Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-25, 11:10 Autor: PAP

Kaczyński: Nie ma w tej chwili żadnej realnej przeszkody, żebyśmy otrzymali środki z KPO

Nie ma w tej chwili żadnej realnej przeszkody, żebyśmy otrzymali środki z KPO, były stawiane pewne warunki i one zostały wypełnione – ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński. I tak podejmiemy te sprawy, które miały być załatwione z KPO, z własnych środków – dodał.

Prezes PiS, który był gościem Radia Wrocław, pytany był o wypowiedź przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która w czwartek na uniwersytecie Princeton w USA oświadczyła, że Polska nie dostanie pieniędzy z KPO, jeśli nie przywróci niezależności sądownictwa.


„To jest wypowiedź bulwersująca, przecież ona tutaj zatwierdziła ten polski przydział, była przy okazji w Warszawie. Później zaczął się szantaż ze strony Parlamentu Europejskiego, że zostanie odwołana i później zmieniała zdanie, wykazała się wysoką elastycznością. Te środki nam się należą” – stwierdził Kaczyński.


Dodał przy tym, że „kamienie milowe to jest nic nadzwyczajnego, wszystkie państwa mają kamienie milowe (…) to są po prostu punkty opisujące kolejne rzeczy do zrobienia”.


„Nie ma w tej chwili żadnej realnej przeszkody, żebyśmy (środki z KPO – przyp. PAP) otrzymali, bo przecież były stawiane pewne warunki i one zostały wypełnione. No ale jak ktoś chce uderzyć psa, to kij znajdzie, to jest na tej zasadzie” – powiedział prezes PiS.


Dopytywany, czy w takim razie będziemy świadkami w najbliższych tygodniach i miesiącach odbijania piłeczki między Komisją Europejską a Polską i czy te środki są już spisane na straty, podkreślił, że „w tej chwili chodzi przede wszystkim o te główne środki”. One – jak mówił – „według oświadczeń kilku komisarzy, także niechętnych nam, są niezagrożone”.


„Nie ma cienia podstaw, dlaczego miałyby być kwestionowane. Te sprawy związane z rolnictwem zostały już zatwierdzone. Jesteśmy w pierwszej siódemce państw, które uzyskały to zatwierdzenie i już niedługo będziemy mogli wystawiać rachunki” – dodał Kaczyński.


„Jeżeli chodzi o KPO, to i tak podejmiemy te sprawy, które miały być załatwione z KPO, z własnych środków. A jeżeli, wiele na to wskazuje, przyjdzie taki moment na to, być może trzeba będzie poczekać, praworządność zostanie przywrócona w Unii Europejskiej, to my te pieniądze będziemy mieli. Przydadzą nam się z całą pewnością, ale powiedziałem już kiedyś, że szliśmy na ustępstwa” – mówił wskazując, że „nie wszystkim się to podobało”.


„Okazało się, że to nie jest możliwe, bo tak w gruncie rzeczy to nie chodzi o środki, to chodzi o ten plan, nazwę go planem Scholza, żeby po prostu pod wodzą Niemiec, pod kierownictwem Niemiec, albo, może bardziej precyzyjnie odnosząc się do historii, pod butem Niemiec. Przynajmniej ta Środkowa Europa znalazłaby się pod tym butem” – stwierdził Kaczyński.


Pytany, czy jest to dobry moment, żeby właśnie teraz zwracać się w kierunku Niemiec o reparacje, prezes PiS stwierdził, że „to jest najlepszy moment, jaki był dotychczas”. „Z jednej strony Niemcy potrzebują poprawy reputacji, a z drugiej Niemcy mają dzisiaj pozycję słabszą niż kiedykolwiek, w ciągu ostatnich dziesięcioleci, bo jeżeli sięgnąć jeszcze dalej, to mieli słabszą. To jest akurat ta chwila, w której mogą uznać, chociaż to na pewno będzie trwało i to będzie dłuższy proces, że straty reputacyjne, jakie będą z powodu, że świat sobie pewne rzeczy, o których nie wie, uświadomi, są większe niż poważne z ich punktu widzenia, a możliwe do poniesienia koszty” – mówił Kaczyński. (PAP)


ato/ dki/


Kraj i świat

2022-12-05, godz. 13:20 Iran/ Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej ostrzegł, że nie okaże litości "buntownikom, bandytom i terrorystom" Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej ostrzegł w poniedziałek, że nie okaże litości 'buntownikom, bandytom i terrorystom' - podała agencja R… » więcej 2022-12-05, godz. 13:20 Olsztyn/ Szpital dziecięcy z większą bazą onkologiczną i zmodernizowanymi przychodniami Szpital dziecięcy w Olsztynie, jedyna specjalistyczna placówka tego typu w regionie, zakończył modernizację oddziału onkologicznego, trzykrotnie zwiększono… » więcej 2022-12-05, godz. 13:20 Ukraina/ Alarm przeciwlotniczy na terenie całego kraju; wojsko: wróg już wystrzelił rakiety (krótka) Na terenie całej Ukrainy ogłoszono w poniedziałek alarm przeciwlotniczy - informują media. 'Rakiety już zostały wystrzelone' - przekazał rzecznik sił powietrznych… » więcej 2022-12-05, godz. 13:20 Białystok/ SKO zaskarżyło wyrok administracyjny ws. opłat za zużyte opony; przedsiębiorca miał zapłacić 1,4 mln… Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku złożyło skargę kasacyjną od wyroku miejscowego sądu administracyjnego, który uchylił decyzje o naliczeniu… » więcej 2022-12-05, godz. 13:20 Premier: morze to dla Polski kwestia nie tylko rozwoju gospodarki - to również kwestia suwerenności Morze to dla Polski kwestia nie tylko rozwoju gospodarki - to również kwestia suwerenności - ocenił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył… » więcej 2022-12-05, godz. 13:20 Lublin/ Abp Jan Romeo Pawłowski laureatem Nagrody im. kardynała Stefana Wyszyńskiego Abp Jan Romeo Pawłowski został laureatem Nagrody im. kardynała Stefana Wyszyńskiego, którą przyznaje Stowarzyszenie Absolwentów Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego… » więcej 2022-12-05, godz. 13:20 Hiszpania/ Media: Rosja wykorzystuje swoich konsulów honorowych do dezinformacji Kreml poprzez konsulów honorowych Rosji szerzy dezinformację, w tym m.in. rozsiewa fake newsy dotyczące wojny na Ukrainie - twierdzą w poniedziałek hiszpańskie… » więcej 2022-12-05, godz. 13:20 J.Kumoch: rosyjska agresja przeciwko Ukrainie tematem rozmowy prezydentów Polski i Gruzji Sytuacja regionalna, w szczególności rosyjska agresja przeciwko Ukrainie, będzie tematem poniedziałkowej rozmowy prezydentów Polski i Gruzji - Andrzeja Dudy… » więcej 2022-12-05, godz. 13:20 W Ustroniu trwa żałoba po niedzielnym wybuchu; we wtorek spotkanie burmistrza z poszkodowanymi W Ustroniu, gdzie w niedzielę w jednym z domów doszło do wybuchu, w wyniku którego zginęły dwie osoby, trwa żałoba ogłoszona przez lokalne władze. We… » więcej 2022-12-05, godz. 13:10 Timmermans: spalanie większej ilości węgla chwilowe; potrzebne przyspieszenie w OZE Redukcja zależności energetycznej UE od Rosji może skutkować spalaniem większej ilości węgla, jest to jednak sytuacja chwilowa - ocenił w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »