Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-02, 02:00 Autor: PAP

USA/Burmistrz Nowego Jorku krytykowany za przymusowe kierowanie bezdomnych na leczenie psychiatryczne

Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams znalazł się w ogniu krytyki po wprowadzeniu zmian w polityce miasta, zmierzających do ograniczenie populacji bezdomnych. Chce on kierować na przymusowe leczenie bezdomnych podejrzewanych o schorzenia psychiatryczne.

Jak przypomniało w czwartek amerykańskie radio publiczne (NPR) Adams ogłosił, że urzędnicy rozpoczną hospitalizację większej liczby bezdomnych poprzez przymusowe zapewnienie opieki osobom będącym w "kryzysie psychiatrycznym"."Zbyt długo istniała szara strefa, w której polityka, prawo i odpowiedzialność nie były jasne, a to pozwoliło ludziom będącym w potrzebie prześlizgnąć się przez nieszczelności systemu. Ta kultura niepewności doprowadziła do nieopisanego cierpienia i głębokiej frustracji. To nie może trwać dalej" - uzasadniałAdams.NPR zwraca uwagę, że władze pomimo zapowiadanych cięć budżetowych ograniczających usługi dla bezdomnych, zabraniają im np. szukać schronienia na stacjach metra.„Co najmniej 470 osób zostało podobno aresztowanych w tym roku za to, że "musiano ich wyciągnąć" z metra lub kiedy zajmowali w nim więcej niż jedno miejsce” – podało NPR.Polityka Adamsa wzbudziła wiele krytyki ze strony rzeczników osób bezdomnych."Burmistrz Adams wciąż się myli polegając na nieefektywnym nadzorze, policji oraz przymusowym transporcie i leczeniu osób z chorobami psychicznymi. Bezdomni częściej są ofiarami przestępstw niż ich sprawcami” – argumentowała Jacquelyn Simone, dyrektor ds. polityki koalicji wspierającej bezdomnych.Koalicja twierdzi, że liczba ośrodków z pomieszczeniami zastępczymi dla bezdomnych spadła w ciągu ostatnich trzech lat o połowę. Od 2019 roku zostały utworzone tylko dwa centra ds. zdrowia psychicznego. We wrześniu ponad 60 tys. bezdomnych, w tym 19 310 dzieci, przyjmowano na noc do głównego systemu schronisk w Nowym Jorku.Eva Wong, dyrektor biura burmistrza ds. zdrowia psychicznego, broniła zmian. Mówiła, że nowa podejście, w tym leczenie osób z ciężkimi chorobami psychicznymi, zapewni im wsparcie, „którego potrzebują i na które zasługują”.Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/ jm/


Kraj i świat

2023-01-31, godz. 07:40 RPO: kwestia sankcji za utrudnianie kontaktów z dzieckiem wymaga interwencji parlamentu Kwestia sankcji wobec rodzica za utrudnianie drugiemu rodzicowi ustalonych kontaktów z dzieckiem wymaga interwencji parlamentu; o taką interwencję parlamentu… » więcej 2023-01-31, godz. 07:40 Liga NHL - wyniki, tabele Wynik poniedziałkowego meczu hokejowej ligi NHL: Winnipeg Jets - St. Louis Blues 4:2Tabele Atlantic Division1. Boston Bruins 38 7 5 187 109 812. Toronto Maple… » więcej 2023-01-31, godz. 07:40 Pomorskie/ Lokalna śliskość na drogach województwa Na pomorskich drogach wojewódzkich we wtorek rano przeważa lokalna śliskość - informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku. » więcej 2023-01-31, godz. 07:40 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki poniedziałkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Brooklyn Nets - Los Angeles Lakers 121:104Dallas Mavericks - Detroit Pistons 111:105Minnesota Timberwolves… » więcej 2023-01-31, godz. 07:30 Białoruś/ Rozpoczęły się wspólne z Rosją ćwiczenia sztabowe Regionalnego Zgrupowania Wojsk Na Białorusi rozpoczęły się ćwiczenia sztabowe wspólnego z Rosją Regionalnego Zgrupowania Wojsk - powiadomił we wtorek Reuters, powołując się na tamtejsze… » więcej 2023-01-31, godz. 07:30 Lubelskie/ 70-latek zginął w pożarze drewnianego domu w pow. radzyńskim 70-latek zginął w pożarze drewnianego domu, do którego doszło w nocy w miejscowości Wygnanów w pow. radzyńskim (Lubelskie). W akcji brało udział 26 strażaków… » więcej 2023-01-31, godz. 07:30 Wielka Brytania/ Politolog: brexit utrudnił relacje polsko-brytyjskie, ale wojna na Ukrainie podniosła je na nowy po… Brexit skomplikował relacje polsko-brytyjskie, ale wojna na Ukrainie spowodowała, że weszły one na zupełnie nowy poziom i tak długo, jak kwestie bezpieczeństwa… » więcej 2023-01-31, godz. 07:20 Tajwan/ Dyr. Instytutu Książki: Polska jest zawsze tam, gdzie jest polski duch, a duch ten zaklęty jest w literaturze… Polska jest zawsze tam, gdzie jest polski duch, a duch ten zaklęty jest w polskiej literaturze - powiedział podczas otwarcia Międzynarodowej Wystawy Książek… » więcej 2023-01-31, godz. 07:10 Poznań/ Od wtorku na MTP Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA We wtorek na terenie MTP rozpoczną się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA. Wydarzeniu będą towarzyszyć m.in. targi WinDoor-tech, Forum… » więcej 2023-01-31, godz. 07:10 Gliński: wierzę, że obecność Polski na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej wzmocni naszą wymianę kulturalną… Wierzę, że obecność Polski na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej przyczyni się do wzmocnienia naszej wymiany kulturalnej - powiedział wicepremier… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »