Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-02, 00:40 Autor: PAP

Sejm przyjął nowelizację przepisów dot. instrumentów przeciw przemocy domowej

Sejm przyjął w czwartek nowelizację kilku ustaw, w tym Kodeksu postępowania cywilnego, dotycząca rozwiązań przeciw przemocy domowej. Zaproponowano nowe narzędzia w tym obszarze: zakaz zbliżania się, zakaz kontaktowania się oraz zakaz wstępu do miejsc takich, jak miejsce pracy osoby pokrzywdzonej.

Sejm przyjął w czwartek nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego oraz innych ustaw, która rozszerza obowiązujące od blisko dwóch lat przepisy określane mianem tzw. ustawy antyprzemocowej. Nowela dotyczy wzmocnienia ochrony osób doznających przemocy w rodzinie przez kompleksową regulację instytucji nie tylko prawa cywilnego, ale także karnego.


Za przyjęciem noweli, wraz z kilkoma zgłoszonymi podczas prac w komisjach poprawkami, głosowało 431 posłów niemal z wszystkich klubów i kół. Wyjątek stanowili posłowie Konfederacji, z których 5 głosowała przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.


Obowiązująca od listopada 2020 ustawa przewiduje odrębne, szybkie postępowania w sprawach o zobowiązanie sprawcy przemocy domowej do opuszczenia mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do tego mieszkania. Uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu w tych sprawach przysługują Policji, a także Żandarmerii Wojskowej. Nakaz obowiązuje przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd cywilny może przedłużyć ten okres. Przed wejściem w życie tzw. ustawy antyprzemocowej pokrzywdzeni oczekiwali na orzeczenie sądu, bo tylko ono umożliwiało pozbycie się sprawcy przemocy z domu.


Nowela uzupełnia to narzędzie o trzy kolejne. Chodzi o zakaz zbliżania się do osoby, zakaz kontaktowania się przez telefon i środki komunikacji elektronicznej oraz zakaz wstępu w określone miejsca, np. miejsce pracy osoby dotkniętej przemocą.


Zakazy te - jak wskazywał resort sprawiedliwości - orzekane byłyby "według tego samego schematu, który się sprawdził". "Prosty 14-dniowy nakaz policyjny, a następnie możliwość ich przedłużenia przez sąd cywilny" - mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Jak dodał, według zamierzeń policja będzie mogła wszystkie te zakazy stosować łącznie.


Inne z zaproponowanych rozwiązań "zmierzają do tego, by osoby małoletnie, osoby z niepełnosprawnością intelektualną czuły się bezpiecznie, a regulacje dotyczące informowania o prawach i obowiązkach oraz pouczania, były dla nich przyjazne i zrozumiałe oraz dostosowane do ich potrzeb wynikających z wieku, cech osobowych, a także charakteru popełnionego na ich szkodę przestępstwa".


W noweli zaproponowano też m.in. zasadę, że sędzia orzekający w sprawach karnych powinien uczestniczyć co cztery lata w szkoleniu i doskonaleniu zawodowym organizowanym przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, w celu uzupełnienia specjalistycznej wiedzy i umiejętności zawodowych z zakresu przesłuchiwania osób do 18 roku życia.


Nowelizacja trafi teraz do Senatu.(PAP)


autor: Mikołaj Małecki


mml/ par/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: czwartek pogodny i słoneczny, w nocy mroźno Czwartek pogodny i słoneczny, bez opadów. W nocy będzie mroźno w całym kraju, a w rejonach podgórskich Karpat termometry mogą pokazać nawet -18 stopni… » więcej 2023-02-09, godz. 14:20 Podkarpackie/ Konkurs na miniprojekty badawcze dla wybitnych uczniów szkół ponadpodstawowych Wybitni uczniowie szkół ponadpodstawowych z woj. podkarpackiego mogą wziąć udział w konkursie finansowanym przez resort nauki „NAUKOLATEK - Nastoletni… » więcej 2023-02-09, godz. 14:20 Szef MS o doniesieniach o Radosławie Sikorskim: sprawa wymaga dogłębnego wyjaśnienia Doniesienia o pieniądzach z ZEA dla Radosława Sikorskiego wymagają dogłębnego wyjaśnienia wszystkich detali i szczegółów sprawy, tu na horyzoncie jest… » więcej 2023-02-09, godz. 14:20 Białystok/ V Bieg Pamięci Sybiru odbędzie w innej lokalizacji W Lesie Turczyńskim, a nie jak pierwotnie planowano - w Lesie Solnickim - odbędzie się w sobotę w Białymstoku V Bieg Pamięci Sybiru - poinformował w czwartek… » więcej 2023-02-09, godz. 14:20 Alpejskie MŚ - Kanadyjczyk Crawford najlepszy w supergigancie (opis) Kanadyjczyk James Crawford triumfował w supergigancie podczas mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim we francuskiej miejscowości Meribel. Drugi był Norweg… » więcej 2023-02-09, godz. 14:20 A.Zandberg: Radosław Sikorski zamknął sobie drogę do przyszłego rządu Radosław Sikorski zamknął sobie drogę do przyszłego rządu, polski minister nie może widnieć na takiej liście płac - napisał współprzewodniczący Lewicy… » więcej 2023-02-09, godz. 14:20 Thandiwe Newton i Channing Tatum bili się na planie „Magic Mike'a”? Steven Soderbergh zaprzecza W piątek 10 lutego na ekrany polskich kin wchodzi film „Magic Mike: Ostatni taniec” z Channingiem Tatumem i Salmą Hayek. Pierwotnie w głównej roli żeńskiej… » więcej 2023-02-09, godz. 14:10 M.Pęk: w związku z aferą korupcyjną w Parlamencie Europejskim pojawiły się też wątki senackie W związku z aferą korupcyjną w PE pojawiły się też wątki senackie; chodzi o bardzo aktywne relacje polsko-marokańskie w Senacie tej kadencji; żadne oficjalne… » więcej 2023-02-09, godz. 14:10 Soboń: dopłat w rozliczeniu rocznym za 2022 r. będzie mniej niż w poprzednich latach (opis) Resort finansów szacuje, że dopłaty w rozliczeniu rocznym PIT za 2022 r. będzie musiało dokonać 1,2 mln podatników, mniej niż w latach poprzednich - powiedział… » więcej 2023-02-09, godz. 14:10 Ekstraklasa piłkarska - trener Korony: każdy mecz jest dla nas na wagę złota 'Udało się nam całkiem nieźle rozpocząć rundę, ale nadal każdy mecz jest dla nas na wagę złota” - przyznał trener piłkarzy Korony Kielce Kamil Kuzera… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »