Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-04, 07:10 Autor: PAP

We wtorek w Warszawie szefowie MSZ Polski i Niemiec będą rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie międzynarodowym

Bezpieczeństwo międzynarodowe, w tym pseudoreferenda przeprowadzone przez Rosję na okupowanych terenach Ukrainy, oraz sprawa reperacji od Niemiec będą wśród tematów wtorkowego spotkania szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua i niemieckiej minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock.

O wtorkowym spotkaniu w Warszawie Raua i Baerbock poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.


"Podczas rozmów poruszone zostaną najpilniejsze kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym fikcyjnych referendów przeprowadzonych w ostatnich dniach w czterech regionach Ukrainy tymczasowo okupowanych przez Federację Rosyjską. Ponadto, szefowie dyplomacji Polski i Niemiec omówią konsekwencje dalszej eskalacji wojny za wschodnią granicą Polski i Unii Europejskiej oraz dalsze wsparcie dla Kijowa" - przekazał rzecznik MSZ.


W piątek prezydent Władimir Putin ogłosił włączenie do Rosji czterech ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, na terenie których w dniach 23-27 września odbyły się sfingowane referenda w tej sprawie. Tego samego dnia polskie MSZ oświadczyło, że obwody te pozostają w świetle prawa międzynarodowego częścią Ukrainy. "RP nie uznaje i nie uzna wyników pseudoreferendów, przeprowadzonych na tych obszarach" - oświadczył resort dyplomacji.


W poniedziałek przed południem MSZ wezwało do swojej siedziby rosyjskiego ambasadora Siergieja Andriejewa. Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz wręczył mu protest w związku z bezprawną, jednostronną decyzją o aneksji części ukraińskich ziem.


Jasina podkreślił, że wtorkowe spotkanie Raua i Baerbock będzie trzecim spotkaniem tych ministrów w ostatnich 10 miesiącach, co, jak ocenił, "dobitnie świadczy o istocie dialogu polsko-niemieckiego nie tylko w dziedzinie relacji dwustronnych, ale także we współpracy na arenie międzynarodowej".


W rozmowie z dziennikarzami Jasina poinformował ponadto, że na spotkaniu zostanie podniesiona także kwestia reparacji od Niemiec i kwestia polskiej noty dyplomatycznej w tej sprawie. "Minister Rau na pewno będzie poruszał z panią Baerbock wszystkie ważne kwestie związane ze stosunkami polsko-niemieckimi, a kwestia związana z notą dyplomatyczną jest chyba jedną z tych najważniejszych" - podkreślił rzecznik MSZ.


Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną, która ma być przekazana MSZ Niemiec w sprawie reparacji wojennych. Dotyczy ona sprawy podjęcia prawnego i materialnego uregulowania kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Według Raua uregulowanie kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej powinno obejmować m.in. wypłacenie odszkodowania za wyrządzone szkody materialne i niematerialne szkody wyrządzone państwu polskiemu, zrekompensowanie ofiarom oraz członkom ich rodzin wyrządzonych im szkód i krzywd, a także systemowe rozwiązanie kwestii zagrabionych polskich dóbr kultury i archiwaliów.


Przekazanie noty to kolejny krok, podejmowany przez polski rząd na drodze do otrzymania reparacji wojennych od Niemiec. Wcześniej, 1 września, zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. (PAP)


autorka: Wiktoria Nicałek


wni/ itm/


Kraj i świat

2022-12-10, godz. 03:50 Włochy/ Największa na świecie choinka znów oświetla Gubbio w Umbrii Największą choinkę na świecie można jak co roku podziwiać w miasteczku Gubbio we włoskiej Umbrii. Świetlna instalacja w kształcie świątecznego drzewka… » więcej 2022-12-10, godz. 02:40 Peru/ Blokady dróg i starcia z policją sympatyków b. prezydenta Pedro Castillo Zwolennicy byłego prezydenta Peru Pedro Castillo zablokowali w piątek kilka dróg na znak protestu przeciwko odwołaniu tego polityka z urzędu przez parlament… » więcej 2022-12-10, godz. 01:00 MŚ 2022 - Holandia - Argentyna 2:2 po dogrywce, karne 3-4 (opinie) Po meczu Holandia - Argentyna (2:2 po dogrywce, karne 3-4) powiedzieli: Louis van Gaal (trener reprezentacji Holandii): 'Cały rok trenowaliśmy rzuty karne… » więcej 2022-12-10, godz. 00:40 Australia/ Nałożono sankcje na osoby i podmioty w Iranie i Rosji Rząd Australii zdecydował w sobotę o nałożeniu ukierunkowanych sankcji, na osoby i podmioty w Iranie i Rosji uznając, że są one zaangażowane w 'rażące… » więcej 2022-12-10, godz. 00:20 MŚ 2022 - media w Argentynie: jesteśmy w półfinale z ekipą o mocnym charakterze Media w Argentynie podkreślają, że wygrany ćwierćfinałolwy mecz z Holandią w karnych 4-3, był jednym z najtrudniejszych spotkań rozegranych przez podopiecznych… » więcej 2022-12-09, godz. 23:40 W. Brytania/ Rząd złagodzi regulacje bankowe wprowadzone po kryzysie finansowym Brytyjski rząd ogłosił w piątek plany złagodzenia regulacji bankowych wprowadzonych po globalnym kryzysie finansowym w 2008 r. Przekonuje, że pakiet ponad… » więcej 2022-12-09, godz. 23:30 MŚ 2022 - Holandia - Argentyna 2:2 po dogrywce, karne 3-4 (opis) 1/4 finału: Holandia - Argentyna 2:2 po dogrywce (2:2, 0:1), karne 3-4. Bramki: 0:1 Nahuel Molina (35), 0:2 Lionel Messi (73-karny), 1:2 Wout Weghorst (83-głową)… » więcej 2022-12-09, godz. 23:20 MŚ 2022 - Chorwacja i Argentyna pierwszymi półfinalistami Chorwacja i Argentyna po dogrywce i rzutach karnych awansowały w piątek do półfinału mistrzostw świata w Katarze. Piłkarze z Bałkanów wyeliminowali Brazylię… » więcej 2022-12-09, godz. 23:10 MŚ 2022 - Messi zdobył 10. bramkę (dokumentacja) Lionel Messi zdobył w meczu z Holandią (2:2, karne 4-3) dziesiątą bramkę w mistrzostwach świata, dołączając do najskuteczniejszych zawodników wszech… » więcej 2022-12-09, godz. 23:10 MŚ 2022 - 34 razy zdecydowały rzuty karne (dokumentacja) W historii piłkarskich mistrzostw świata już w 34 meczach do rozstrzygnięcia konieczny był konkurs rzutów karnych. W piątkowych ćwierćfinałach Chorwacja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »