Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 10:30 Autor: PAP

Poznań/ PHH: Ukraińcy opuścili hotel Ikar, w poniedziałek przejmie go wykonawca remontu

Wszystkie osoby z Ukrainy, które przebywały w naszym hotelu Ikar w Poznaniu opuściły już obiekt; w poniedziałek przejmie go generalny wykonawca remontu – poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Polskiego Holdingu Hotelowego Magdalena Szefernaker.

Po lutowej inwazji Rosji na Ukrainę w hotelu Ikar kwaterowano przybyłych do Poznania uchodźców. W obiekcie przebywało około 250 osób, m.in. matki z dziećmi i osoby niepełnosprawne. Kilka tygodni temu lokatorzy dowiedzieli się, że do końca listopada muszą opuścić obiekt ze względu na planowany remont hotelu. Ich wyprowadzka zakończyła się w środę.


Magdalena Szefernaker poinformowała w czwartek, że cała operacja przebiegła "zgodnie z wcześniejszym planem i informacjami, które obsługa hotelu przekazała gościom".


"Obecnie trwa przygotowywanie obiektu do wejścia generalnego wykonawcy remontu. Do tego czasu pracownicy hotelu muszą spakować i zabezpieczyć meble i całe wyposażenie. 5 grudnia generalny wykonawca remontu wejdzie na teren obiektu i przejmie plac budowy" – podała.


Docelowo należący do Grupy Polski Holding Hotelowy Ikar zostanie dostosowany do wymogów czterogwiazdkowego hotelu marki Four Points by Sheraton, należącej do sieci Marriott International.


O konieczności przeprowadzenia prac remontowych w Ikarze zajmowanym przez uchodźców z Ukrainy PHH poinformował Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu w połowie października. Przez ostatnie tygodnie służby wojewody wielkopolskiego prezentowały mieszkańcom Ikara propozycje nowych lokalizacji, do których ukraińscy uchodźcy mogliby się przenieść.


Rozmowy trwały niemal do ostatnich dni listopada. Ostatecznie w środę hotel opuścili ostatni mieszkańcy, większość udała się do lokalizacji wskazanych przez służby wojewody - w Poznaniu i na terenie całej Wielkopolski.


Według wyliczeń służb wojewody w środę z obiektu wyprowadziło się blisko 160 osób. Około 15 proc. dotychczasowych mieszkańców Ikara samodzielnie wybrało nowe miejsca pobytu.


Rzeczniczka PHH informowała PAP w ostatnich tygodniach, że remont hotelu planowany był już od 2019 r. Nie było możliwe dalsze przesuwanie terminu modernizacji - nie tylko ze względu na podpisane umowy i zaciągnięte zobowiązania, ale również dlatego, że budynek wymaga dostosowania do obecnie obowiązujących przepisów budowlanych.


W czwartek Magdalena Szefernaker podziękowała "wszystkim mediom za zrozumienie całej sytuacji i rzetelny przekaz informacji dotyczący konieczności przeprowadzenia pilnej modernizacji hotelu Ikar w Poznaniu". "Dziękujemy także Wielkopolskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu i wszystkim, którzy zaangażowali się w pozytywne zakończenie tej sprawy" – przekazała rzeczniczka PHH.


W hotelu Ikar w trakcie pandemii, w okresie od kwietnia 2020 r. do lipca 2021 r., funkcjonowało izolatorium. We wrześniu 2021 r. w obiekcie przyjęto ponad 100 uchodźców z Afganistanu, którzy przebywali tam do grudnia 2021 r. Od lutego mieszkali w nim uchodźcy z Ukrainy. (PAP)


Autor: Rafał Pogrzebny


rpo/ mhr/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 07:40 W. Cimoszewicz oskarżony o potrącenie rowerzystki; sąd chce uzupełniającej opinii biegłych Sąd Rejonowy w Hajnówce (Podlaskie) podjął decyzję o zasięgnięciu uzupełniającej opinii biegłych, którzy przygotowywali ekspertyzy w śledztwie dotyczącym… » więcej 2024-04-25, godz. 07:40 Powstała książka kucharska zainspirowana serialem „Wednesday” Wydawnictwo Penguin Random House w porozumieniu z Amazon MGM Studios przygotuje kilka ksiżek zainspirowanych serialowym hitem platformy streamingowej Netflix:… » więcej 2024-04-25, godz. 07:40 Planowana na jesień misja polskiego astronauty na ISS może się opóźnić (wideo) Planowana na jesień misja polskiego astronauty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zostanie najprawdopodobniej przesunięta na późniejszy termin. 'Mam… » więcej 2024-04-25, godz. 07:40 USA/ Pacjentce przeszczepiono jednocześnie nerkę od świni i pompę wspomagającą serce Nowojorscy chirurdzy przeprowadzili pierwszą na świecie operację jednoczesnego wszczepienia nerki genetycznie zmienionej świni oraz mechanicznej pompy wspomagającej… » więcej 2024-04-25, godz. 07:30 Węgry/ W czwartek rusza konferencja środowisk narodowo-konserwatywnych CPAC Premier Węgier Viktor Orban rozpocznie w czwartek w Budapeszcie konferencję środowisk narodowo-konserwatywnych CPAC (Conservative Political Action Conference)… » więcej 2024-04-25, godz. 07:30 Nick i Aaron Carterowie negatywnymi bohaterami serialu dokumentalnego „Upadli idole” Niedawny sukces serialu dokumentalnego „Cisza na planie: mroczna strona dziecięcej telewizji” może wkrótce zostać powtórzony przez podobną produkcję… » więcej 2024-04-25, godz. 07:30 Mała syrenka kolejną gwiazdą horroru w świecie baśni Sukces komercyjny filmu „Puchatek: Krew i miód” otworzył Puszkę Pandory, jeśli chodzi o krwawe filmowe wersje znanych bajek dla dzieci. Dla nielicznych… » więcej 2024-04-25, godz. 07:20 Ekstraklasa piłkarska – Kosowski: w Białymstoku pisze się piękna historia 'Jagiellona najprawdopodobniej zostanie mistrzem Polski. W Białymstoku pisze się piękna historia' - powiedział PAP Kamil Kosowski, były piłkarz, 52-krotny… » więcej 2024-04-25, godz. 07:20 Nowa płyta Davida Gilmoura w sprzedaży już 6 września 6 września swoja premierę będzie miał pierwszy od dziewięciu lat nowy album Davida Gilmoura zatytułowany „Luck and Strange”. Już teraz można zamówić… » więcej 2024-04-25, godz. 07:20 E. Szymanowska: komisja ds. aborcji musi spotykać się częściej niż raz w miesiącu Sejmowa nadzwyczajna komisja ds. aborcji musi spotykać się częściej niż raz lub dwa razy w miesiącu; kobiety czekają na konkretne rozwiązania - powiedziała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »