Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-03, 23:30 Autor: PAP

Warszawa/ Mateusz Dubiel zwycięzcą 51. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Mateusz Dubiel zwyciężył w 51. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina - poinformował w swoich mediach społecznościowych Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 27 młodych muzyków.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina poinformował, że jury 51. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń przyznało następujące nagrody: 1. nagroda - Mateusz Dubiel; 2. nagroda - Gabriel Bortnowski; 3. nagroda - Krzysztof Wierciński; 4. nagroda - Piotr Lara; 5. nagroda - Jan Jakub Zieliński; 6. nagroda - Kacper Żaromski.


Nie przyznano natomiast nagrody za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina.


Konkursowa rywalizacja zaczęła się 27 listopada. W konkursie wystartowało 27 pianistów. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 15 muzyków, a do finału dotarło ośmiu. Dwa pierwsze etapy konkursu to recitale solowe, w finale pianiści zagrali z towarzyszeniem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją maestro Michała Klauzy.


"Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Chopina to doskonała okazja do tego, aby zapewne przyszła polska ekipa sprawdziła się przed międzynarodowym Konkursem Chopinowskim" - powiedział PAP rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Aleksander Laskowski.


W jury konkursu zasiedli wybitni pianiści i pedagodzy: Katarzyna Popowa-Zydroń (przewodnicząca), Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Wojciech Świtała, Waldemar Wojtal i Paweł Zawadzki.


Koncerty laureatów 51. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina odbędą się w niedzielę 4 grudnia w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego.


Retransmisję z tego wydarzenia będzie można usłyszeć w poniedziałek 5 grudnia w Programie Drugim Polskiego Radia.


Mecenasem konkursu był PKN ORLEN, a Partnerem Głównym Totalizator Sportowy.


Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina organizowany od 1968 r. adresowany jest do polskich studentów Akademii Muzycznych i uczniów Szkół Muzycznych II stopnia.


Odbywa się rokrocznie - z wyjątkiem lat poprzedzających Międzynarodowy Konkurs Chopinowski i - zdaniem muzykologów - może stanowić formę przepustki do udziału w konkursie międzynarodowym. I i II nagroda zdobyta w tym konkursie upoważnia do uczestnictwa w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim z pominięciem eliminacji wstępnych.


Wśród laureatów konkursu krajowego, którzy potem odnosili sukcesy w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim, byli m.in. Janusz Olejniczak, Krystian Zimerman, Ewa Pobłocka, Krzysztof Jabłoński, Wojciech Świtała i Rafał Blechacz.(PAP)


mark/ oloz/ zm/


Kraj i świat

2023-01-27, godz. 05:20 Włochy/ Minister zdrowia zapowiada poprawę bezpieczeństwa na oddziałach położniczych Włoski minister zdrowia Orazio Schillaci zapowiedział 'wszystkie możliwe kroki', by zapewnić pełne bezpieczeństwo matkom i noworodkom. To reakcja na nieszczęśliwy… » więcej 2023-01-27, godz. 04:50 Bloomberg: Japonia i Holandia dołączą do kontroli produkcji chipów w Chinach Japonia i Holandia dołączą do Stanów Zjednoczonych we wdrażaniu kontroli eksportu sprzętu do produkcji półprzewodników w Chinach, poinformował w piątek… » więcej 2023-01-27, godz. 04:00 Amerykański kongresmen wygłosił przemówienie, które napisała mu… sztuczna inteligencja Krótki, bo liczący ok. 100 słów tekst, odczytany w środę w Izbie Reprezentantów przez parlamentarzystę Jake’a Auchinclossa został wygenerowany przez… » więcej 2023-01-27, godz. 04:00 Izrael uderza w Gazę nalotami po przechwyceniu rakiet Hamasu W piątek rano ze Strefy Gazy wystrzelono dwie rakiety, a Izrael odpowiedział nalotami na to terytorium, co jeszcze bardziej zaostrzyło napięcia po czwartkowym… » więcej 2023-01-27, godz. 03:30 Morawiecki: wiele tabu z przeszłości zostało przezwyciężonych Współpraca na rzecz pomocy Ukrainie jest możliwa, bo udało się przezwyciężyć wiele tabu z przeszłości - podkreślił premier Polski Mateusz Morawiecki… » więcej 2023-01-27, godz. 02:40 Prognoza pogody na 27 i 28 stycznia Jak podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą dominuje rozległy układ wysokiego ciśnienia, jedynie krańce północne oraz południe kontynentu… » więcej 2023-01-27, godz. 02:10 W. Brytania/ Gangi na przerzucie ludzi przez La Manche zarobiły w 2022 r. 183 mln funtów Gangi zajmujące się przemytem ludzi do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche zarobiły w zeszłym roku 183 miliony funtów (prawie miliard złotych) - wynika… » więcej 2023-01-27, godz. 01:20 Zełenski: W koalicji pancernej jest już 12 państw Kanada potwierdziła zamiar przekazania czołgów Ukrainie, tym samym w koalicji pancernej uczestniczy już 12 państw, powiedział Wołodymyr Zełenski w czwartek… » więcej 2023-01-27, godz. 01:00 Finlandia/ Prezydent Niinisto: jeśli Erdogan nie zmieni zdania ws. rozszerzenia NATO, to czas na poważną rozmowę Jeśli do czasu lipcowego szczytu NATO w Wilnie, kwestia ratyfikacji przez Turcję członkostwa Finlandii w NATO nie posunie się naprzód, to czas na poważną… » więcej 2023-01-27, godz. 00:30 USA/ Pierwszy za kadencji Bidena proces sądowy z możliwą karą śmierci Ława przysięgłych w Nowym Jorku uznała w czwartek imigranta z Uzbekistanu Sayfullo Saipowa winnym zabicia ośmiu osób na ścieżce rowerowej Manhattanu, grozi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »