (opis) Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w sobotę charytatywne zawody w narciarstwie alpejskim '12H Slalom Maraton Zakopane 2023'. Dziękował organizatorom i uczestnikom… » więcej 2023-02-04, godz. 09:10 KGP: ponad 28 tys. zgłoszeń wpłynęło na policyjne skrzynki "Stop agresji drogowej" Na policyjne skrzynki 'Stop agresji drogowej' wpłynęło w ub. roku ponad 28 tysięcy zgłoszeń. To nieco więcej niż w roku 2021, gdy było ich trochę ponad… » więcej 2023-02-04, godz. 09:00 Europosłanka Fotyga: mam nadzieję, że uda się wyciągnąć Saakaszwiliego z więzienia; Polska jest w to zaangażo… Mam nadzieję, że uda się wyciągnąć byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwiliego z więzienia. Polska dyplomacja i prezydent są zaangażowani w mediacje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »