Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-23, 18:20 Autor: PAP

Prezydent Zełenski we francuskich mediach: codziennie ginie ok. 50 ukraińskich żołnierzy, straty Rosjan są pięć razy większe

Każdego dnia ginie ok. 50 ukraińskich żołnierzy, ale straty Rosjan są pięć razy większe - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek w wywiadzie dla francuskich mediów. Mówił w nim też m.in., że był "zszokowany" brakiem wsparcia ze strony Izraela, od którego Ukraina nic nie otrzymała.

To tylko minimalne szacunki, które nie obejmują ofiar cywilnych - zaznaczył Zełenski w rozmowie z przedstawicielami telewizji TV5 Monde i dzienników "Ouest-France", "20 Minutes" i "Nice-Matin". Dodał, że ukraińskie władze konsekwentnie nie podają dokładnych danych o stratach swoich sił zbrojnych.


"Jesteśmy pewni naszego zwycięstwa" - powiedział na początku rozmowy z francuskimi dziennikarzami ukraiński prezydent.


Zełenskiego pytano m.in. o ostatnie groźby prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące użycia broni jądrowej. Nie wierzę, by świat pozwolił Putinowi na użycie broni atomowej - odpowiedział prezydent. Zaznaczył, że negocjacje z Rosją nie mogą się udać, a na Kreml działają tylko argumenty siły. "Tylko siła może nam teraz pomóc" - podkreślił Zełenski.


"Myślę, że uda mu się (Putinowi - PAP) wysłać taką liczbę ludzi, nasi partnerzy i służby wywiadowcze obserwowały, że potrzebne dokumenty były gotowe na długo przed tym ogłoszeniem" - powiedział Zełenski odnosząc się do ogłoszonej w środę w Rosji częściowej mobilizacji, która ma objąć 300 tys. osób. Zachęcił też protestujących przeciwko mobilizacji Rosjan argumentując, że mogące ich za to spotkać uwięzienie jest lepsze niż wysłanie na wojnę, na której będą musieli strzelać do Ukraińców, a oni do nich. Putin nie będzie w stanie aresztować wszystkich - zaznaczył.


"Nie uda nam się wygrać dzięki przewadze liczebnej, Rosjan zawsze będzie więcej" - podkreślił Zełenski. Dodał, że o ostatnich sukcesach ukraińskich wojsk zdecydowała motywacja żołnierzy, a także uzbrojenie. Wezwał też Francję i inne kraje do dalszej i jeszcze większej pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy. Przekazał, że oprócz nowoczesnego uzbrojenia potrzebne są także pojazdy opancerzone, które pozwolą chronić życie żołnierzy.


Ukraiński prezydent powiedział również, że był "zszokowany" brakiem wsparcia ze strony Izraela, który "nic nie dostarczył, nic, zero". "Rozumiem, że muszą bronić swojej ziemi, ale według moich informacji, Izrael eksportuje swoje uzbrojenie do innych krajów" - komentował Zełenski.


Szef państwa ukraińskiego mówił też o sytuacji w zajętej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która budzi obawy "katastrofy nuklearnej". Podkreślił, że wciąż obecni w niedziałającym zakładzie ukraińscy pracownicy są "zakładnikami" Rosjan. Zełenski zaznaczył, że przysłany tam rosyjski personel "nie ma wystarczającego doświadczenia" w obsłudze elektrowni. Dlatego jego utrzymaniem zajmują się Ukraińcy, którzy jednak "nie podejmują w tych sprawach decyzji".


Nie wierzę, że wojna wywołała kryzys energetyczny, to Rosja, która już przed wojną podnosiła ceny gazu i sztucznie je kontrolowała - powiedział także Zełenski. Przyznał, że kryzys energetyczny może osłabić europejskie wsparcie dla Ukrainy, co byłoby po myśli Rosji. "Musimy przetrwać zimę, bo inaczej nie przetrwamy kolejnych lat. Musimy stać się niezależni od Rosji" - podkreślił.


Po wywiadzie we francuskich mediach wyemitowano też krótką rozmowę Zełenskiego z 86-letnim francuskim aktorem Alainem Delonem, który wielokrotnie publicznie okazywał swoje wsparcie dla Ukrainy. Delon odczytał też kilka wierszy ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki. "Alain Delon jest wielkim aktorem, na Ukrainie wszyscy go znają. Byłem bardzo szczęśliwy, że mogłem z nim porozmawiać" - mówił ukraiński prezydent. (PAP)


adj/ ap/


Kraj i świat

2022-11-28, godz. 15:00 MŚ 2022 - Korea Płd. - Ghana 0:2 (do przerwy) Grupa H: Korea Płd. - Ghana 0:2 do przerwy. Bramki: 0:1 Mohammed Salisu (24), 0:2 Mohammed Kudus (34-głową). Żółta kartka - Korea Płd.: Jung Woo-Young… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Słowenia/ Obywatele opowiedzieli się za prawem zapobiegającym upolitycznianiu mediów publicznych W niedzielnym referendum w Słowenii ponad 62 proc. głosujących opowiedziało się za wprowadzeniem prawa, które ma zapobiegać upolitycznianiu telewizji publicznej… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Ekstraklasa piłkarska – Korona wróciła do treningów Piłkarze beniaminka piłkarskiej ekstraklasy Korony Kielce wrócili w poniedziałek do treningów. W grudniu zespół rozegra dwa mecze sparingowe, a w styczniu… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Od wtorku w Senacie m.in. nowelizacja Prawa oświatowego i ustawa okołobudżetowa Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe, regulująca m.in. zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, a także wprowadzająca zmiany… » więcej 2022-11-28, godz. 14:50 Senat przyjął uchwałę w 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP W ciągu 100 lat Senat odegrał istotną i pozytywną rolę w kształtowaniu kultury prawnej i politycznej; reprezentuje wartości, których nigdy nie może zabraknąć… » więcej 2022-11-28, godz. 14:50 Z.Ziobro: pełnię funkcję szefa MS nie dla stanowiska, ale dla idei, wartości i suwerenności Pełnię funkcję ministra sprawiedliwości nie dla stanowiska, ale dla idei, wartości i suwerenności; będziemy konsekwentnie robić to, co jest dobre dla Polski… » więcej 2022-11-28, godz. 14:40 Prezydent: Senat jest jednym ze znamion Rzeczypospolitej wolnej i niepodległej W świadomości historycznej Polaków Senat utrwalił się jako jedno ze znamion Rzeczypospolitej wolnej, niepodległej, zachowującej ciągłość swojej tożsamości… » więcej 2022-11-28, godz. 14:40 W. Brytania/ Szef MSZ: przemoc seksualna na wojnie jest odrażająca i niemoralna Przemoc seksualna w trakcie konfliktów zbrojnych jest równie niemoralna jak użycie broni biologicznej czy chemicznej, ale wciąż do niej dochodzi - oświadczył… » więcej 2022-11-28, godz. 14:40 Jeśli zespół Eurythmics zdecyduje się reaktywować, może liczyć na 100 mln funtów za światową trasę koncerto… Występ Eurythmics w trakcie uroczystości wprowadzenia ich do Rock and Roll Hall of Fame rozgrzał wyobraźnię promotorów koncertów, którzy namawiają zespół… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »