Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 15:40 Autor: PAP

Posłowie KO i Lewicy zapowiadają wniosek o odwołanie szefa sejmowej Komisji Obrony Narodowej

Posłowie KO i Lewicy zapowiadają złożenie wniosku o odwołanie szefa sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michała Jacha (PiS). Poinformowali też o skierowaniu wniosku do prezydenta, Rady Ministrów i NIK ws. zmiany decyzji dotyczącej baterii Patriot.

Podczas środowego posiedzenia Komisji Obrony Narodowej posłowie opozycji zgłosili wniosek formalny o skierowanie do rządu dezyderatu ws. zmiany decyzji dotyczącej niemieckich baterii Patriot. Szef komisji Michał Jach zwrócił wówczas uwagę, że podczas wcześniejszego posiedzenie prezydium komisji nie było żadnego wniosku w tej sprawie. Po kilkunastu minutach burzliwych obrad i godzinnej przerwie posiedzenie odroczono do czwartku.


Posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy w czwartek podczas konferencji prasowej zapowiedzieli złożenie wniosku o odwołanie Michała Jacha z funkcji szefa Komisji Obrony Narodowej. Poinformowali też, że skierują do prezydenta RP oraz Rady Ministrów wniosku o "podjęcie działań w celu zmiany decyzji szefa MON" w sprawie baterii Patriot, a także do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie sprawy.


Cezary Tomczyk (KO) podkreślił, że wniosek o odwołanie Jacha jest wyrazem sprzeciwu wobec jego działań "uniemożliwiających zajęcie się sprawią Patriotów". Zwrócił jednocześnie uwagę, że szef MON "nie wypełnia swojego konstytucyjnego obowiązku odmawiając sojusznikom stacjonowania najnowocześniejszego sprzętu na terenie Polski".


Czesław Mroczek (KO) przypomniał, że w środę "z uwagi na zachowanie posłów PiS, szczególnie przewodniczącego komisji" nie doszło do głosowania w sprawie przyjęcia dezyderatu, a "posiedzenie komisji zostało zerwane".


Marcin Kulasek oświadczył, że Lewica popiera oba wnioski. "Patriota to ten, który chce bezpieczeństwa ojczyzny i rodaków, jeśli ktoś nie chce Patriotów, to nie jest patriotą" - mówił poseł. Według niego, odpowiedź na niemiecką propozycję jest spowodowana "obsesjami szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego", który "nienawidzi Niemców".


Mirosław Suchoń (Polska 2050) powiedział, że wraz z innymi posłami swojego ugrupowania domaga się zmiany decyzji ws. przyjęcia rakiet Patriot. "Polska 2050 również popiera wniosek, aby tą sprawą zajął się rząd, pan prezydent i NIK" - zadeklarował.


Jach powiedział PAP, że nie się będzie publicznie odnosił do sprawy wniosku o jego odwołanie. Dodał, że posiedzenia komisji są rejestrowane, więc "każdy może sam się przekonać jak to wyglądało i po czyjej stronie jest racja". Pytany o zarzuty posłów opozycji o "zerwanie" posiedzenia odparł, że została zarządzona przerwa. "Politycy opozycji lubią nadawać słowom inne znaczenie" - podkreślił.


20 listopada minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej.


Dzień później szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że z satysfakcją przyjął propozycję niemieckiej minister obrony. Zapowiedział wówczas, że podczas rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką zaproponuje by system stacjonował przy granicy z Ukrainą. 23 listopada Błaszczak poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie. Jak uzasadniał, "to pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy".


Dzień później niemiecka minister obrony stwierdziła, że proponowane Polsce "Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO". Dodała, że jakiekolwiek użycie ich poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami.


W poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że rakiety Patriot przydadzą się w tym miejscu, gdzie rzeczywiście będą używane. Według niego rakiety z ukraińską obsługą na terenie zachodniej Ukrainy dobrze by zabezpieczały Polskę i jednocześnie byłyby rzeczywiście używane w bardzo dobrym celu, jakim jest ochrona infrastruktury ukraińskiej i jej obywateli.


Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska rozważy wariant przyjęcia niemieckich zestawów Patriot, jeśli Niemcy nie przekażą ich Ukrainie. Ale, jak dodał, "zwracamy uwagę na to, że przecież nikt nie chce pozyskiwać sprzętu po to, by on stał". (PAP)


Autor: Adrian Kowarzyk


amk/ par/


Kraj i świat

2023-01-27, godz. 06:30 Lubelskie/ Maraton Teatralny w Gardzienicach – od piątku „Miłość i pogarda” na bazie mitologii norweskiej i polsko-słowiańskiej, „Ifigenia w Aulidzie” Eurypidesa, „Wesele” Wyspiańskiego - te spektakle… » więcej 2023-01-27, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: w piątek nadal duże zachmurzenie, możliwe słabe opady marznącej mżawki Piątek będzie kolejnym dniem z dużym zachmurzeniem. Jak powiedziała PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Dorota Pacocha, więcej przejaśnień… » więcej 2023-01-27, godz. 06:20 „Jesteś księdzem, więc musisz być wrogiem” – 70 lat od procesu kurii krakowskiej 70 lat temu, 27 stycznia 1953 r., komunistyczni sędziowie wydali wyrok w procesie pokazowym duchownych kurii krakowskiej. Zapadły wyroki śmierci, dożywocia… » więcej 2023-01-27, godz. 06:20 Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas… » więcej 2023-01-27, godz. 06:20 USA/ W ostatnim dwudziestoleciu liczba diagnoz autyzmu wzrosła aż o 500 procent Liczba udokumentowanych przypadków zaburzeń ze spektrum autyzmu w niektórych stanach USA wzrosła w ostatnim 20-leciu aż o 500 proc. Najwięcej nowych przypadków… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 Lampy UV do paznokci uszkadzają DNA i powodują mutacje Urządzenia UV do suszenia i utwardzania lakieru do paznokci mogą stanowić większy problem dla zdrowia publicznego niż sądzono dotychczas. Naukowcy z Uniwersytetu… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 Obowiązkowe testy dla starszych kierowców pomagają zapobiegać wypadkom drogowym Liczba kolizji z udziałem pojazdów silnikowych znacząco spadła po tym, jak Japonia wprowadziła obowiązkowe testy przesiewowe funkcji poznawczych dla starszych… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 COVID-19 u ciężarnych kobiet może uszkadzać łożysko i zagrozić płodowi Łożysko u ciężarnych kobiet, które przeszły COVID-19 podczas ciąży może podlegać uszkodzeniom, co zagraża prawidłowemu rozwojowi płodu - wynika z… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 Oborniki/ Las w goglach VR - multimedialne centrum edukacji leśnej Z pomocą wirtualnej rzeczywistości możemy m.in. własnoręcznie posadzić drzewa, zasiąść w kabinie harwestera czy sprawdzić, jak drzewa pobierają wodę… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 Szwedzki komputer kwantowy trafi do biznesu Powstanie kopia kwantowego komputera działającego na Uniwersytecie Technicznym Chalmersa, która umożliwi przedsiębiorstwom, a także innym naukowcom dostęp… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »