Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-06, 02:30 Autor: PAP

Armia kanadyjska będzie przyjmować osoby bez obywatelstwa mające prawo stałego pobytu

Do kanadyjskiej armii będą mogły zaciągnąć się także osoby bez obywatelstwa, mające prawo stałego pobytu – poinformowała w poniedziałek minister obrony Anita Anand. Powodem są braki kadrowe, armii brakuje ok. ośmiu tysięcy żołnierzy.

„Osoby z prawem stałego pobytu to utalentowana i dysponująca wieloma umiejętnościami grupa ludności Kanady (…) Rekrutacja osób z prawem stałego pobytu umożliwi powiększenie naszej armii” - podkreśliła Anand w komunikacie. Służba w kanadyjskiej armii ułatwi też uzyskanie kanadyjskiego obywatelstwa I - jak podkreślono - wnioski o obywatelstwo od żołnierzy będą rozpatrywane w pierwszej kolejności.


Dotychczas kanadyjskie siły zbrojne (Canadian Armed Forces - CAF) przyjmowały wnioski o przyjęcie od osób mających prawo stałego pobytu w przypadku byłych żołnierzy przeszkolonych poza Kanadą. Dotyczyło to m.in. pilotów, oficerów wyspecjalizowanych w logistyce, oficerów piechoty i innych specjalistów wojskowych.


Kanadyjskie siły zbrojne poszukuje kandydatów na ponad 100 rodzajów stanowisk, od specjalistów morskich do radiologów. Cytowany w komunikacie szef sztabu generał Wayne Eyre powiedział, że już obecnie zainteresowanie służbą wojskową ze strony osób z prawem stałego pobytu jest duże. Dwa miesiące temu Eyre mówił mediom wręcz o kryzysie w rekrutacji, który zagraża możliwościom obrony kraju.


Według stanu na lipiec br., w kanadyjskiej armii służyło ok. 63,5 tys. żołnierzy. Celem natomiast jest osiągnięcie 71,5 tys. żołnierzy i wojskowych specjalistów w regularnej służbie. CAF planuje rekrutację przynajmniej 5,9 tys. osób do marca 2023. Obecnie trwają uzgodnienia w sprawie przyśpieszenia procedur sprawdzania kandydatów niemających kanadyjskiego obywatelstwa.


Niedawno rząd Kanady ogłosił zwiększenie poziomu imigracji. W 2023 r. Kanada zamierza przyjąć 465 tys. nowych imigrantów, w 2024 prawo stałego pobytu ma otrzymać 485 tys. osób, a w 2025 – pół miliona.


Ponad połowa nowych imigrantów to osoby, które otrzymają wizy imigracyjne w ramach różnych programów dla osób o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.


Z Toronto Anna Lach(PAP)


lach/ jm/


Kraj i świat

2023-01-31, godz. 08:40 Podhale/ Intensywne opady śniegu; problemy na drogach W nocy z poniedziałku na wtorek w Tatrach i na Podhalu ponownie zaczął intensywnie padać śnieg. Na Kasprowym Wierchu leży już 120 cm białego puchu, a w… » więcej 2023-01-31, godz. 08:30 Tajwan/ W Tajpej rozpoczęła się Międzynarodowa Wystawa Książek; Polska gościem honorowym (opis) W Tajpej, stolicy Tajwanu, rozpoczęła się we wtorek Międzynarodowa Wystawa Książek - jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń na Dalekim Wschodzie… » więcej 2023-01-31, godz. 08:20 Wicerzecznik PiS: w marcu lub kwietniu ruszamy z kolejnymi kongresami tematycznymi W grudniu odbyła się pierwsza konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości, dotycząca wsi; w marcu, kwietniu ruszamy z kolejnymi kongresami tematycznymi -… » więcej 2023-01-31, godz. 08:20 USA/ Były prezydent Brazylii Bolsonaro wystąpił o wizę turystyczną Były prawicowy prezydent Brazylii Jair Bolsonaro złożył w wniosek o sześciomiesięczną wizę turystyczną, aby pozostać w Stanach Zjednoczonych - poinformowała… » więcej 2023-01-31, godz. 08:10 Aż 42% badanych jest przeciwko Strefom Czystego Transportu. Argumenty za i przeciw komentują eksperci autobaza.pl (M… Kraków jako pierwszy oficjalnie ogłosił powstanie Strefy Czystego Transportu. Warszawa i Gliwice są na etapie konsultacji społecznych. Choć przykłady z… » więcej 2023-01-31, godz. 08:10 ISW: Rosja przygotowuje się do ofensywy w najbliższych miesiącach Zachodnie, ukraińskie i rosyjskie źródła wskazują, że Rosja przygotowuje się do nieuchronnej ofensywy, która najprawdopodobniej nastąpi w najbliższych… » więcej 2023-01-31, godz. 08:10 GDDKiA: Gołoledź na północy i południu, śnieg w połowie kraju Gołoledź i śnieg mogą utrudnić jazdę kierowcom - ostrzegła we wtorek GDDKiA. Drogowcy zapewniają, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne. » więcej 2023-01-31, godz. 08:10 Sobolewski: Nistras skazany na kłamstwo wyborcze ma odpowiadać za uczciwość wyborów Poseł KO Sławomir Nitras, skazany za kłamstwo wyborcze, ma w imieniu PO odpowiadać za uczciwość wyborów; to najlepiej podsumowuje decyzję lidera PO Donalda… » więcej 2023-01-31, godz. 08:10 Bieszczady/ Niewielkie zagrożenie lawinowe w górnych partiach gór W Bieszczadach we wtorek obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Występuje ono powyżej górnej granicy lasu m.in. w masywach Tarnicy… » więcej 2023-01-31, godz. 07:50 Rusecka o zapowiedzi wizyty Bidena: to wzmocnienie polskiej dyplomacji i roli Polski Ta wizyta jest wzmocnieniem polskiej dyplomacji i roli Polski na arenie międzynarodowej w konflikcie, który rozgrywa się za naszą wschodnią granicą - mówiła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »