Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-30, 21:00 Autor: PAP

Sejm/Komisja obradowała nad sytuacją w Polskim Związku Tenisowym

Sytuacja w Polskim Związku Tenisa oraz zarzuty wobec byłego już prezesa Mirosława Skrzypczyńskiego były tematem środowego posiedzenia Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Według opublikowanego pod koniec października artykułu w Onecie Skrzypczyński miał stosować przemoc fizyczną i psychiczną wobec członków swojej rodziny oraz zawodniczek, które w przeszłości trenował.


Kolejne oskarżenia wobec Skrzypczyńskiego, w tym posłanki Lewicy Katarzyny Kotuli, poskutkowały jego rezygnacją w czwartek 24 listopada z funkcji prezesa PZT. Pozostał on jednak w zarządzie związku.


Posłanka zwróciła się do ministra sportu o zawieszenie Skrzypczyńskiego jako członka zarządu. Podczas wtorkowego briefingu prasowego Bortniczuk podkreślił jednak, że nie ma narzędzi, by zawiesić pojedynczych członków czy całe zarządy związków sportowych. Zaapelował natomiast do Skrzypczyńskiego, by sam zrezygnował z tej funkcji. Tuż po briefingu PZT wydał komunikat, w którym poinformował o rezygnacji Skrzypczyńskiego z członkostwa w zarządzie.


W środę podczas posiedzenia komisji sejmowej zabrakło ministra sportu Kamila Bortniczuka. Resort reprezentował sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw rozwoju sportu dzieci i młodzieży Arkadiusz Czartoryski.


"Nikt z nas nie zgadza się na jakąkolwiek przemoc. Dziękuję wszystkim, którzy zwracają uwagę na takie patologiczne zachowania" - podkreślił poseł.


"Obecnie w Ministerstwie Sportu i Turystyki trwają analizy w zakresie zmian w ustawie o sporcie dotyczące nadzoru nad polskimi związkami sportowymi oraz zwiększenia ich profesjonalizacji w obszarze przeciwdziałania negatywnym zjawiskom w sporcie" - dodał Czartoryski.


W posiedzeniu brał również udział nowy prezes PZT Dariusz Łukaszewski, który zaznaczył, że związek powołał niezależną komisję, której zadaniem będzie zbadanie wszelkich okoliczności dotyczących spraw związanych ze Skrzypczyńskim. W skład komisji wchodzą trzy kobiety - Ewa Tokarczyk, Monika Strus-Wołos oraz Monika Pasieka–Brzozowska.


"Nie czekaliśmy, zaraz po pierwszych doniesieniach prasy zaczęliśmy działać w celu naprawienia sytuacji, jak i wizerunku Polskiego Związku Tenisowego. Rozpoczynamy audyt wszystkich procedur w organizacji pod kątem aktualizacji i wdrożenia nowych w zakresie bezpieczeństwa zawodniczek i zawodników w profesjonalnym i amatorskim tenisie. Chcemy powołać rzecznika praw zawodniczek, zawodników na zasadach funkcjonowania rzecznika praw dziecka, przeprowadzić rewizję struktur związku dotyczącą osób pracujących z młodzieżą przy wsparciu wojewódzkich związków tenisowych. Na wniosek Ministerstwa Sportu wypracowaliśmy i przyjęliśmy kodeks etyki" - wyliczał Łukaszewski.


Posłanka Kotula zwróciła uwagę na niewystarczające działania Ministerstwa Sportu i Turystyki, jednak dodała przy tym, że to początek drogi do zmiany.


"To jest przełomowy moment. To jest jedyny moment, w którym my naprawdę możemy patrzeć w przyszłość i mieć nadzieję, że jakieś realne zmiany będą możliwe" - zaznaczyła.


Przewodniczący komisji zapowiedzieli kolejne posiedzenia dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa młodych sportowców.(PAP)


msl/ cegl/


Kraj i świat

2023-01-31, godz. 18:10 Prezes PiS wsparł Siły Zbrojne Ukrainy Ukraina walczy o swoją niepodległość i wolność, ale również o nasze bezpieczeństwo. Wspieramy ją i będziemy wspierać. Skoro wpłata na fundusz wsparcia… » więcej 2023-01-31, godz. 18:10 Żaryn: do zbrodniczych praktyk Rosji dochodzi minowanie i pozostawianie pułapek wybuchowych Do zbrodniczych praktyk, które Rosja stosuje podczas agresji na Ukrainie, dochodzi minowanie zajętych terenów i pozostawianie wybuchowych pułapek - poinformował… » więcej 2023-01-31, godz. 18:00 Kalisz/ Od 1 lutego można składać wnioski o dotację na zakup zbiornika na deszczówkę Od 1 lutego do 31 marca mieszkańcy Kalisza mogą składać wnioski o dotację na zakup zbiornika na deszczówkę - poinformowało we wtorek biuro prasowe kaliskiego… » więcej 2023-01-31, godz. 18:00 Hiszpania/ Coraz więcej rodzin zaciska pasa ze względu na kryzys inflacyjny Ze względu na kryzys inflacyjny od wielu miesięcy Hiszpanie żyją, zaciskając pasa. Według ostatnich badań organizacji konsumentów OCU nastąpił znaczny… » więcej 2023-01-31, godz. 18:00 Śląskie/ Samorząd Katowic: jakość powietrza poprawia się Średnia miesięczna wartość stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w Katowicach w 2022 r. wyniosła 28,5 mikrograma na metr sześcienny - wynika z informacji… » więcej 2023-01-31, godz. 18:00 Łotwa/ Szef MSZ: kraje bałtyckie i Polska sprzeciwiają się udziałowi Rosjan i Białorusinów w IO Kraje bałtyckie i Polska sprzeciwiają się dopuszczeniu rosyjskich i białoruskich sportowców do udziału w igrzyskach olimpijskich w Paryżu, nawet pod neutralną… » więcej 2023-01-31, godz. 17:50 Ukraina/ Armia: natarcie naszych wojsk w rejonie Swatowe-Kreminna spowolniło Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty poinformował we wtorek, że postępy sił ukraińskich w rejonie Swatowe-Kreminna w… » więcej 2023-01-31, godz. 17:50 Pożegnalne tournee Eltona Johna jest najbardziej dochodową trasą koncertową wszech czasów Choć trasa „Farewell Yellow Brick Road” zakończy się dopiero za kilka miesięcy, to już przyniosła zyski, jakich nie miał dotąd żaden artysta. Jak… » więcej 2023-01-31, godz. 17:50 Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu… » więcej 2023-01-31, godz. 17:40 We Francji powstała niezwykła wioska dla dzieci z patologicznych rodzin Zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa, którego nie zaznały go w rodzinnych domach. Taka idea przyświecała twórcom ośrodka opiekuńczego w Fleury-sur-Orne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »