Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-06, 19:10 Autor: PAP

Gdańsk/ W trakcie budowy odkryto ruiny przedwojennego wiaduktu

W trakcie prac budowanego "bajpasu kartuskiego" w gdańskiej dzielnicy Karczemki natrafiono na ruiny przyczółków przedwojennego wiaduktu sprzed 100 lat. O sprawie poinformowany został Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

"W sąsiedztwie budowanego przez nas nowego wiaduktu drogowego WD 5, podczas prac ziemnych nasz wykonawca odsłonił ruiny przyczółków dawnego, przedwojennego wiaduktu, jaki istniał w tym miejscu 100 lat temu" - powiedział PAP rzecznik Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Tomasz Konopacki.


Dodał, że ruiny znajdują się kilkadziesiąt metrów od budowanego wiaduktu łączącego ulice Osiedlową i Dojazdową na gdańskich Karczemkach. "Przedwojenny wiadukt został wysadzony w powietrze 1 września 1939 r. przez wycofujących się z Kokoszek polskich celników" - podkreślił Konopacki.


Wskazał, że dzięki temu działaniu zablokowana została możliwość wyjazdu ewentualnych niemieckich pociągów z Gdańska w kierunku ziem polskich. Działania polskich celników opisał m.in. Henryk Jursza w książce "Koleją z Wrzeszcza na Kaszuby" wydanej w 2013 roku - przypomniał.


O znalezisku powiadomiony został Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, którego przedstawiciel - jak powiedział Konopacki - był na miejscu i oglądał pozostałości przedwojennego wiaduktu. "Obecnie czekamy na zalecenia PWKZ co do dalszych losów tego historycznego znaleziska" - podkreślił.


Pozostałości po starych przyczółkach nie kolidują z budową nowego wiaduktu. "Znajdują się one kilkadziesiąt metrów dalej" - zaznaczył Konopacki. "W zależności od wydanej decyzji konserwatora, pozostałości po przyczółkach albo zasypiemy i ustawimy tablicę pamiątkową, bądź zabezpieczymy ją i będzie ona wystawała z nasypu kolejowego" - tłumaczył.


Wszystkie historyczne wiadukty dawnej Kolei Kokoszkowskiej, które - za zgodą konserwatora zabytków - trzeba było wyburzyć w trakcie budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w 2013 r., zostały zeskanowane specjalistycznym skanerem 3D przez Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Gdańsku.


"Dokładna dokumentacja pozwoliła na stworzenie trójwymiarowych animacji każdego z historycznych już obiektów i przeniesienie ich do internetu" - tłumaczył rzecznik PKM.


Tzw. "bajpas kartuski" to kolejowa trasa objazdowa z Gdańska do Kartuz przez Gdańsk Kokoszki i Starą Piłę, w śladzie dawnych linii kolejowych nr 234 i 229. Powstaje ona w związku z przygotowywaną przez PKP PLK elektryfikacją i budową drugiego toru na linii 201 linii Gdynia – Kościerzyna – Bydgoszcz.


Prace przy "bajpasie kartuskim" składają się z dwóch części: modernizacji ok. 15 km istniejącej linii Gdańsk Kokoszki – Stara Piła – Żukowo – Glincz oraz odbudowy niespełna 1,5 km toru na odcinku PKM Gdańsk Kiełpinek – Gdańsk Kokoszki.


"Bajpas kartuski" ma być gotowy w połowie przyszłego roku.(PAP)


autor: Piotr Mirowicz


pm/ jann/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 10:50 Węgry/ Do MSZ wezwano ambasadora Słowacji po wypowiedzi szefa dyplomacji tego kraju o możliwej rewizji granic Ambasador Słowacji w Budapeszcie został wezwany w środę do MSZ Węgier po wypowiedzi szefa słowackiej dyplomacji Rastislava Kaczera o ewentualnych węgierskich… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Śląskie/ Policjanci znaleźli ciała dwóch bezdomnych; zmarli w powodu wychłodzenia Policjanci z Jastrzębia-Zdroju znaleźli ciała dwóch mężczyzn w wieku 46 i 49 lat, którzy zmarli z powodu wychłodzenia organizmu. Ofiary to bezdomni, mieszkali… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 1170 zakażeń koronawirusem, zmarło pięć osób z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 1170 zakażeń koronawirusem, w tym 295 ponownych. Zmarło pięć osób z COVID-19 - poinformowano w czwartek na stronach rządowych… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Premier: rośnie koalicja państw wskazujących na konieczność sięgnięcia do zamrożonych rosyjskich aktywów Belgia jest kolejnym krajem, który wspiera konfiskatę majątku Federacji Rosyjskiej w Europie - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Koalicja państw… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Premier: w Brukseli m.in. rozmowy z prezydentem Zełenskim o tym, jak wesprzeć Ukrainę Głównym tematem na szczycie w Brukseli będzie wojna w Ukrainie, będziemy rozmawiali z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o tym, jak wesprzeć Ukrainę… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Turniej ATP w Montpellier - broniący tytułu Bublik roztrzaskał trzy rakiety i odpadł Broniący tytułu w turnieju ATP w Montpellier Kazach Aleksander Bublik roztrzaskał trzy rakiety tuż przed końcem przegranego meczu w pierwszej rundzie z Francuzem… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Senat/ Nowelizacja ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową wraca do Sejmu Senat przyjął w czwartek z poprawkami nowelizację ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Senat jednogłośnie za ustawą o nowym dodatku w służbach Senat w czwartek jednogłośnie opowiedział się za ustawą, która wprowadzi nowy dodatek 'antyemerytalny' dla funkcjonariuszy i żołnierzy po 15 latach służby… » więcej 2023-02-09, godz. 10:40 K. Gawkowski (Lewica): dziś to prezydent Andrzej Duda bierze odpowiedzialność za pieniądze na KPO Dzisiaj odpowiedzialność za pieniądze na Krajowym Plan Odbudowy bierze prezydent Andrzej Duda; powinien podpisać nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym… » więcej 2023-02-09, godz. 10:40 Kyodo: źródła w Chinach potwierdzają, że wojsko brało udział w wysłaniu balonu nad USA Jednostka chińskiego wojska, odpowiedzialna za przestrzeń kosmiczną i cyberprzestrzeń, była zaangażowana w lot balonu zestrzelonego później przez amerykański… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »