Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-06, 07:00 Autor: PAP

Prof. Nitsch-Osuch: Główną przyczyną zakażeń szpitalnych są bakterie odporne na antybiotyki

W najbliższych latach zakażenia wywołane przez bakterie wieloantybiotykoodporne nadal będą stanowiły główną przyczynę zakażeń szpitalnych – powiedziała prof. Aneta Nitsch-Osuch. Wskazała, że wróg, z którym się mierzymy, jest mały i niewidocznym gołym okiem, ale liczny.

W trakcie Kongresu Rozwiązań Ubezpieczeniowych dla Podmiotów Leczniczych, który został zorganizowany w tym tygodniu w Sopocie, kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Aneta Nitsch-Osuch zaprezentowała wnioski po pandemii COVID-19 na podstawie sytuacji w polskich szpitalach.


Wskazała, że przed pandemią w 2018 r. – co wynika z raportu NIK – zakażenia szpitalne stanowiły "ogromny problem kliniczny i zdrowia publicznego", bo występowały u ok. 400 tys. pacjentów rocznie.


"Stwierdzono także i udowodniono, że wdrożenie efektywnych systemów monitorowania, kontroli zakażeń szpitalnych może przyczynić się do zmniejszenia skali tego zjawiska nawet o 70 proc." – powiedziała.


Podkreśliła, że przesłanką do przeprowadzenia kontroli w szpitalach, przed pandemią, było również to, że zaobserwowano znaczący wzrost liczby zakażeń, również zakażeń szpitalnych wywołanych przez Klebsiella pneumoniae (pałeczka zapalenia płuc). "Uważa się, że ten wzrost był nawet trzystukrotny w porównaniu z latami poprzednimi" – zaznaczyła Nitsch-Osuch.


"Analizując dane sprzed pandemii, oszacowano, że z roku na rok liczba zakażeń szpitalnych wzrastała. Wzrost ten sięgał rocznie nawet do 9 proc." – podkreśliła.


Powiedziała też, że przed pandemią w Polsce ok. 4 proc. mieszkańców zgłaszało uświadomione, niezaspokojone potrzeby zdrowotne. W trakcie pandemii ta liczba wzrosła do ponad 30 proc. (podobnie było m.in. w Łotwie i Litwie).


"Najczęściej niezaspokojone potrzeby zdrowotne były związane z koniecznością leczenia szpitalnego" – tłumaczyła profesor.


Jej zdaniem wynikało to z tego, że system szpitalnictwa był skierowany głównie na zwalczanie COVID-19.


"Z jednej strony pacjenci mieli utrudniony dostęp do leczenia szpitalnego, zwłaszcza pacjenci z chorobami przewlekłymi, ale z drugiej strony, kiedy już trafiali do szpitali, zajmował się nimi personel medyczny stosujący środki ochrony osobistej – przede wszystkim w celu ochrony przed zakażeniem SARS-CoV-2" – podkreśliła.


Profesor zwróciła uwagę, że zwłaszcza w pierwszej fazie pandemii, personel medyczny obawiał się zakażenia SARS-CoV-2 i w ramach ochrony stosowano np. kilka par rękawic ochronnych, a dodatkowo przyklejano je taśmą izolacyjną.


"Wymiana kilku par rękawic była utrudniona, nie zawsze występowała odpowiednio często, co absolutnie mogło sprzyjać transmisji bakterii wieloantybiotykoopornych, w tym także tzw. superbakterii" – podkreśliła.


"Na skutki nie trzeba było długo czekać" – oceniła. Profesor posłużyła się danymi z raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego "Stan sanitarny kraju w 2021 roku", z którego wynika, że w owym roku zanotowano rekordową liczbę ognisk zakażeń szpitalnych.


"W 2019 r. ognisk epidemicznych zakażeń szpitalnych było mniej niż 700, w 2021 r. ognisk zaraportowano 4431, w 77 proc. przypadków wywołane były one przez SARS-CoV-2" – przekazała.


Najwięcej ognisk zanotowano w woj. śląskim i mazowieckim, czyli w regionach gdzie jest najwięcej szpitali wysokospecjalistycznych.


Profesor wskazała, że w trakcie pandemii malała liczba zakażeń wśród personelu medycznego co – jej zdaniem – "świadczy o tym, że personel nauczył się właściwie chronić przed zakażeniem".


Poza wirusem SARS-CoV-2, drugim czynnikiem etiologicznym najczęściej stwierdzanym w ogniskach zakażeń szpitalnych, były bakterie. Wśród bakterii odpowiedzialnych za ogniska zakażeń szpitalnych najczęściej występowała bakteria Clostridium difficile (powoduje zapalenie jelit) i bakteria Klebsiella pneumoniae o różnych groźnych mechanizmach antybiotykoodporności, a także i bakteria Acinetobacter.


"Już przed pandemią COVID-19 Polska była krajem o bardzo wysokiej zapadalności na zakażenie wywołane przez Clostridium difficile" – stwierdziła profesor.


Dodała, że jest to skutek nieracjonalnej antybiotykoterapii. "Problem się pogłębił w czasach pandemii COVID-19 chociażby z tego powodu, że jak wskazuję wyniki ostatnich przeprowadzone metaanalizy, ok. 70-75 proc. pacjentów z COVID– 19 otrzymało antybiotyk, podczas gdy wskazania do antybiotykoterapii występowały u mniej niż 9 proc. pacjentów" – zauważyła.


Profesor zwróciła uwagę na to, że jeszcze przed pandemią COVID-19 średnie zużycie antybiotyków w Polsce było wyższe w porównaniu ze średnim zużyciem antybiotyków w krajach Unii Europejskiej. "Na to wyższe zużycie antybiotyków w Polsce składało się przede wszystkim nadużywanie antybiotyków w lecznictwie ambulatoryjnym, w mniejszym stopniu stosowanie antybiotyków w lecznictwie szpitalnym" – podkreśliła.


"Jeżeli nie zracjonalizujemy naszego podejścia do antybiotykoterapii, era post antybiotykowa niestety stanie się faktem" – oceniła profesor.


Dodała, że w 2019 r. oszacowano, że liczba zgonów w skali globalnej, spowodowanych zakażeniami wywołanymi przez bakterie wieloantybiotykooporne, była wyższa niż łączna liczba zgonów spowodowanych przez zakażenia wywołane wirusem HIV, malarię czy też raka piersi.


"W najbliższych latach nadal zakażenia wywołane przez bakterie wieloantybiotykooporne będą stanowiły dla nas wyzwanie i będą główną przyczyną zakażeń szpitalnych" – oceniła kierownik ZMSiZP WUM.


"Wróg, z którym się mierzymy, jest mały i niewidocznym gołym okiem, ale jest liczny" – stwierdziła.


Jej zdaniem w Polsce potrzebna jest edukacja pacjentów i personelu medycznego, a także działania profilaktyczne, jak szczepienia. Profesor zwróciła również uwagę na potrzebę wykonywania częstszych badań mikrobiologicznych i na racjonalną antybiotykoterapię.(PAP)


Autor: Piotr Mirowicz


pm/ joz/


Kraj i świat

2022-12-05, godz. 18:30 Czechy/ W Pradze stanął pomnik Putina jako goblina zakręcającego kurek z gazem Władimir Putin jako goblin zakręcający kurek z gazem - tak prezydent Rosji został przedstawiony na pomniku, który w poniedziałek stanął w jednej z dzielnic… » więcej 2022-12-05, godz. 18:30 MŚ 2022 - FIFA odrzuciła protest Francji dotyczący meczu z Tunezją Protest Francuskiej Federacji Piłki Nożnej, która domagała się uznania gola Antoine'a Griezmanna dla 'Trójkolorowych' w meczu fazy grupowej mistrzostw świata… » więcej 2022-12-05, godz. 18:30 Opole/ Ireneusz Jaki może wrócić na fotel prezesa WiK Uchwały Rady Nadzorczej WiK w Opolu o odwołaniu ze stanowiska prezesa tej spółki Ireneusza Jakiego nie podlegają wykonaniu zdecydował sąd - powiedział… » więcej 2022-12-05, godz. 18:20 Ukraina/ Władze lokalne: na skutek rosyjskiego ostrzału 40 proc. obwodu kijowskiego bez prądu Poniedziałkowy zmasowany atak rakietowy Rosji sprawił, że 40 proc. terytorium obwodu kijowskiego pozostaje bez prądu - poinformował w telewizji szef kijowskiej… » więcej 2022-12-05, godz. 18:20 Przeniesienie środków na budowę Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego na 2024 i 2025 r. - informacja ws. noweli… Środki na budowę Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego przy Politechnice Morskiej w Szczecinie z 2022 r. zostaną przeniesione na lata 2024… » więcej 2022-12-05, godz. 18:10 Wicepremier Gliński: W najtrudniejszych czasach kultura daje nam siłę Mimo wojny za naszą granicą, kultura trzyma się mocno. Kultura jest ważna. O kulturze pamiętamy i stosujemy tę zasadę, że nawet w tych najtrudniejszych… » więcej 2022-12-05, godz. 18:10 Białoruś/ Opozycjonistka Maryja Kalesnikawa po operacji jest w szpitalu więziennym; ojcu pozwolono na 10-minutowe s… Białoruska więźniarka polityczna Maryja Kalesnikawa po operacji wrzodów żołądka znajduje się w szpitalu w kolonii karnej. Jej ojcu pozwolono na 10-minutowe… » więcej 2022-12-05, godz. 18:00 MŚ 2022 - Japonia - Chorwacja 1:1, dogrywka 1/8 finału: Japonia - Chorwacja 1:1 (1:0), dogrywka. Bramki: 1:0 Daizen Maeda (43), 1:1 Ivan Perisic (55-głową). Żółta kartka - Chorwacja: Mateo Kovacic… » więcej 2022-12-05, godz. 18:00 Pyzik: naszym obowiązkiem jest zapewnienie obywatelom dostępu do prądu w atrakcyjnej cenie Naszym obowiązkiem jest zapewnienie każdemu obywatelowi dostępu do prądu w atrakcyjnej cenie - powiedział w poniedziałek wiceminister aktywów Piotr Pyzik… » więcej 2022-12-05, godz. 18:00 W. Brytania/ Partia Pracy zapowiada, że po przejęciu władzy zlikwiduje Izbę Lordów Lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer zapowiedział w poniedziałek zlikwidowanie Izby Lordów w ciągu pierwszej kadencji po objęciu przez… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »