Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-01, 06:20 Autor: PAP

Wielkopolskie/ Ludzka czaszka w miejscu odkrycia skarbu z epoki brązu

W miejscu odkrytego kilkadziesiąt lat temu, jednego z największych skarbów z późnej epoki brązu na terenie Wielkopolski w Kaliszanach, archeolodzy natknęli się na ludzką czaszkę, naczynia i szczątki zwierząt.

W 1943 r. podczas niwelowania nasypu w obecnych Kaliszanach (niedaleko Wągrowca) odkryto duży skarb z ok. 800-750 r. p.n.e. Składał się z 44 przedmiotów ze stopów miedzi. Wśród nich były siekierki, naszyjniki, bransolety, szpila.


W sierpniu br. archeolodzy powrócili w to miejsce i przeprowadzili wykopaliska. Chcieli uzyskać odpowiedź na pytanie, jakie były okoliczności złożenia kosztowności do ziemi. Potwierdzono, że nasyp był wykonany przez człowieka.


"Nasze badania pokazały, że konstrukcja został wzniesiona, by złożyć tam przedmioty metalowe, ale nie tylko. Mniej więcej w miejscu odkrycia skarbu znaleźliśmy ludzką czaszkę, szczątki zwierzęce ułożone w porządku anatomicznym i naczynia" - wyliczył w rozmowie z PAP kierujący badaniami dr Marcin Maciejewski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.


Naukowcy planują wykonać szczegółowe, laboratoryjne analizy naczyń - być może uda się stwierdzić, co było w nich składowane. Przeanalizują też inne zabytki.


Archeolodzy przypuszczają, że kurhan wzniesiono po złożeniu skarbu, kości i naczyń. Wcześniej nie można wykluczali, że wkopano je później w już istniejący nasyp, który mógł powstać nawet kilkaset lat wcześniej i pełnić inną funkcję.


W czasie tegorocznych badań ustalono, że nasyp-kurhan zbudowano z tysięcy kamieni i głazów. Archeolodzy natknęli się też na narzędzia, które mogły być wykorzystywane do obróbki części kamieni. To pod tymi kamieniami odkryto naczynia, szczątki zwierząt, w tym czaszkę krowy oraz ludzką czaszkę.


Do tej pory wśród lokalnych mieszkańców panowało przekonanie, że miejsce to było cmentarzem cholerycznym, mogiłą z czasów potopu szwedzkiego, czasów napoleońskich lub II wojny światowej.


"Bardzo cieszę się, kiedy mogę powiedzieć lokalnym mieszkańcom, że ludzie żyli tutaj 3 tys. lat temu. To buduje lokalny patriotyzm i zainteresowanie archeologią” – dodał kierujący badaniami.


Nasyp próbowano zniwelować nie tylko w czasie II wojny światowej, ale też później w okresie funkcjonowania w okolicy PGR-u. "Dobrze, że podjęliśmy się jego badania i zarejestrowaliśmy to, co jeszcze się zachowało do naszych czasów" - podkreślił dr Maciejewski.


Naukowiec uważa, że miejsce złożenia skarbu nie było przypadkowe, bo już ponad 2 tys. lat temu znajdowało się tam wypiętrzenie nad terenami podmokłymi - z jednej strony ciek wodny i jego dolina, a z drugiej jezioro. Znajdowało się ono na granicy obszaru zamieszkanego przez ówczesnych ludzi w tym rejonie.


"Miejsce mogło zatem spełniać rolę +bramy+ do strefy zamieszkiwanej przez lokalną społeczność" - powiedział archeolog.


Oznacza to, jego zdaniem, że główną motywacją osób zakopujących przedmioty z brązu nie była wcale chęć ich ukrycia w czasie zagrożenia, ale kwestie symboliczne.


Dr Maciejewski przekonuje, że mieszkańcy obecnych obszarów północno-zachodniej Polski pod koniec epoki brązu i na początku epoki żelaza składali metalowe narzędzia, ozdoby i broń na obrzeżach terytoriów, które zamieszkiwali, a skarb z Kaliszan nie jest odosobnionym przypadkiem.


Zdaniem badacza depozyty składano na granicach zasiedlanych obszarów, w ten sposób wyznaczając i uświęcając je. Akty składania przedmiotów metalowych czynione na granicach skierowane były do sił nadprzyrodzonych - bogów i przodków, którzy umieszczani byli w fizycznych, ale znajdujących się poza poznanym światem krainach – przekonuje badacz.


Badania wykopaliskowe są częścią projektu finansowanego przez NCN związanego z badaniem skarbów z przełomu epoki brązu i żelaza.(PAP)


autor: Szymon Zdziebłowski


szz/ zan/


Kraj i świat

2022-11-27, godz. 12:10 Łotwa/ 1 osoba zginęła, 26 rannych w zderzeniu autokaru z ciężarówką Jedna osoba zginęła, a 26 zostało rannych w zderzeniu estońskiego autokaru z ciężarówką w sobotę wieczorem na północy Łotwy - pisze w niedzielę agencja… » więcej 2022-11-27, godz. 11:50 Przemyśl/ Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Jazz bez…” – od czwartku Trio Włodzimierza Nahornego, Kraków Street Band, polsko-niemiecko-ukraiński International Jazz Family, Bartek Halicki Septet - to gwiazdy, które wystąpią… » więcej 2022-11-27, godz. 11:50 MŚ 2022 - Japonia - Kostaryka 0:0 (do przerwy) Grupa E: Japonia - Kostaryka 0:0 do przerwy. Żółta kartka - Japonia: Miki Yamane. Kostaryka: Anthony Contreras. Sędzia: Michael Oliver (Anglia).(PAP)… » więcej 2022-11-27, godz. 11:40 Szydło dla i.pl: Tusk stawia w fatalnym świetle KE, ponieważ sugeruje, że bierze ona udział w walce politycznej Tusk stawia w fatalnym świetle przede wszystkim KE, ponieważ sugeruje, że bierze ona udział w walce politycznej i prowadzi intensywne działania, żeby doprowadzić… » więcej 2022-11-27, godz. 11:30 Łódzkie/ Policja bada okoliczności śmiertelnego wypadku niedaleko Kutna Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku na dk 92 między Kutnem a Krośniewicami (woj. łódzkie), gdzie auto osobowe potrąciło pieszego. Ustalono, że… » więcej 2022-11-27, godz. 11:20 MŚ 2022 - Araszkiewicz: mecz z Arabią dobrze się oglądało Były reprezentant Polski i zawodnik Lecha Poznań Jarosław Araszkiewicz chwalił polskich piłkarzy za zwycięstwo nad Arabią Saudyjską (2:0) na mistrzostwach… » więcej 2022-11-27, godz. 11:20 MŚ 2022 – media w Meksyku: trzeba mieć nadzieję na wyjście z grupy Meksykańskie media po sobotniej porażce reprezentacji kraju z Argentyną 0:2 w mistrzostwach świata wzywają swoich piłkarzy do walki o awans. “Wszystko… » więcej 2022-11-27, godz. 11:10 PŚ w skokach - Żyła piąty w Ruce, wygraną podzielili się Kraft i Granerud (krótka) Piotr Żyła był piąty, a prowadzący po pierwszej serii Dawid Kubacki zajął szóstą lokatę w niedzielnym konkursie w Ruce, ale obronił pozycję lidera… » więcej 2022-11-27, godz. 11:00 Poznań/W miejscu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego ruszają prace rozbiórkowe W miejscu budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu rozpoczyna się rozbiórka stojących tam zniszczonych obiektów - poinformował… » więcej 2022-11-27, godz. 11:00 Kraków/ W poniedziałek debaty kopernikańskie w Auditorium Maximum Na debaty poświęcone Mikołajowi Kopernikowi oraz przyszłości astronomii zaprasza Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Dyskusje odbędą się w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »