Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 17:50 Autor: PAP

Podsekretarz stanu Lewandowski: 3 mld zł na zakup komputerów dla uczniów i nauczycieli

Chcemy przeznaczyć ok. 3 mld zł na zakup kilkuset tysięcy komputerów dla uczniów klas czwartych i nauczycieli - powiedział w środę podsekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Paweł Lewandowski podczas konferencji CEE Edu Digital Summit 2022 w Lublinie.

Lewandowski zapytany przez prowadzącego dyskusję podczas konferencji o finansowanie transformacji cyfrowej zwrócił uwagę na rolę funduszy europejskich.


"W całości KPO ponad 30 proc. to są pieniądze związane z cyfryzacją. To oznacza, że to jest priorytet UE, nasz i samorządów, z którymi też próbujemy tworzyć wspólne platformy, na których będziemy mogli realizować usługi cyfrowe" - powiedział zastrzegając, że kolejne inwestycje powodują wzrost nakładów z budżetu państwa, więc "utrzymanie wysokiego poziomu kompetencji cyfrowych też będzie nas kosztowało".


"Jestem przekonany, że pieniądze z KPO w tym, czy innym momencie - przyjdą. Muszą przyjść, bo to są inwestorzy także z innych krajów UE, którzy będą z tego korzystać" - stwierdził.


Jak podał, pod względem kompetencji cyfrowych Polska w różnych rankingach wypada dosyć słabo, ale zakłada, że poziom kompetencji społeczeństwa będzie rósł. "Żeby to zrobić, trzeba zaczynać od samego początku, czyli od edukacji" - wskazał dodając, że doinwestowania wymagają zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.


"Na nauczycieli, edukatorów, którzy mieliby wspomagać uczniów w poznawaniu nowych technologii, w działaniach związanych z edukacją ICT (ang. Information and Communications Technology) przeznaczymy z KPO 25 mln zł" - podał.


Wskazał, że rząd chce przeznaczyć ok. 3 mld zł na zakup komputerów dla uczniów klas czwartych i nauczycieli. "Chcemy kupić kilkaset tysięcy komputerów dla wszystkich uczniów czwartych klas i nauczycieli, żebyśmy mieli pewność, że w każdym de facto gospodarstwie domowym, gdzie jest dziecko, które uczęszcza do czwartej klasy, jest komputer, z którego będzie mogło normalnie korzystać i poszerzać swoje kompetencje" - wyjaśnił.


Międzynarodowa konferencja CEE Edu Digital Summit 2022, która w środę odbyła się w Lublinie, była poświęcona rozwojowi cyfrowej edukacji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Dyskusje podczas poszczególnych paneli dotyczyły m.in. wykorzystania technologii w edukacji, cyberbezpieczeństwa, zawodów przyszłości i finansowania inwestycji w nowe technologie. W wydarzeniu na miejscu uczestniczyło kilkadziesiąt osób, natomiast kilkaset oglądało transmisję online. Spotkanie zorganizowała branża cyfrowa z krajów Trójmorza zrzeszona w koalicji CEE Digital Coalition oraz Związek Cyfrowa Polska.(PAP)


Autor: Piotr Nowak


pin/ mir/


Kraj i świat

2023-02-08, godz. 01:50 W. Brytania/ Media: program deradykalizacji traktuje terroryzm jako chorobę, a nie zagrożenie Brytyjski program deradykalizacji zbyt często traktuje terroryzm jako zaburzenie psychiczne, zaś osoby tam trafiające - jako podatne na wpływy ofiary, a nie… » więcej 2023-02-08, godz. 01:20 Francja/ Protesty przeciwko projektowi reformy emerytalnej mniej liczne niż w styczniu Według danych francuskich władz, wtorkowe protesty przeciwko rządowemu projektowi reformy podnoszącej wiek emerytalny z 62 do 64 lat zgromadziły mniej osób… » więcej 2023-02-08, godz. 01:10 Kanada/ Popiersie Chopina podróżuje ciężarówką do Vancouver Popiersie Fryderyka Chopina podróżuje obecnie przez Kanadę. Polonia obserwuje miejsca, do których dociera transportowana ciężarówką rzeźba, która docelowo… » więcej 2023-02-08, godz. 00:50 USA/ Setki mieszkańców Ohio, narażonych na skutki pożaru pociągu z niebezpiecznymi materiałami, odmawia ewakuacji Władze East Palestine w stanie Ohio w USA wezwały we wtorek do natychmiastowej ewakuacji mieszkańców, którzy nie podporządkowali się nakazowi wydanemu z… » więcej 2023-02-08, godz. 00:50 Włochy/ Prezydent po raz pierwszy w historii na festiwalu piosenki w San Remo Po raz pierwszy w historii festiwalu piosenki w San Remo na widowni zasiadł we wtorek prezydent Włoch Sergio Mattarella. Został on powitany owacją na stojąco… » więcej 2023-02-08, godz. 00:40 Rzecznik KG PSP: ratownicy starają się dotrzeć do kilku osób zlokalizowanych pod gruzami w Turcji W Turcji pod gruzami zlokalizowano jeszcze kilka osób, ratownicy starają się do nich dotrzeć - poinformował w nocy z wtorku na środę rzecznik KG PSP bryg… » więcej 2023-02-08, godz. 00:10 Sześciolatek miał pograć na telefonie taty. Użył aplikacji i zamówił jedzenie za 1000 dolarów Bardzo żdziwieni byli mieszkańcy jednej z ulic na przedmieściach Detroit, gdy w sobotę wieczorem zobaczyli kolejkę dostawców jedzenia stojącą przed drzwiami… » więcej 2023-02-08, godz. 00:00 PSP: strażakom w Turcji udało się wydobyć kolejne pięć żywych osób; łącznie to już 8 uratowanych Strażakom w Turcji udało się wydobyć spod gruzów kolejne pięć żywych osób - 17-latkę i 4-osobową rodzinę; łącznie to już 8 uratowanych - poinformowała… » więcej 2023-02-07, godz. 23:50 AFP: Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii wynosi ponad 7800 Liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii wynosi obecnie ponad 7800 - podała we wtorek wieczorem agencja AF… » więcej 2023-02-07, godz. 23:50 USA/ Pentagon: Chiny odmówiły rozmowy z Austinem po zestrzeleniu balonu Tuż po zestrzeleniu chińskiego balonu szpiegowskiego Pentagon zwrócił się do Pekinu z prośbą o rozmowę między szefami resortów obrony USA i Chin - podał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »