Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-03, 10:40 Autor: PAP

Podkarpackie/Rosjanin i dwaj Ukraińcy podejrzani o organizowanie nielegalnego przekraczania granicy

Rosjanin oraz dwaj Ukraińcy usłyszeli zarzuty organizowania cudzoziemcom nielegalnego przekraczania granicy Polski. Mieli załatwiać imigrantom fałszywe oświadczenia o pracy w Polsce i organizować im transport do krajów Europy Zachodniej, głównie do Anglii.

Postępowanie jest prowadzone przez funkcjonariuszy SG z Lubaczowa pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu.


Jak poinformowała w sobotę PAP zastępca szefa przemyskiej prokuratury okręgowej prok. Beata Starzecka, sprawa zaczęła się od zatrzymania w marcu 2021 r. nielegalnych imigrantów z Turcji.


Zaznaczyła, że przeprowadzono szereg czynności i okazało się, że osoby, które pojawiły się w śledztwie mają powiązania z osobami, którymi interesują się służby innych krajów: Czech, Węgier, Belgii, Niemiec. "Działania tych osób także dotyczą przestępstw o charakterze migracyjnym” – dodała prok. Starzecka.


Poinformowała, że w siatce powiązań każdy z przestępców ma różne zarzuty, a postępowania prowadzą organy ścigania w poszczególnych krajach. Cudzoziemcy, którzy chcieli dostać się do Europy, najpierw docierali najczęściej do Polski, ale także np. do Czech, skąd byli następnie transportowani przez inne kraje do Anglii.


W toku postępowania prowadzonego w Polsce ustalono, że w nielegalnym przekroczeniu granicy migrantom pomagali m.in. dwaj Ukraińcy i Rosjanin, którzy mają zezwolenia na stały pobyt w naszym kraju. Są to: 41-letni Igor K. i 44-letni Aleksy N. – obaj narodowości ukraińskiej, oraz 26-letni Nikita P. narodowości rosyjskiej.


Zdaniem prokuratury załatwiali oni obcokrajowcom fałszywe oświadczenia o zatrudnieniu w Polsce, co pozwalało imigrantom występować o wizę i przekraczać polską granicę. Zajmowali się również ich transportem do innych krajów Europy.


„Migranci zazwyczaj przekraczali polską granicę z Ukrainy przez przejścia na Podkarpaciu, ale bywało także, że przekraczali granicę lądową z Białorusi czy przylatywali samolotami do Warszawy, Gdańska. Po przekroczeniu granicy byli odbierani przez kolejne zaangażowane w siatkę osoby i przewożone dalej, do krajów Europy” – wyjaśniła prok. Starzecka.


Dodała, że ceny za usługi oferowane przez podejrzanych były różne, w zależności od sytuacji, osoby czy zadania. Za załatwienie oświadczenia o zatrudnieniu w Polsce przestępcy pobierali 200, 500 i 700 zł, zaś za transport już w euro – zazwyczaj było to 500 euro za usługę przewiezienia z Polski np. do Berlina, choć zdarzały się droższe – za 1250 euro.


Sprawa jest rozwojowa i nie są wykluczone kolejne zatrzymania. (PAP)


autor: Agnieszka Pipała


api/ ann/


Kraj i świat

2023-01-31, godz. 11:50 Francuska operatorka Caroline Champetier laureatką nagrody Berlinale Kamera Operatorka Caroline Champetier odbierze nagrodę Berlinale Kamera podczas 73. festiwalu filmowego w Berlinie. 'Swoim dorobkiem ukształtowała wizję wielu filmowców… » więcej 2023-01-31, godz. 11:50 Ukraina/ MSZ: wypowiedź prezydenta Chorwacji kwestionuje integralność terytorialną naszego kraju Rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko uznał za niedopuszczalną wypowiedź prezydenta Chorwacji Zorana Milanovicia, która w ocenie resortu dyplomacji w… » więcej 2023-01-31, godz. 11:50 Lubnauer i Szumilas (KO): chcemy, aby NIK wyjaśnił konkurs MEiN Chcemy, żeby NIK zbadała konkurs, w ramach którego Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznawało pieniądze organizacjom pozarządowym na zakup nieruchomości… » więcej 2023-01-31, godz. 11:40 Klubowe MŚ w piłce nożnej - w środę początek, Real i Flamengo czekają (zapowiedź) W środę odbędzie się pierwszy mecz klubowych mistrzostw świata w piłce nożnej w Maroku. W Tangierze o awans do ćwierćfinału powalczą Al-Ahly Kair oraz… » więcej 2023-01-31, godz. 11:40 Klubowe MŚ w piłce nożnej - zwycięzcy (dokumentacja) W środę rozpocznie się kolejna edycja klubowych mistrzostw świata w piłce nożnej. Faworytem turnieju jest Real Madryt, który triumfował dotychczas czterokrotnie… » więcej 2023-01-31, godz. 11:40 CBOS: 79 proc. Polaków uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski 79 proc. Polaków uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski; przeciwnego zdania jest 16 proc.; 78 proc. Polaków popiera przyjmowanie ukraińskich… » więcej 2023-01-31, godz. 11:40 Decyzja w sprawie lekarzy, którzy zajmowali się Izabelą z Pszczyny zapadnie w I kwartale br. W pierwszym kwartale br. zastępca okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej w Katowicach ma podjąć merytoryczną decyzję w sprawie lekarzy, którzy… » więcej 2023-01-31, godz. 11:30 Dolnośląskie/ 75 mln zł na pożyczki dla firm dotkniętych skutkami pandemii Dolnośląski samorząd przeznaczył 75 mln zł na kolejną transzę pożyczek dla firm, które zostały dotknięte skutkami pandemii COVID-19 - poinformował… » więcej 2023-01-31, godz. 11:30 Rugby Europe Championship – 29 zawodników przygotowuje się do meczu z Rumunią 29 zawodników przygotowuje się od niedzieli na zgrupowaniu w Gdańsku do inauguracyjnego meczu Rugby Europe Championship. W sobotę reprezentacja Polski zmierzy… » więcej 2023-01-31, godz. 11:30 Szwecja/ Pożar w rafinerii pod Sztokholmem W rafinerii Nynas pod Sztokholmem wybuchł we wtorek pożar, pali się ropa naftowa. Trwa akcja gaśnicza, kilka osób odniosło lekkie obrażenia, zostały opatrzone… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »