Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-30, 22:50 Autor: PAP

Katarzyna Łaziuk laureatką konkursu Nagroda POLIN 2022

Katarzyna Łaziuk została laureatką konkursu Nagroda POLIN 202, a wyróżnienia otrzymali: Stowarzyszenie Sądecki Sztetl i Zespół Szkół w Krzepicach. Zwycięzców ogłoszono w środę wieczorem podczas finału konkursu w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i online w mediach społecznościowych.

Kapituła konkursu doceniła Katarzynę Łaziuk za działanie na rzecz pamięci o wielokulturowej przeszłości Mińska Mazowieckiego m.in. organizację dni pamięci, wyjazdów edukacyjnych, pobytów młodzieży izraelskiej w szkole, w której do niedawna pracowała, organizację międzynarodowych projektów i pielęgnowanie kontaktów z potomkami mińskich Żydów. Zwyciężczyni konkursu otrzyma nagrodę finansową w wysokości 25 000 złotych. Sylwetkę Laureatki, jak i pozostałych finalistów, można poznać na stronie internetowej Muzeum POLIN: www.polin.pl/nagroda.


„Finał konkursu Nagroda POLIN to jeden z najważniejszych dni w naszym kalendarzu, prawdziwe święto Muzeum POLIN. Nie chodzi tylko o coraz większe zainteresowanie konkursem i nagrodami, co z satysfakcją odnotowuję. To przede wszystkim dowód na to, że są wśród nas wspaniali ludzie, którzy nadzwyczaj konsekwentnie i z ogromnym zaangażowaniem oraz poświęceniem realizują misję, która expressis verbis wyrażona jest w statucie Muzeum POLIN” – powiedział podczas ceremonii Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN.


Wyróżnienia w konkursie przyznano Stowarzyszeniu Sądecki Sztetl i Zespołowi Szkół w Krzepicach. Sądecki Sztetl od jedenastu lat propaguje ideę dialogu polsko-żydowskiego i pamięci o ofiarach Holokaustu wśród mieszkańców Nowego Sącza oraz na Sądecczyźnie. Jest jedyną tego typu organizacją w regionie działającą na dużą skalę na rzecz budowy relacji polsko-żydowskich, upamiętnienia miejsc związanych z ludnością żydowską i rocznic oraz popularyzowania wiedzy o historii sądeckich Żydów.


Zespół Szkół w Krzepicach w 2008 roku zainicjował projekt „Krzepice – dwie kultury-wspólna pamięć”, w ramach którego zaadoptował pochodzący z XVIII wieku cmentarz żydowski mieszczący się przy ulicy Nadrzecznej. Od tamtej pory młodzież pod opieką Jolanty Drab, nauczycielki języka polskiego, oraz innych pracowników szkoły corocznie wykonuje prace porządkowe.


Każdy z wyróżnionych otrzyma nagrodę finansową w wysokości 15 000 złotych. W gronie tegorocznych finalistów konkursu znaleźli się również: Izabela Sekulska, Magdalena Smoczyńska i Michał Szaflarski. Finaliści otrzymają nagrody finansowe w wysokości 6 000 złotych.


W trakcie finału konkursu Nagroda POLIN 2022 dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przyznał Nagrodę Specjalną Fundacji Brama Cukermana, która od wielu działa na rzecz przywracania i ochrony pamięci Żydów polskich w Zagłębiu Dąbrowskim – w Będzinie i okolicach oraz Żydów Górnośląskich – w Gliwicach i okolicach, prowadząc m.in. szeroko pojętą działalność edukacyjną, wydawniczą i związaną z zachowaniem dziedzictwa materialnego i niematerialnego polskich Żydów. Przed laty pierwszą Nagrodę Specjalną otrzymał Jan Jagielski (2016), w kolejnych latach jej laureatami byli: Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce (2017), Bogdan Białek i Adam Bartosz (2018), Centrum Żydowskie w Oświęcimiu (2019) oraz Zbigniew Nosowski (2021).


Nagroda POLIN jest przyznawana osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów, a jej celem jest promocja postaw zgodnych z misją Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Spośród otrzymywanych przez muzeum zgłoszeń kapituła konkursu każdego roku nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niekonwencjonalnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem, wypowiedzią o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko-żydowskich.


Mecenasem konkursu Nagroda POLIN 2022 jest Jankilevitsch Foundation. Nagrody pieniężne w tegorocznej edycji konkursu ufundowali: Tomek Ulatowski, Znamienity Darczyńca Muzeum POLIN; Wiktor Askanas i Ewa Masny-Askanas; Odette and Nimrod S. Ariav Foundation oraz anonimowy darczyńca.


Współorganizatorem finału konkursu Nagroda POLIN 2022 jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Działanie realizowane jest w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy. O finale konkursu Nagroda POLIN oraz o pozostałych nominowanych a także o dotychczasowych laureatach konkursu więcej na www.polin.pl/nagroda (PAP)


autor: Anna Bernat


abe/ aszw/


Kraj i świat

2023-02-05, godz. 18:40 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - 14. kolejka (tabela) Wyniki meczów 14. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarzy ręcznych: 2023-02-03:Zagłębie Lubin - Gwardia Opole 27:27 (13:14), karne 3-4Piotrkowianin Piotrków… » więcej 2023-02-05, godz. 18:40 W. Brytania/ Była premier Truss: mój plan był właściwy, ale nie dano mi szansy Liz Truss, najkrócej urzędująca brytyjska premier w historii, napisała w niedzielę że nigdy nie otrzymała 'realistycznej szansy' na wdrożenie swego programu… » więcej 2023-02-05, godz. 18:30 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - MMTS - Wybrzeże 25:26 MMTS Kwidzyn - Torus Wybrzeże Gdańsk 25:26 (15:11). Najwięcej bramek: dla MMTS - Robert Orzechowski 7, Michał Potoczny 5, Ryszard Landzwojczak 4, dla Wybrzeża… » więcej 2023-02-05, godz. 18:30 Ekstraklasa piłkarska - Pogoń - Śląsk 0:0 (do przerwy) Pogoń Szczecin - Śląsk Wrocław 0:0 do przerwy Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń).(PAP) pż/ km/ co/ » więcej 2023-02-05, godz. 18:30 PŚ w skokach - Żyła siódmy w Willingen, triumf Graneruda (opis) Piotr Żyła zajął siódme miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Willingen. Wygrał Norweg Halvor Egner Granerud… » więcej 2023-02-05, godz. 18:20 Ekstraklasa piłkarska - Lech - Miedź 1:0 (opinie) Po meczu Lech Poznań - Miedź Legnica (1:0) powiedzieli: John van den Brom (trener Lecha): 'W środę po meczu w Legnicy powiedziałem, że wszystko w naszej… » więcej 2023-02-05, godz. 18:20 Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych… » więcej 2023-02-05, godz. 18:20 Cypr/ Pierwsza tura wyborów prezydenckich nie przyniosła rozstrzygnięcia Niedzielne wybory prezydenckie na Cyprze nie przyniosły rozstrzygnięcia. W drugiej turze 12 lutego na pewno weźmie udział były szef MSZ Nikos Christodulides… » więcej 2023-02-05, godz. 18:20 MŚ w kolarstwie przełajowym - złoto dla Mathieu van der Poela Holender Mathieu van der Poel zdobył w niedzielę w Hoogerheide tytuł mistrza świata elity w kolarstwie przełajowym, wyprzedzając po zaciętym finiszu innego… » więcej 2023-02-05, godz. 18:20 Turniej WTA w Lyonie - niespodziewana wygrana Parks w finale Alycia Parks wygrała turniej WTA w Lyonie. Amerykańska tenisistka w niedzielnym finale niespodziewanie pokonała najwyżej rozstawioną Francuzkę Caroline Garcię… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »