Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-05, 22:30 Autor: PAP

Niemcy/ Minister Rzeczkowska w „Handelsblatt”: nie czekamy na pieniądze z Brukseli

„Polski rząd jest na dobrej drodze do rozwiązania problemu z Brukselą” – oświadczyła w poniedziałek w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Handelsblatt” minister finansów RP Magdalena Rzeczkowska, zapytana o odblokowanie przez UE 24 mld euro środków z KPO dla Polski.

Minister Rzeczkowska przyznała, że polska gospodarka i finanse publiczne „dość mocno odczuwają skutki inflacji i kryzysu energetycznego”. „W przyszłym roku spodziewamy się wzrostu produktu krajowego brutto o 1,7 proc., może nieco mniej. Zakładamy też inflację na poziomie 9,8 proc. w 2023 roku. Mamy nadzieję, że obędzie się bez kolejnych wstrząsów dla gospodarki” - powiedziała.


Jak poinformowała, walka rządu z kryzysem energetycznym, w tym pomoc finansowa dla gospodarstw domowych i instytucji takich jak szkoły i szpitale, kosztuje budżet nieco ponad 40 mld zł (równowartość 8,6 mld euro).


„Na przyszły rok planujemy deficyt budżetowy na poziomie 4,6 proc. I czekamy, aby zobaczyć, co UE zrobi w sprawie cen gazu” – wyjaśniła minister, przypominając że „z powodu sporu o praworządność, reformę sądownictwa i wolność mediów, KE blokuje nadal 24 mld euro dotacji i 12 mld euro tanich pożyczek z funduszu odbudowy”.


„W budżecie na 2023 rok uwzględniliśmy już pieniądze z UE, ponieważ powinniśmy je otrzymać. Podejmujemy wszystkie konieczne kroki, aby osiągnąć porozumienie z KE. Jesteśmy już bliscy tego” – stwierdziła minister, podkreślając, że polski rząd jest na dobrej drodze do rozwiązania problemu z Brukselą.


„Nie czekamy na pieniądze. Obecnie realizujemy projekty, które uznaliśmy za najpilniejsze. Powołaliśmy w tym celu Polski Fundusz Rozwoju, pieniądze płyną od firm, spłacających otrzymaną wcześniej pomoc w związku z pandemią koronawirusa. Te projekty są bardzo istotne dla Polski, ponieważ większość z nich służy zielonej transformacji i cyfryzacji, które stały się jeszcze ważniejsze od czasu wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego” – wyjaśniła minister Rzeczkowska. „Wstępnie finansujemy to ze środków Funduszu Rozwoju, pracując nad porozumieniem w dialogu z Komisją Europejską” - dodała.


Minister oznajmiła, że "ma nadzieję” na uwolnienie przez Brukselę w przyszłym roku zamrożonych miliardów dla Polski. Wyraziła też przekonanie, że „pieniądze trafią do Polski, bo odrobiła ona pracę domową”.


W ocenie Rzeczkowskiej, wsparcie Ukrainy przez Polskę pochłonęło już 7,2 mld euro. Przeznaczono je na „przyjęcie dużej liczby uchodźców z Ukrainy, udzielanie pomocy wojskowej” oraz pomoc mieszkańcom Ukrainy w przetrwaniu zimy.


Minister opowiedziała się za utworzeniem międzynarodowej platformy współpracy, w ramach której koordynowano by wsparcie na rzecz odbudowy Ukrainy, gdzie wiodącą rolę powinny odgrywać UE i Ukraina. „Jeżeli chodzi o odbudowę Ukrainy, to myślimy już o Ukrainie jako członku UE” – podkreśliła.


Do sfinansowania odbudowy Ukrainy należałoby jej zdaniem wykorzystać także zamrożone na Zachodzie rosyjskie fundusze – jest to kwota szacowana na ok. 350 mld dolarów. „Chodzi więc o całkiem sporą kwotę. Oczywiście istnieją pewne problemy prawne, ale myślę, że są one do rozwiązania” – oceniła polska minister finansów. Podkreśliła też, że „Polska ma naprawdę dużą rolę do odegrania, aby pomóc Ukrainie odbudować się oraz stać się członkiem UE”.


„Polska zawsze pomagała Ukrainie w transformacji. (…) Polskie firmy są gotowe do odbudowy dróg, mostów, osiedli mieszkaniowych i sieci energetycznych. Nasze firmy wiedzą, jak robić interesy na Ukrainie. I są gotowe do powrotu. Nawet teraz są otwarte na inwestowanie, pomimo wciąż istniejącego ryzyka. Dlatego ważne jest, aby znaleźć środki ochrony inwestorów” - podsumowała. (PAP)


mszu/ mal/


Kraj i świat

2023-01-27, godz. 12:40 Australian Open - Djokovic po raz 10. w finale w Melborune Novak Djokovic pokonał amerykańskiego tenisistę Tommy'ego Paula 7:5, 6:1, 6:2 i po raz 10. w karierze awansował do finału turnieju Australian Open w Melbourne… » więcej 2023-01-27, godz. 12:40 Sąd Apelacyjny w Warszawie przeprowadzi oględziny spornej wystawy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Sąd Apelacyjny w Warszawie w piątek zdecydował o przeprowadzeniu oględzin 'przedmiotu sporu', czyli wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej. Pięć lat… » więcej 2023-01-27, godz. 12:40 Zastępca szefa PSP: docieramy do mieszkania, w którym powinny znajdować się poszukiwane matka i córka (krótka2) W tej chwili docieramy do mieszkania, w którym powinny znajdować się dwie poszukiwane osoby, prawdopodobnie matka i córka - poinformował zastępca Komendanta… » więcej 2023-01-27, godz. 12:40 Niemcy/ Ambasada RP w Berlinie w Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu dołączyła do kampanii #WeRemember 'Aby upamiętnić ofiary Holokaustu, dołączyliśmy do Światowego Kongresu Żydów i milionów ludzi na całym świecie w kampanii #WeRemember, aby przypomnieć… » więcej 2023-01-27, godz. 12:40 Szefowie MSZ i CBA podpisali porozumienie o współpracy obu instytucji Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau i szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Andrzej Stróżny podpisali w piątek porozumienie o współpracy MSZ i CBA… » więcej 2023-01-27, godz. 12:30 Wiceszef MON: Leopardy mogą wejść do walki w perspektywie kwartału Leopardy mogą znaleźć się na Ukrainie i wejść do walki w perspektywie kwartału - powiedział w piątek wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Zastrzegł… » więcej 2023-01-27, godz. 12:30 Umlauf: Zranieni przez Auschwitz to, co przeżyli, zawsze będą nosić w sobie Zranieni przez Auschwitz wiedzą, że to, co przeżyli, na zawsze będą nosić w sobie - powiedziała w piątek Eva Umlauf, Żydówka, była więźniarka Auschwitz… » więcej 2023-01-27, godz. 12:30 Wojewoda śląski: dwie osoby poszukiwane po wybuchu w kamienicy (krótka) Dwie osoby są poszukiwane po wybuchu w kamienicy w Katowicach; cztery osoby trafiły do szpitala - poinformował w piątek podczas konferencji prasowej wojewoda… » więcej 2023-01-27, godz. 12:30 Willem Dafoe dostał propozycję udziału w „Nosferatu” Roberta Eggersa Szykuje się trzecia wspólna produkcja Roberta Eggersa i Willema Dafoe. Popularny aktor, który zagrał u tego reżysera w filmach „Lighthouse” i „Wiking”… » więcej 2023-01-27, godz. 12:30 Belgia/ Coraz więcej obcokrajowców poddaje się legalnej w tym kraju eutanazji Około 150 obcokrajowców zostało poddanych eutanazji w Belgii w ciągu ostatnich sześciu lat. Większość pacjentów pochodziła z Francji i miała ponad 50… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »