Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-27, 19:30 Autor: PAP

Gdańsk/ Uczczono 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

W czwartek przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym w Gdańsku odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające 83. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.

W obchodach wzięli udział m.in. samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, harcerze, uczniowie i nauczyciele z gdańskich szkół oraz mieszkańcy.


„Jak co roku w rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów spotykamy się pod pomnikiem poświęconym temu wielkiemu zbiorowemu doświadczeniu, które było fenomenem w dziejach okupowanej Europy w latach 1939-1945. Spotykamy się, aby oddać hołd tym, którzy działali i walczyli w zakonspirowanych strukturach państwa podczas II wojny światowej” – mówił wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski.


Podkreślił, że dzięki żyjącym uczestnikom tamtych wydarzeń nie jesteśmy sami. „Łączy nas pamięć. Dzięki tej pamięci nie jesteśmy przypadkowymi przechodniami w łańcuchu pokoleń. Dziękujemy Wam za to i zapewniamy Was, że pamiętamy i nigdy nie zapomnimy” – powiedział.


Prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz prezes Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów prof. Jerzy Grzywacz zaznaczył, że Polskie Państwo Podziemne miało powszechne poparcie w społeczeństwie polskim zarówno w strefie okupacji niemieckiej, jak i w strefie okupacji radzieckiej. „I to właśnie ono potrafiło w miarę ochronić społeczeństwo polskie tak, że nie uległo ono jeszcze większej destrukcji, niż miało to miejsce” – dodał.


Pod koniec uroczystości został odczytany apel pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową. Uczestnicy złożyli też wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem.


Polskie Państwo Podziemne funkcjonowało od 27 września 1939 r. do 1 lipca 1945 r. Były to tajne struktury państwa polskiego, a zarazem największa tego rodzaju organizacja funkcjonująca na świecie w czasie II wojny światowej. Zbrojnym ramieniem PPP była najpierw organizacja wojskowa pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski (SZP), następnie Związek Walki Zbrojonej (ZWZ), który w lutym 1942 roku został przekształcony w Armię Krajową.(PAP)


autor: Dariusz Sokolnik


dsok/ aszw/


Kraj i świat

2024-05-23, godz. 20:40 Tusk: nie będę kandydował w wyborach prezydenckich Nie będę kandydował w wyborach prezydenckich - oświadczył w piątek premier Donald Tusk. Jak dodał, jest cała grupa kandydatów zdeterminowanych, żeby… » więcej 2024-05-23, godz. 20:40 Rada Warszawy/Informacja wiceprezydenta stolicy o sytuacji po pożarze na Marywilskiej Obie części tymczasowego obiektu, który ma zastąpić spaloną halę targową z ulicy Marywilskiej, powinny być gotowe w lipcu, tymczasem eksperci nadal nie… » więcej 2024-05-23, godz. 20:40 Tusk: ambasador przy NATO będzie przywołany do kraju Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że obecny ambasador przy NATO tak czy inaczej będzie przywołany do kraju. Dodał, że jeśli rząd podejmuje decyzję… » więcej 2024-05-23, godz. 20:30 Sikorski: po wyborach w Wielkiej Brytanii nadal będziemy bliskimi sojusznikami Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wyraził w czwartek przekonanie, że niezalenie od tego, kto wygra zaplanowane na 4 lipca wybory do Izby Gmin… » więcej 2024-05-23, godz. 20:20 Estonia/ Władze: Rosjanie usunęli na Narwie nasze boje graniczne; to prowokacja Usunięcie przez pograniczników rosyjskich boi granicznych na rzece Narwa, znajdujących się po stronie Estonii, było oczywistą prowokacją - oświadczyły… » więcej 2024-05-23, godz. 20:00 Radosław Sikorski: Polska musi mieć jedną politykę zagraniczną i to rząd ją prowadzi Konstytucja mówi, że to rząd, a nie prezydent, prowadzi polską politykę zagraniczną; Polska musi mieć jedną politykę zagraniczną i prosimy pana prezydenta… » więcej 2024-05-23, godz. 20:00 Iran/ Prezydent Raisi został pochowany w rodzinnym mieście Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, który zginął w niedzielę w katastrofie śmigłowca, został w czwartek pochowany w swoim rodzinnym mieście Meszhed. Setki tysięcy… » więcej 2024-05-23, godz. 19:50 ME - Stojkovic trenerem piłkarzy Serbii do 2026 roku Serbski Związek Piłki Nożnej ogłosił przedłużenie kontraktu z trenerem reprezentacji Draganem Stojkovicem do 2026 roku. 59-letni szkoleniowiec wprowadził… » więcej 2024-05-23, godz. 19:50 Naukowiec ze Szczecina opatentował termoodporną taśmę o właściwościach biobójczych Bakteriobójcza, samoprzylepna, termoodporna taśma, która może znaleźć zastosowanie w motoryzacji, ciepłownictwie czy medycynie to wynalazek dr. inż. Adriana… » więcej 2024-05-23, godz. 19:40 Łódzkie/ Droga krajowa 74 odblokowana po porannym wypadku (aktl.) Droga krajowa 74 w okolicach Bełchatowa (Łódzkie) jest już przejezdna. Po porannym wypadku akcja ratunkowa i usuwanie skutków śmiertelnej kolizji i pożaru… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »