Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-02, 10:30 Autor: PAP

Prezes PGG: zamiana polskiego węgla na importowany kosztowałaby 30 mld zł rocznie

Zamiana własnego węgla kamiennego na węgiel z importu oznaczałaby dla podatników i przedsiębiorców dodatkowy koszt dla obywateli i gospodarki na poziomie około 30 mld zł rocznie - napisał w barbórkowym liście do górników prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Tomasz Rogala.

Polska Grupa Górnicza to największy w Unii Europejskiej producent węgla kamiennego. Zatrudniająca ok. 35 tys. górników spółka będzie świętować Barbórkę - przypadający 4 grudnia Dzień Górnika - podczas uroczystej akademii w najbliższą sobotę w Katowicach.


W opublikowanym w piątek liście do załogi prezes PGG podziękował górnikom za ich zaangażowanie i pracę oraz złożył barbórkowe życzenia. Nawiązał też do aktualnej sytuacji geopolitycznej i rynkowej. Ocenił, że węgiel powinien być jednym z paliw przejściowych w okresie transformacji energetycznej.


"Obecnie znajdujemy się w szczególnym momencie nakreślonym przez skutki konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Forsowana przez Komisję Europejską ambitna polityka klimatyczna, w dużej mierze oparta na imporcie gazu i innych węglowodorów z Federacji Rosyjskiej, faktycznie doprowadziła do wzrostu cen wszystkich nośników energii i napędza dziś inflację w całej Europie" - napisał prezes.


"Teraz widzimy, jak ważna i ile jest warta niezależność energetyczna, zwłaszcza ta oparta na polskim węglu z polskich kopalń, zarówno tych głębinowych jak i odkrywkowych. To dzięki nim produkujemy ponad 71 proc. energii elektrycznej, 69 procent ciepła i dostarczamy do polskich domostw, chroniąc je przed wysokimi cenami importowanych paliw" - ocenił Rogala.


"Gdyby Polska nie chroniła własnych zasobów węgla i realizowała bez zastrzeżeń politykę uznawania rosyjskiego gazu jako paliwa przejściowego, to jej bezkrytyczne wykonanie oznaczałaby dzisiaj dodatkowy wydatek rzędu 180 mld zł rocznie. Natomiast zamiana własnego węgla kamiennego na węgiel z importu, oznaczałaby dla podatników i przedsiębiorców dodatkowy koszt dla obywateli i gospodarki na poziomie około 30 mld zł rocznie" - czytamy w liście prezesa PGG.


Tomasz Rogala podkreślił, że obecnie najpilniejszym zadaniem PGG "jest zabezpieczenie jak największej liczby gospodarstw domowych w opał przed nadchodzącą zimą". Przypomniał, że dzięki rozbudowie systemu detalicznej sprzedaży węgla, przez sklep internetowy PGG sprzedano dotąd ok. 1,5 mln ton tego surowca, który trafił do blisko 500 tys. gospodarstw domowych w całej Polsce.


Obecnie spółka aktywnie uczestniczy w programie sprzedaży węgla do samorządów, zbudowała też sieć kwalifikowanych dostawców węgla, złożoną z ponad stu składów w całej Polsce.


Jak napisał szef największej górniczej spółki, "presja polityki klimatycznej i związane z tym wymogi wywołały konieczność zakończenia produkcji do 2049 roku".


"Konsekwentnie wypełniamy i realizujemy plan, ale ostatnie wydarzenia pokazują, że węgiel należałoby traktować jako paliwo przejściowe, w zastępstwie drogiego gazu. Przyjęty bowiem dogmat, że rosyjski gaz zawsze będzie tani i dostępny, stracił rację bytu" - uważa Tomasz Rogala.


Prezes PGG zauważył, że o ile zamykanie produkcji w górnictwie podziemnym jest stosunkowo proste, o tyle nieporównanie trudniej odtworzyć moce produkcyjne. "Potrzeba na to nie tylko pieniędzy, ale też czasu, na przygotowanie ścian oraz zwiększenie zatrudnienia. Dzisiaj nasi pracownicy robią bardzo wiele, by wydobyć jak najwięcej w tym trudnym okresie i za to państwu dziękujemy" - napisał Rogala w barbórkowym liście do górników. (PAP)


mab/ mmu/


Kraj i świat

2023-02-01, godz. 17:10 Niemcy/ Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa o broni dla Ukrainy: pośpiech w mówieniu "nie" powinien się … Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen ostrzegł przed pochopnym odrzucaniem żądań Ukrainy w sprawie broni. 'Ciągle wykluczamy coś… » więcej 2023-02-01, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, środa 1 lutego, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Kraje bałtyckie i Polska we wtorek poparły wniosek Ukrainy o całkowite wykluczenie wszystkich rosyjskich i białoruskich… » więcej 2023-02-01, godz. 17:10 GDDKiA: opady i błoto pośniegowe utrudniają jazdę kierowcom Opady śniegu, śniegu z deszczem, deszczu i mżawka utrudniają jazdę kierowcom w ośmiu województwach. Z kolei błoto pośniegowe wpływa na jazdę w województwie… » więcej 2023-02-01, godz. 17:10 Białoruś/ Armia rozpoczęła użytkowanie systemu Iskander, przekazanego przez Rosję Białoruscy wojskowi rozpoczęli samodzielne użytkowanie systemu rakietowego Iskander, przekazanego przez Rosję - podaje Ukrainska Prawda, powołując się na… » więcej 2023-02-01, godz. 17:00 CIS: plan posiedzeń komisji senackich 2 lutego (komunikat) - Centrum Informacyjne Senatu przekazuje: Posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w dniu 2 lutego br. rozpocznie się o godz. 9.30… » więcej 2023-02-01, godz. 17:00 Ukraina/ Rosja intensyfikuje ataki w obwodzie donieckim, na Bachmut i Wuhłedar Wojska rosyjskie intensyfikują ataki w obwodzie donieckim na dwóch kierunkach - na Bachmut, leżący na północ od Doniecka i na Wuhłedar na południowym zachodzie… » więcej 2023-02-01, godz. 17:00 MF pracuje nad doprecyzowaniem przepisów dot. zbiórek na cele charytatywne Ministerstwo Finansów poinformowało w środę, że pracuje nad doprecyzowaniem przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. MF zaznaczyło, że nowe przepisy… » więcej 2023-02-01, godz. 17:00 Maciej Rayzacher i zespól Teatru Ateneum pożegnali Leonarda Pietraszaka To był przede wszystkim znakomity aktor, a ponadto niezwykłe ujmujący człowiek - powiedział PAP o Leonardzie Pietraszaku jego partner z serialu 'Czarne chmury'… » więcej 2023-02-01, godz. 16:50 PŚ w skokach - Granerud w gronie trzech najlepszych norweskich zawodników w historii Lider Pucharu Świata Halvor Egner Granerud znalazł się w gronie trzech najlepszych skoczków narciarskich w historii Norwegii, razem z Bjoernem Wirkolą i Birgerem… » więcej 2023-02-01, godz. 16:40 Niemcy/ Od czwartku noszenie maseczki w autobusach i pociągach nie będzie już obowiązkowe Po prawie trzech latach pandemii koronawirusa w całych Niemczech zniesione zostaje obowiązkowe noszenie maseczek w autobusach i pociągach. Po tym jak kilka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »