Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-02, 04:20 Autor: PAP

Gwiazdor legendarnej "Mechanicznej pomarańczy" dołącza do krytyki filmów kręconych na tzw. green screenie

Pandemia COVID-19 nasiliła problemy twórców ambitnego kina. Produkcje te coraz trudniej przebijają się na duży ekran, a nawet wtedy nie przynoszą zysku. Takiego problemu nie mają komiksowe widowiska, co tylko pogłębia dysproporcję między kinem rozrywkowym, a ambitnym. Gwiazdor „Mechanicznej pomarańczy” Malcolm McDowell dołącza do krytyki kina spod znaku Marvela, któremu wcześniej niemiłych słów nie szczędzili Martin Scorsese i Quentin Tarantino.

„To wstyd, że tracimy filmy, których motorem napędowym są postaci. Nie chcę oglądać do znudzenia produkcji kręconych na green screenie. Moje dzieci je uwielbiają i nie widzę w tym niczego złego. Jest dla nich miejsce, niech sobie istnieją. Postarajmy się jednak o większą równowagę pomiędzy nimi, a filmami przeznaczonym dla doroślejszych widzów” – mówił Malcolm McDowell w rozmowie z portalem „Variety” przy okazji Festiwalu Filmowego w Turynie.


„Doprowadziliśmy do tego, że niemal niemożliwością jest stworzenie filmu niezależnego. Oczywiście, zawsze było to trudne, ale nigdy nie było niemożliwe. Jednak teraz za sprawą streamingów… to właśnie na streamingi przeniosło się niezależne kino” – kontynuował legendarny aktor.


Ne pierwszy to raz, kiedy aktorzy krytykują coraz bardziej wszechobecny green screen. Technikę, w której występuje się na tle zielonego ekranu, a w procesie postprodukcji dodawane jest tło właściwe. Krytyka tego sposobu filmowania pobrzmiewała niedawno w wywiadzie z gwiazdorem filmu „Thor: Miłość i Grom”, Christianem Bale’m. „Po raz pierwszy robiłem coś takiego. To definicja monotonii. Jesteś otoczony dobrymi ludźmi, aktorami, którzy są w tym o wiele bardziej doświadczeni niż ja. Ale czy jesteś w stanie odróżnić jeden dzień od drugiego? Nie. Bezapelacyjnie nie. Nie masz pojęcia, co robić. Nie byłem w stanie odróżnić jednej lokacji od drugiej. Mówili mi, że jesteśmy na planie trzecim. Pytałem, czy to ten niebieski, a oni, że tak i że już jesteśmy na planie siódmym. I że też jest niebieski. Nie wiedziałem więc, gdzie dokładnie jesteśmy” – zdradził, jak wyglądają kulisy produkcji takich filmów w rozmowie z magazynem „GQ”.


W podobnym tonie wypowiadał się również Benedict Cumberbatch („Doktor Strange”). „To nie jest aktorska siłownia, gdzie cały czas zdejmujesz z siebie kolejne warstwy, by odsłonić prawdę. Trochę tak, ale pracując nad ogromnymi filmami jak „Avengers”, trudno jest wydobyć z siebie pełną emocję w pięć minut, bo reszta czasu poświęcona jest większym rzeczom, które rozgrywają się dookoła ciebie” – stwierdził nie bez żalu. (PAP Life)


kal/ moc/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 18:40 Rzecznik WUM: Sochacki-Wójcicka czeka na przyznanie tytułu lekarza specjalisty w zakresie ginekologii Specjalizacja lek. Nicole Sochacki-Wójcickiej została zwieńczona pozytywnym wynikiem egzaminu, rezydentka czeka na zakończenie formalności związanych z przyznaniem… » więcej 2023-02-07, godz. 18:40 MSZ: wśród tematów rozmowy szefów MSZ Polski i Izraela kwestia przyjazdów izraelskiej młodzieży do Polski Kwestie dwustronne, w tym sprawa przyjazdów izraelskiej młodzieży do Polski i przygotowania do obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim… » więcej 2023-02-07, godz. 18:40 Rybnik/ Na drodze nr 925 powstanie tymczasowy wiadukt - na czas budowy docelowego Przy jednej z tras dojazdowych z Rybnika do autostrady A4 - ul. Mikołowskiej, którą przebiega w tym mieście odcinek drogi wojewódzkiej nr 925 - w piątek… » więcej 2023-02-07, godz. 18:40 UE/ Media: za wyciek informacji o planowanej wizycie prezydenta Zełenskiego w Brukseli odpowiedzialny gabinet szefowej… Za wyciek informacji do mediów o planowanej wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Brukseli odpowiedzialny jest gabinet przewodniczącej Parlamentu… » więcej 2023-02-07, godz. 18:40 Ukraina/ Rząd zatwierdził kandydatury szefów obwodów dniepropietrowskiego, zaporoskiego i chersońskiego Rząd Ukrainy poparł nominacje trzech nowych szefów obwodów - dniepropietrowskiego, zaporoskiego i chersońskiego. W styczniu prezydent Ukrainy zwolnił urzędników… » więcej 2023-02-07, godz. 18:40 Lublin/ KUL rozpoczął rekrutację do drugiej edycji studium dla Polonii i Polaków za granicą Ruszyła rekrutacja do drugiej edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. Zajęcia rozpoczną się w marcu br. - poinformowała we wtorek zastępca… » więcej 2023-02-07, godz. 18:40 Warszawa/ Ponad 1,7 tys. projektów w budżecie obywatelskim Warszawiacy przesłali 1747 propozycji, w tym 196 projektów o charakterze ogólnomiejskim i 1551 pomysłów dotyczących dzielnic - przekazał stołeczny ratusz… » więcej 2023-02-07, godz. 18:40 Projekt: przedłużenie programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń Przedłużenie realizacji programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń na lata 2023 i 2024 - zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, który trafił… » więcej 2023-02-07, godz. 18:30 Ukraina/ MSZ: w trzęsieniu ziemi w Turcji mogli zginąć nasi obywatele W trzęsieniu ziemi w Turcji mogło zginąć dwóch ukraińskich obywateli, a czterech zostało rannych - podał we wtorek Ołeh Nikołenko, rzecznik MSZ w Kijowie… » więcej 2023-02-07, godz. 18:30 Turcja/ 17-latka uratowana po 28 godzinach pod gruzami Turecka ekipa ratownicza wydobyła spod gruzów 17-letnią dziewczynę, która spędziła 28 godzin pod gruzami ośmiopiętrowego bloku - poinformował we wtorek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »