Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 13:30 Autor: PAP

Zgromadzenie Parlamentarne Litwy, Polski i Ukrainy przyjęło deklarację o współdziałaniu ws. integracji Ukrainy z UE i NATO

Zapewnienie o gotowości do ścisłej współpracy dwustronnej oraz w formacie wielostronnym w celu zapewnienia członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO w jak najkrótszym czasie - to niektóre z punktów deklaracji końcowej, przyjętej w środę przez członków Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy.

Dokument został przyjęty w środę w Wilnie; podpisali go szefowie delegacji parlamentarnych: marszałek Senatu Tomasz Grodzki, przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktoria Czmilyte-Nielsen oraz przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk.


Zgromadzenie podkreśliło, że Trójkąt Lubelski stanowi ważny element współpracy europejskiej i regionalnej oraz podkreśliło znaczenie wielowymiarowego wsparcia udzielanego Ukrainie przez Litwę i Polskę.


Zaznaczyło, że ścisła współpraca między parlamentami Litwy, Polski i Ukrainy oraz skoordynowane działania mają kluczowe znaczenie w tym trudnym dla Ukrainy i Europy okresie.


Zwycięstwo Ukrainy w wojnie prowadzonej przez Federację Rosyjską ma egzystencjalne znaczenie dla Ukrainy i całej Europy - napisano w deklaracji. Wskazano, że incydent, do którego doszło w Przewodowie wyraźnie ilustruje zagrożenie ze strony rosyjskich działań wojennych nie tylko dla Ukrainy, ale także dla krajów sąsiednich. Zaznaczono, że odpowiedzialność za działania wojenne ponosi Federacja Rosyjska. Zwrócono też uwagę na konieczność zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej NATO i jej wschodnich granic.


Ponadto członkowie Zgromadzenia stanowczo odrzucili "nieodpowiedzialną i wysoce prowokacyjną" retorykę Rosji dotyczącą możliwości użycia broni jądrowej oraz ostro potępili okupację Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, a także nieustające ataki rosyjskich sił zbrojnych na cywilne obiekty w Ukrainie.


Potępili też próbę aneksji przez Rosję tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy w jej uznanych przez społeczność międzynarodową granicach; potwierdzili, że państwa włożą wspólny wysiłek w dalsze wzmocnienie działań w ramach międzynarodowej Platformy Krymskiej, mających na celu doprowadzenie do wyzwolenia Krymu.


Członkowie Zgromadzenia wezwali też społeczność międzynarodową do podtrzymania i zwiększenia presji sankcyjnej na Federację Rosyjską w celu dalszego poważnego osłabienia zdolności państwa-agresora do kontynuowania wojny przeciwko Ukrainie.


Wezwali też społeczność międzynarodową do dalszego udzielania pomocy politycznej, gospodarczej, finansowej, humanitarnej, wojskowej tak długo, jak będzie to potrzebne do osiągnięcia zwycięstwa nad agresorem.


Zaproponowali ponadto ocenę zasadności członkostwa Federacji Rosyjskiej w Organizacji Narodów Zjednoczonych, w szczególności jej stałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa oraz uczestnictwa Rosji w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE)


"Stanowczo wzywamy też Zgromadzenie Parlamentarne OBWE do niezwłocznego przyjęcia zmiany Regulaminu umożliwiającej zawieszenie mandatu delegacji państwa-agresora w przypadku, gdy uczestniczące państwo członkowskie przeprowadza atak wojskowy na inne uczestniczące państwo członkowskie, którego skutkiem są zakrojone na szeroką skalę operacje wojskowe lub atak naruszający suwerenność i integralność terytorialną tego państwa" - oświadczyli.


Podkreślili też ogromne znaczenie przyspieszenia dostaw systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dla Ukrainy w celu ochrony ludności cywilnej i infrastruktury krytycznej, w tym obiektów energetycznych, a także znaczenie pilnego międzynarodowego wsparcia dla sektora energetycznego na Ukrainie, którego znaczna część została zniszczona lub uszkodzona w wyniku rosyjskich ataków rakietowych i ataków dronów.


W dokumencie jest też mowa o potrzebie powołania Specjalnego Trybunału do zbadania zbrodni popełnionych podczas rosyjskiej agresji i zagwarantowania, że Rosja odpowie za działania przeciwko Ukrainie i jej ludności cywilnej.


Dokument zawiera też wezwanie do uwolnienia licznych ukraińskich cywilów nielegalnie przetrzymywanych przez Rosję.


Członkowie zgromadzenia wezwali też Radę UE do zastosowania globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka wobec przywódców wojskowych i politycznych Rosji, którzy są odpowiedzialni za poważne, systematyczne naruszenia praw człowieka na terytorium Ukrainy i Rosji.


Zwrócili też uwagę na znaczenie dalszego ograniczania wydawania wiz Schengen i wiz krajowych oraz zakazu wjazdu obywateli rosyjskich do Unii Europejskiej jako kwestii bezpieczeństwa narodowego i podkreślili znaczenie opracowania i wdrożenia mechanizmu kompensacyjnego jako elementu niezbędnego do odbudowy gospodarki Ukrainy i zmuszenia Rosji do zapłacenia za szkody spowodowane jej agresją.


Dokument zawiera też deklarację państw do aktywnej współpracy w celu pomocy Ukrainie w obecnej i powojennej odbudowie i rekonstrukcji oraz podkreślenie kluczowego znaczenia dalszego wsparcia politycznego i eksperckiego ze strony Litwy i Polski w procesie prowadzącym do przystąpienia Ukrainy do UE, jak również w przyszłych negocjacjach, które mają się rozpocząć jak najszybciej w 2023 r.


W deklaracji podkreślono ponadto, że jedynym sposobem zagwarantowania powojennego pokoju, długoterminowej stabilności i bezpieczeństwa Ukrainy oraz państw członkowskich NATO jest przyznanie Ukrainie członkostwa w NATO. (PAP)


autorka: Wiktoria Nicałek


wni/ adj/


Kraj i świat

2024-04-19, godz. 18:30 Bułgaria/ Prawie 400 kg heroiny przejęto na granicy bułgarsko-tureckiej Prawie 400 kilogramów heroiny przejęli bułgarscy celnicy na przejściu z Turcją Kapitan Andreewo, poinformowała w piątek telewizja publiczna. Narkotyki były… » więcej 2024-04-19, godz. 18:30 Eksperci: rzadkie choroby eozynofilowe groźne dla życia, ale można je skutecznie leczyć Rzadkie choroby eozynofilowe mają ciężki przebieg, są groźne dla życia i zdrowia, jednak terapia biologiczna, stosowana również w leczeniu astmy ciężkiej… » więcej 2024-04-19, godz. 18:20 Lasy Państwowe: narada w sprawie nowych zasad zarządzania lasami w Polsce Dyrekcja Lasów Państwowych poinformowała o nowych kryteriach, według których mają funkcjonować lasy. Leśnicy zakładają dwukrotne zwiększenie terenów… » więcej 2024-04-19, godz. 18:20 Białystok/ Przy Muzeum Podlaskim stanął pomnik upamiętniający Kodeks Supraski Przy wejściu do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku stanął w piątek pomnik upamiętniający Kodeks Supraski - cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego, wpisany… » więcej 2024-04-19, godz. 18:20 Ekstraklasa piłkarska – trener Cracovii: zwycięstwo nam bardzo pomoże 'Zwycięstwo nam bardzo pomoże, ale utrzymanie jest wtedy, gdy różnica punktowa między bezpieczną strefą, a spadkową jest nie do odrobienia' - powiedział… » więcej 2024-04-19, godz. 18:20 Warszawa/ Filmowy weekend pt. "Oblicza Zagłady" w Muzeum Historii Polski W najbliższą sobotę i niedzielę Muzeum Historii Polski (MHP) w Warszawie organizuje filmowy weekend pt. 'Oblicza Zagłady'. Wydarzenie upamiętnia 81. rocznicę… » więcej 2024-04-19, godz. 18:20 Pełczyńska-Nałęcz: Polska może stracić duże środki z funduszy UE Polska może stracić duże środki z funduszy Unii Europejskiej - napisała w piątek na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz… » więcej 2024-04-19, godz. 18:20 Prognoza pogody na 20 i 21 kwietnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Zachodnia będzie w obszarze wyżu. Pogodę w pozostałej części kontynentu ukształtują niże… » więcej 2024-04-19, godz. 18:10 PAP planuje (sobota, 20 kwietnia) Przekazujemy informacje o planowanych na sobotę materiałach własnych i ważniejszych obsługach: W godzinach 5.30-10.00 nadamy m.in.: - tekst i materiał… » więcej 2024-04-19, godz. 18:10 Platformy dla dorosłych będą musiały przestrzegać przepisów cyfrowych UE Serwisy dla dorosłych, takie jak Pornhub, Stripchat i XVideos, zostaną od przyszłego tygodnia objęte unijną ustawą o usługach cyfrowych (DSA) dla dużych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »